دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ,24 June 2019
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۸
گزارشی از دلایل آمار بالای تصادفات در بزرگراه خلیج فارس
رئیس پلیس راه شمال استان: پارک ملت عامل اصلی فوت شهروندان زاهدانی است/ مرگ 10 نفر طی 4روز
 
رئیس پلیس راه شمال سیستان وبلوچستان وجود پارک ملت در بولوار خلیج فارس زاهدان را عامل اصلی جان باختن شهروندان عنوان کرد.
به گزارش عصرهامون، تصادفات جاده ای همواره یکی از دلایل اصلی مرگ و میر ایرانیان بوده و هنوز نیز جایگاه خود را در رده های بالای جدول حفظ کرده است. استاندارد نبودن جاده و ناایمن بودن خودروها در زمره اصلی ترین دلایل تصادفات جاده ای است اما در کنار ضعف تجهیزات و زیرساخت های جاده ای نباید از عامل اصلی خطای انسانی در این وقایع به راحتی عبور کرد.

سیستان وبلوچستان نیز از این حیث به طور معمول شاهد تصادفات جرحی و فوتی زیادی است اما با توجه به اینکه وسیع ترین و پهناورترین استان کشور لقب گرفته باز هم از لحاظ داشتن بزرگراه فقیرترین محسوب می شود که به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سهم آن از بزرگراه های کشور تنها 1.4 دهم درصد است.

ناگفته نماند که سهم ناچیز استان از داشتن بزرگراه از یک سو و نبود امکانات تفریحی و سرگرمی برای مردم و به خصوص قشر جوان از سوی دیگر موجب شده تا قشر جوان جامعه به منظور تخلیه انرژی درونی خود به رانندگی با سرعت بالا و کورس گذاری روی بیاورند که به دلیل سن پایین و تجربه کم در رانندگی شاهد هستیم ماهیانه تصادفات زیادی اتفاق می افتد.

زاهدان؛ مرکز استان سیستان وبلوچستان نیز از لحاظ فضای سبز و امکانات تفریحی با فقر آشکاری مواجه است و می توان گفت تنها یک مکان تفریحی در این شهر وجود دارد که محل قرار و تجمع شهروندان در مراسمات مختلف و روزهای تعطیل می باشد و آن هم پارک ملت زاهدان است که در بزرگراه خلیج فارس و دورتر از شهر قرار دارد.

دوری این پارک از فضای شهری و وسعت آن، پارک ملت زاهدان را بیشتر به محل کورس خودروهای متفاوت تبدیل کرده است و همین امر مشکلات زیادی را به بار آورده که بعضاً جبران ناپذیرهستند.

رئیس پلیس راه شمال استان در این باره در گفتگو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: متاسفانه پارک ملت زاهدان را می توان عامل قتل مردم سیستان وبلوچستان به خصوص شهروندان زاهدانی دانست که اگر درب آن بسته شود و یا تدبیر بهتری برای استفاده از این پارک اندیشیده شود به نفع مردم استان و کشور است.

سرهنگ کشواد بهروزی زاده افزود: به طور معمول روزانه تعداد زیادی از جوانان و حتی خانواده ها به این پارک مراجعه می کنند تا ساعاتی را به دور از فضای شهری به تفریح مشغول باشند اما این تنها یک طرف ماجراست و در بخش دیگر باید به موضوع ورودی این پارک و مشکلات و مصائب آن پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: ورودی این پارک به هیچ وجه مورد تایید پلیس نیست که باید اصلاح شود تا تصادفات ناشی از آن نیز کاهش پیدا کند تا دیگر شاهد پرپر شدن عزیزان و داغدار شدن خانواده ها نباشیم.

به گفته رئیس پلیس راه شمال سیستان وبلوچستان؛ جاده بزرگراه خلیج فارس زاهدان دارای استانداردهای خوبی است که از لحاظ نور و روشنایی نیز در شرایط بسیار ایده آلی قرار دارد که از این حیث هیچ گونه ایرادی به آن وارد نیست.

وی به تشریح بیشتر شرایط جاده ای این بزرگراه پرداخت و افزود: کیفیت آسفالت این مسیر نیز عالی است که با داشتن 3 لاین تردد تمامی شرایط لازم برای یک جاده مناسب را دارد اما دلیل آنکه همواره شاهد هستیم در این مسیر تصادفات زیادی رخ می دهد بیشتر به وجود پارک ملت زاهدان مربوط می شود.

وی گفت: ورودی پارک به هیچ وجه مناسب نیست و متاسفانه شاهد هستیم که برخی افراد پس از ورود به این محل و مصرف مایعات خارج از عرف، از حالت طبیعی خارج شده و به رانندگی جنون آمیز روی می آورند که هم جان خود و هم جان دیگران را به خطر می اندازند.

وی تاکید کرد: عامل انسانی، سرعت بالا و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به خصوص در این محور موجب شده که طی 4 روز 10 نفر از شهروندان جان خود را از دست بدهند که اگر برای این پارک تدبیر جدی اندیشیده نشود در آینده نیز شاهد افزایش آمار تلفات خواهیم بود.

شایان ذکر است در ساعت ۲۲:۲۹ دقیقه چهارشنبه ۱۹ دی ماه یک دستگاه اتومبیل سواری پژو پارس، یک دستگاه سواری پژو ۴۰۵ و یک دستگاه کامیون حامل سوخت در بزرگراه خلیج فارس با هم برخورد کردند که رئیس مرکز اورژانس زاهدان در این باره گفت: بلافاصله پس از اعلام وقوع حادثه به اورژانس ۱۱۵ تعداد ۳ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد.

دکتر فریبرز راشدی تعداد تلفات این تصادف را ۴ نفر اعلام کرد و گفت: این حادثه مجروح نداشته است و متاسفانه یک نفر سرنشین پژو پارس و ۳ نفر سرنشین ۴۰۵ در صحنه تصادف جان خود را از دست داده اند.

شایان ذکر است ۲ روز قبل از این حادثه نیز تخطی از قوانین و مقررات و بی احتیاطی در رانندگی جان ۵ نفر را در همین بزرگراه گرفت.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۳۹۴


ارسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۱۰/۲۵ ۰۰:۰۰
عدم توجه به قانون، کار نکردن دوربین های کنترل سرعت مسیر ، خاموش بودن روشنایی مسیر هیچ سهمی در این موضوع ندارند ؟