سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ,26 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱
شکستگی لوله و هدر رفت آب اینبار در زابل!
 
در حالی سیستان وبلوچستان با تنش کم آبی مواجه است که این مایه حیات این روزها به علت فرسودگی و ترکیدگی لوله در برخی از نقاط شهری و روستایی به راحتی هدر می رود.
به گزارش عصرهامون، در حالی زنگ خطر بی آبی و بحران آب هر روز بیشتر از قبل نواخته می شود که این نعمت الهی این روزها در پی غفلت برخی از مسئولان در بخشی از مناطق شهری و روستایی استان سیستان وبلوچستان به علت پوسیدگی و ترکیدگی لوله به راحتی هدر رفته و این درحالی است که مسئولان ذی ربط برای اینکه بتوانند مشکل کم آبی را  مدیریت کنند به صورت مکرر از صرفه جویی و درست مصرف کردن آب سخن می گویند.
 

در همین راستا برخی از شهروندان شمال استان با ارسال پیامی خواستار رسیدگی به این وضعیت شده و گفتند: مردم این خطه از کشور با مشکل کم آبی مواجه هستند و این در صورتی است که بارها موضوع پوسیدگی لوله و هدر رفت آب در روستای نمرودی شهرستان هیرمند را به مسئولان گوشزد کرده ایم اما اقدامی در جهت رفع این مشکل تاکنون انجام نشده و همچنان باگذشت قریب به دو ماه شاهد هدر رفت آب در این منطقه هستیم.
 

اگر چه این مشکل بارها در نقاط مختلف شهری و روستایی استان به ویژه شهر زاهدان رخ داده اما هدر رفت این مایه حیات آن هم در روزهایی که کشور با بحران آب روبرو است توجه بیشتر مسئولین را می طلبد چرا که از یک سو شاهد خسارت به محصولات کشاورزی و دامی و از سوی دیگر شاهد مهاجرت روستانشینان به علت کمبود و گاها نبود آب هستیم. ناگفته نماند که با هر بار ترکیدگی یک لوله آب، اهالی آن منطقه تا ساعت ها از این نعمت بی نصیب مانده و زندگی آنان دچار اختلال می شود.
 

علی ای حال در حالی پوسیدگی و شکستگی لوله های فرسوده باعث هدر رفت آب این مایه حیات شده که تیرماه جاری مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان از کاهش 75 درصدی میزان بارندگی نسبت به سال گذشته خبر داده که این امر کاهش سفره‌های آبی و سطح آبدهی چاه‌های منطقه را در بر داشته است.
به گفته این مسئول در استان سیستان و بلوچستان ۵ هزار و ۵۹۴ روستا وجود دارد که ۴۸ درصد از این روستاها دچار تنش آبی هستند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۶۵۷۴


ارسال