سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ,25 June 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
مقایسه اقدامات انجام شده قبل و بعد از انقلاب، می‌تواند واقعیت‌های مهمی را برای نسل‌های پس از انقلاب آشکار کند که پیشرفت در عرصه های آموزشی، محرومیت زدایی، عمرانی، توسعه و آبادانی تنها بخشی از این موارد در سیستان وبلوچستان است.
به گزارش عصرهامون، در حالی 36 روز تا برگزاری مراسم چهلمین سال شکوفایی انقلاب فرصت باقی مانده که انقلاب اسلامی ایران در طول 40 سال گذشته ذره ای از مسیرخود منحرف نشده و به کوری چشم دشمنان، مقتدرانه قله های پیشرفت را یکی پس از دیگری در عرصه های دفاعی، نظامی، آموزشی، محرومیت زدایی، عمرانی، توسعه و آبادانی، هسته‌ای، بهداشت، کشاورزی، صنعت نفت، سدسازی، خودروسازی، سلول‌های بنیادین و غیره پیموده است.
 
سیستان وبلوچستان یکی از پهناورترین استان های کشور است که تا قبل از انقلاب اسلامی یادآور چیزی جز محرومیت و فاصله زیاد تا توسعه و پیشرفت نبود، اما این روزها به لطف برنامه ریزی ها و تلاش و صبوری مردم خونگرم این خطه از کشور تکمیل شدن چرخه توسعه برای ساکنان این منطقه دور از دسترس نیست و شاهد آنیم که در طی این چهل سال گام های بلندی در راستای توسعه و پیشرفت این استان برداشته شده است.
 
از ایجاد باشگاه های ورزشی تا گازرسانی
با شکوفایی انقلاب اسلامی شاهد راه اندازی 181 باشگاه در سیستان وبلوچستان هستیم به گونه ای که 107 باشگاه در زاهدان، زابل 25، خاش9، سراوان5، چابهار 17، ایرانشهر 14، نیکشهر، میرجاوه  و زهک هر کدام یک باشگاه دارد.
 
یکی از اقدامات مهم دیگر در طی این سال ها لوله گذاری 900 کیلومتری برای رسیدن گاز به سیستان و بلوچستان است که گامی بلند در توسعه صنعتی استان به شمار می رود و حالا بندر چابهار و سواحل مکران، سیستان وبلوچستان را آماده جهش اقتصادی بزرگی کرده است.
 
رونق جاده ها پس از انقلاب اسلامی در استان
راه به عنوان یکی از عناصر مهم برای پیشبرد اهداف صنعتی، اقتصادی و کشاورزی هر جامعه محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه ‌یافتگی در هر منطقه، وجود جاده‌های ایمن برای ارتباط با سایر نقاط است.
 
در حال حاضر سیستان وبلوچستان دارای هزار و 931 کیلومتر راه اصلی، 4 هزار و 937 کیلومتر راه فرعی و 264 کیلومتر بزرگراه است که قبل از انقلاب از داشتن این امکانات بی بهره بوده ایم.

از رشد باسوادی تا افزایش آمار مدارس
در زمینه آموزش و پرورش نیز سیستان وبلوچستان دارای 300 مدرسه قبل از انقلاب بوده که این میزان در طول چهل سال شکوفایی انقلاب به 6 هزار و 800 مورد رسیده است. البته ناگفته نماند که در طی سالهایی که از عمر پربرکت انقلاب می گذرد با رشد 3 برابری درصد باسوادی و رشد 7 برابری تعداد دانش آموزان در استان مواجه بوده ایم.
 
رونق آبرسانی به روستاها پس از انقلاب اسلامی در سیستان وبلوچستان
در ابتدای انقلاب تنها به 119 روستا در سیستان وبلوچستان آبرسانی انجام شده و جمعیت تحت پوشش 35 هزار و 700 نفر با 590 کیلومتر عملیات لوله گذاری بود اما در این چهل سال آبرسانی به دو هزار و 826 روستا انجام شده و اکنون به برکت انقلاب اسلامی شاخص بهره مندی از 7 درصد به 61.8 دهم درصد رسیده است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۱۹۲


ارسال