پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,22 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰
​حکایت این روزهای مردم سیستان وبلوچستان با شرکت نفت
تحویل سوخت زمستانه 97 شاید در بهار 98/ تنها یک بازرس برای بازدید از4 شهر و بخش!
 
مردم سیستان وبلوچستان از ضعف عملکرد شرکت نفت گلایه دارند و خواستار برطرف کردن سریعتر مشکلات خود در حوزه تامین سوخت هستند.
به گزارش عصرهامون؛ از همان درب ورودی ازدحام شروع می شود. چندین باجه که پشت هر کدام از آنها صفی از جمعیت طولانی تشکیل شده بود و تمامی صندلی های سالن نیز از زنان و مردان و کودکان پر شده بود. هر یک برای گفتن حرف هایی داشتند اما این حرف ها دیگر به ناله و گاه فریاد تبدیل شده بود.
گلایه همه آنها از مظلومیت خودشان و سیستان وبلوچستان است که تنها مرکز استان بدون گاز شهری هستند. بانوی سالمندی که به گفته خودش 70 سال سن داشت و بیش از دو هفته کارش تنها پیمودن مسیر خانه تا شرکت نفت بود به عنوان اولین نفر سفره دلش را برای ما باز کرد.
شلوغی و ازدحام موجود در راهروی شرکت نفت زاهدان که در خیابان امام خمینی واقع است گفت و گو را سخت می کرد اما پیرزن صدای لرزانش را بلندتر کرد و گفت: حدود دو هفته است که برای دریافت کوپن نفت فرزندم راهی شرکت نفت می شوم اما هر بار با دست خالی به خانه برمی گردم.
وی ادامه داد: فرزندم به تازگی در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شده و همزمان نیز ازدواج کرده و به خانه خودش رفته است اما حالا برای گرم کردن خانه خود با مشکل شده و مراجعات چندین باره او به شرکت نفت نیز دردش را دوا نکرده است.
به گفته دهمرده؛ فرزندش دیگر اجازه مرخصی ندارد تا برای دریافت کوپن نفت اقدام کند و من با 70سال سن پیگیر کارهای او شده ام اما من هم نمی توانم کمکی به او بکنم
مسئولان شرکت نفت به ما وعده سرخرمن می دهند و می گویند فعلاً نوبت بگیر و به خانه برو تا زمانی که نوبتت شود اما آنها فکر نمی کنند که در این 20 تا 30 روزی که باید در انتظار رسیدن نوبت مان باشیم چگونه منازل خود را گرم کنیم.
چون سیستم نوبت دهی شرکت نفت مشکل دارد و باید برای دریافت حداقل 20 روز انتظار کشید که در این مدت هم سرمای زمستان تمام شده است اما در این مدت چه باید کرد؟
یک نفر دیگر از شهروندان که از سیستم نوبت دهی برای دریافت کوپن به شدت گلایه داشت نیز جلو آمد و اظهار کرد: مسئولان شرکت نفت به ما وعده سرخرمن می دهند و می گویند فعلاً نوبت بگیر و به خانه برو تا زمانی که نوبتت شود اما آنها فکر نمی کنند که در این 20 تا 30 روزی که باید در انتظار رسیدن نوبت مان باشیم چگونه منازل خود را گرم کنیم.
کم کم گلایه ها اوج گرفته بود و تقاضاها بوی خشونت گرفته بود. همهمه سالن غیرطبیعی شده بود و بعضاً کسانی که خسته و کلافه از معطلی طولانی مدت بودند هم لحن و ادبیات گفتاری شان متفاوت شده بود اما اینها هم چاره کارشان نبود.
در کنار معضل زمان حدود یک ماه برای دریافت نوبت؛ در گوشه ای دیگر اصناف و بازاری ها هم از عملکرد شرکت نفت گلایه داشتند. خانمی که به منظور تهیه سوخت زمستانه یک باشگاه زنانه به شرکت نفت مراجعه کرده بود دیگر حوصله مصاحبه هم نداشت.
این خانم جوان می گفت: من باشگاه ورزشی ویژه بانوان دارم که روزانه در چندین نوبت بانوان مراجعه کرده و به تمرین و ورزش مشغول می شوند اما فضای 500 متری باشگاه آنقدر سرد است که اعضا دیگر تمایلی به تمرین در این باشگاه ندارند و برای اینکه از سرمای سالن در امان بمانند به سایر باشگاه های ورزشی شهر مراجعه می کنند و این امر برای من ضررهای مالی زیادی به همراه دارد.
حسینی ادامه داد: حدود یک ماه است که درخواست سهمیه نفت سفید داده ام و طبق قانون باید یک کارشناس به باشگاه مراجعه کند تا پس از روئیت حضوری، پایین برگه درخواست را تائید کند اما برای یک امضاء ناقابل حدود 30 روز باید دوندگی کنم و در آخر هم هنوز موفق نشده ام تا این کارشناس را در محل اداره ببینم.
وی
اما برای یک امضاء ناقابل حدود 30 روز باید دوندگی کنم و در آخر هم هنوز موفق نشده ام تا این کارشناس را در محل اداره ببینم.
با گلایه از ضعف مدیریت در شرکت نفت زاهدان گفت: مگر زاهدان در طول سال چند روز سرد دارد که ما باید حداقل 30 روز برای یک بازدید ساده و چند دقیقه ای دوندگی کنیم و اساساً چرا شرکت نفت برای این فصل سال تدبیر نمی کند تا با افزایش تعداد کارشناسان، کار مردم را حل کند؟!
از این قبیل گلایه ها و افراد هر روز در شرکت نفت زاهدان به وفور دیده می شود و هر یک حرف هایی برای گفتن دارند هر چند نباید از این موضوع گذشت که عدم آگاهی مردم نسبت به حوزه مسئولیتی شرکت نفت در کنار برخی سودجویی ها و مراجعات بیهوده مزیدی بر علت شده بود تا این ازدحام به صورت کاذب درآید.
برخی از شهروندان نیز برای مصاحبه جلو آمدند و ادعا می کردند که شرکت نفت آنها را از حق قانونی خود برای دریافت کوپن نفت محروم کرده است و این حرف ها را با فریادهای بلند اعلام می کردند تا شاید کارشان حل شود اما پس از بررسی مدارک و اسناد مشخص میشد که یا اصلاً حائز شرایط لازم دریافت کوپن نیستند و یا قصد دارند با مدارک ناقص نفت دریافت کنند که عملاً انجام چنین امر غیرقانونی از عهده هیچ کس برنمی آمد و لازم است تا در این خصوص نیز قدری به خودمان بیاییم.
پیگیری گلایه های شهروندان ما را به سراغ مدیر جدید شرکت نفت زاهدان برد که تنها چند روز از تکیه او بر صندلی این مدیریت گذشته بود.

پیگیر هستیم
مومنی با گشاده رویی در گفتگو با عصرهامون اظهار کرد: حدود 99درصد مراجعات مربوط به کالابرگ است اما ناگفته نماند که بسیاری از این مراجعات اصلا ارتباطی با شرکت نفت ندارد و باید به اداره پست و سایر ارگان ها مراجعه کنند.
وی ادامه داد: شرکت
مگر زاهدان در طول سال چند روز سرد دارد که ما باید حداقل 30 روز برای یک بازدید ساده و چند دقیقه ای دوندگی کنیم و اساساً چرا شرکت نفت برای این فصل سال تدبیر نمی کند تا با افزایش تعداد کارشناسان، کار مردم را حل کند؟!
نفت در رابطه با دادن کالا برگ هیچ مشکلی ندارد اما بیشتر مراجعان مدارک شان کامل نیست و همین امر باعث ازدحام جمعیت می شود.
به گفته مدیر شرکت نفت زاهدان؛ کسانی که تازه ازدواج کرده اند، طلاق گرفته اند و یا کوپن آنها مفقود شده است باید به این شرکت مراجعه کنند تا روند نوبت دهی شان انجام و در اسرع وقت به کار آنها رسیدگی شود و ظرف مدت یک روز کوپن آنها صادر می شود اما مومنی در حالی این گفته را مطرح کرد که مردم از روند طولانی نوبت دهی گلایه مند بودند. شهروندان می گویند شاید صدور کوپن یک روزه انجام شود اما زمان رسیدن به این مرحله همه مردم را کلافه کرده است که مدیرشرکت نفت زاهدان از پیگیری خود برای رفع این مشکل نیز خبر داد.
مومنی همچنین تایید کرد که بازدید از اصنافی که درخواست سوخت دارند تنها بر عهده یک بازرس تخصصی است و این بدان معناست که بازدید از تمام اصناف در شهرستان های زاهدان، میرجاوه، نصرت آباد و کورین تنها توسط یک نفر انجام می شود که رسیدگی به این وسعت و با فواصل مختلف از عهده یک نفر بر نخواهد آمد و باید نسبت به افزایش این بازرسان تدبیر جدی داشته باشند.
اصناف زاهدانی در حالی از وضعیت طولانی بازدید از محل های خود گلایه مند هستند که اگر همین یک نیروی بازرس نیز به مرخصی رفته و یا بیمار شود باید تا مدت زمان بازگشت آن فرد و یا انتخاب فرد جایگزین همچنان معطل باشند که در پایان پس از بازدید از محل و دریافت سهمیه شاید زمستان به اتمام رسیده باشد و عملاً سهمیه و یا کوپن نفت زمستانه سال 97 آنها در بهار سال 98 به دست شان برسد.
البته مومنی با قاطعیت اعلام کرد هر چند تنها یک نفر ویژه بازدید از اصناف جهت تحویل سوخت داریم اما قول می دهم که حداکثر ظرف مدت یک هفته این کار انجام شود. مدیر جدید شرکت نفت زاهدان قول داد و مردم در انتظار هستند که ببیند آیا این قول مومنی عملیاتی می شود یا...؟
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۱۹۱


ارسال