يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ,12 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده گفت: رییس جمهور در حالی در میان استانداران درباره قاچاق دام صحبت کردند که ماه‌هاست این مشکل گریبان کشور را گرفته و اکنون کنترل آن بسیار سخت شده است.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان که تا پیش از این به انبار غله ایران شهرت داشت و یکی از تامین کنندگان اصلی گوشت قرمز کشور بود در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی های طولانی به محلی برای قاچاق دام زنده از پاکستان و افغانستان تبدیل شده است، بسیاری از دامداران این استان مرزی به دلیل کاهش علوفه و نبود آب کافی مجبور شده اند تا یا به طور کلی این شغل را رها کرده و یا تعداد دامهای خود را کاهش دهند.

به طور کلی قاچاق از هر نوعی که باشد موجب بروز آسیب های فراوانی شده و اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار می دهد، ممنوع بودن واردات و صادرات برخی کالاها و یا تفاوت قیمت قابل توجه یک جنس در دو طرف مرز یکی از مهمترین دلایل افزایش قاچاق در ایران است.

شاید عجیب باشد اما تا پیش از چند ماه قبل و نوسانات شدید ارزی در کشور مرزهای سیستان و بلوچستان به محلی برای واردات غیرقانونی دام از دو کشور همسایه شرقی ایران تبدیل شده بود اما به ناگاه پس از بالا رفتن ارزش دلار و کاهش نرخ برابری ریال در برابر ارزهای خارجی به سرعت این روند تغییر کرده و اینک قاچاق معکوس شکل گرفته است به گونه ای که سودجویان این بار دام های اهلی سیستان و بلوچستان و استان های دیگر کشور را به افغانستان و پاکستان قاچاق می کنند که این عامل خود موجب کاهش چشمگیر گوشت قرمز در کشور و بالارفتن قیمت ها می شود.
 
قاچاق دام زنده علت گرانی‌هاست
اولین بار آبان ماه سال جاری بود که رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی پرده از پرونده قاچاق دام به کشورهای همسایه برداشت و با تاکید بر اینکه قاچاق دام زنده علت گرانی‌هاست، اعلام کرد که قاچاق دام در کشور با شدت بیشتری در حال انجام است و علت این گرانی هم همین قاچاق دام زنده است، دام از ناحیه غربی کشور به ترکیه و عراق و از ناحیه جنوبی کشور هم به امارات، عمان، قطر و کویت قاچاق می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی افزود: دام عرضه شده رو به اتمام است و اگر دولت تدبیر نکند تا پایان سال با مشکل تامین دام و گوشت در کشور مواجه خواهیم شد.

علی‌اصغر ملکی در رابطه با عرضه دام مولد به بازار تصریح کرد: دام مولد در حال حاضر به بازار عرضه می‌شود اما میزان آن زیاد نیست. دام مولد از نظر ما بره ماده‌ای است که هنوز تولید مثل نکرده اما اگر قیمتها به این شکل افزایش داشته باشد در فصل بهار با معضل نبود دام مولد و کمبود دام مواجه خواهیم شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی با اشاره به قاچاق دام مولد عنوان کرد: دام مولد ما همراه بقیه دام‌ها به خارج از کشور قاچاق می‌شود و این مشکل کمبود در دام مولد هم اتفاق خواهد افتاد.
 
قاچاق دام، گوشت را گران کرد
در حالی که چند ماه از اعلام خبر قاچاق دام به کشورهای همسایه می گذشت و مسئولین هنوز به فکر اقدامی جامع برای پیشگیری از قاچاق معکوس دام بودند قاچاقچیان به کار خود ادامه داده و روز به روز بر قیمت گوشت افزوده شد تا این بار در نیمه دوم دی ماه وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و می گوید که برخلاف اینکه گوشت گرم گوسفندی در دو ماه گذشته بیش از دوبرابر سال گذشته وارد شده است، اما به دلیل وجود قاچاق، تقاضا بیشتر شده که امیدوارم با کنترل قاچاق و افزایش واردات، مشکل را حل کنیم.

محمود حجتی مهمترین دلیل گرانی را افزایش قاچاق دام زنده به کشورهای همسایه دانسته و قول داد تا این موضوع پیگیری شود.
 
رشد ۴ و نیم برابری قاچاق دام زنده
گلایه های مردم از افزایش قیمت ها و کاهش تعداد دام های کشور موجب شد تا همه مسئولین در این باره صحبت کرده و آمارهایی از قاچاق دام در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت که این مهم عمق فاجعه را بیش از پیش به نمایش گذاشت.

هفته گذشته بود که مدیر کل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از رشد ۴ و نیم برابری قاچاق دام زنده ظرف یکسال خبر داد و بیان کرد که میزان قاچاق دام در هشت ماهه سال ۹۶، ۱۶۶ هزار و ۳۹۴ راس بود که این میزان در هشت ماهه ابتدایی سال ۹۷ با رشد ۴ و نیم برابری مواجه شده و به میزان ۹۲۶ هزار و ۴۷۷ راس دام رسیده است.

امیر رضا دهقانی با بیان این مطلب که در حال حاضر قاچاق دام معکوس شده، خاطرنشان کرد که قبلاً قاچاق دام به صورت ورودی بود و لحاظ نشدن ضوابط بهداشتی دام مورد توجه قرار می‌گرفت اما در حال حاضر شرایط عوض شده و دام جزو کالا‌های مشمول قاچاق خروجی شده و به صورت گسترده ای از مرزهای مختلف به کشورهای همسایه قاچاق می شود.

دهقانی نیا با اشاره به پیچیدگی‌های تثبیت دام قاچاق اظهار داشت: بعنوان مثال صاحب دام آن را به لب مرز برده و رها می‌کند و این دام به آن سوی مرز می‌رود حالا چه کسی باید دستگیر شود؟ و چه ضابطه‌ای باید در این خصوص اعمال شود؟
 
رییس جمهور دیر به فکر سرطان قاچاق دام افتاده است
سریال ادامه دار قاچاق دام تا جایی پیش رفت که رییس جمهوری یک روز پس از حادثه سقوط هواپیمای باری در کرج، در میان استانداران اعلام کرد که من کاری به دلایل فنی بروز این حادثه ندارم اما این هواپیما می خواست گوشت گرم مصرفی مردم را وارد کشور کند و این در شرایطی است که گله های دام ما از مرزهای غربی کشور به خارج قاچاق می شود.

این سخنان حسن روحانی با واکنش برخی مسئولین مواجه شد به گونه ای که رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده با گلایه از عدم توجه رئیس جمهور به مشکل قاچاق دام طی ماه های اخیر، عنوان می کند که رییس جمهور در حالی در میان استانداران درباره قاچاق دام صحبت کردند که ماه‌هاست این مشکل گریبان کشور را گرفته و اکنون کنترل آن بسیار سخت شده است، ایشان در حالی از   تامین ارز 4هزار و 200 تومانی برای خرید نهاده‌های دامی و گرانی گوشت گفت و یکی از مسایل مهمی‌که باید برای جلوگیری از قاچاق کالا مورد توجه قرار گیرد را مرزهای برشمرد که به طور کلی هم دریافت کنندگان ارز 4هزار و 200 تومانی مشخص هستند و هم استان‌ها و مرزهای که دام از آن‌ها قاچاق می‌شود و نیاز به شناسایی آن‌ها نیست.

منصور پوریان با تاکید بر اینکه اهتمام مسئولین و بی توجهی آنان به مشکل قاچاق دام موجب شده تا قاچاق دامها به تهران هم برسد، عنوان می کند که به نظر می‌رسد همت کافی برای مبارز با شرایط موجود نیست چرا که به طور کلی نیاز به بسیج نیرو نیست و به راحتی می‌توان با کنترل مرزی استان‌های مشخص از خروج غیر رسمی‌دام‌های که با سرمایه ارزی کشور تولید می‌شود جلوگیری کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه دست های پنهان و آشکاری پشت قاچاق دام وجود دارد، خاطرنشان میکند که هم اکنون سبد وارداتی گوشت کشور کامل است و انواع گوناگون آن از گرم و منجمد و حتی دام زنده نیز به کشور وارد می‌شود اما دست‌های با نفوذ در این بازار اجازه تنظیم قیمت نمی‌دهند.
 
آمار عجیب قاچاق دام به کشورهای همسایه
رئیس ­­اتحادیه دامداران ایران نیز با اعلام این خبر که سالانه بیش از یک میلیون راس دام زنده از کشور قاچاق می‌شود، این موضوع را عامل اصلی کاهش عرضه گوشت قرمز دانست.

عزیزاللهی با بیان اینکه سرانه گوشت قرمز در کشور تقریباً ۱۲ کیلو گرم است، تقاضای بسیار زیاد برای گوشت گوسفند ایرانی در کشورهای همسایه را عاملی برای ایجاد پدیده قاچاق در کشور اعلام کرد.

 نیز دلیل دیگر کمبود دام برای تامین گوشت گوسفند است بطوری که هم اکنون شاهد قاچاق سالانه بیش از یک میلیون راس دام زنده از کشور هستیم که کمبود عرضه را تشدید کرده است.
 
کاهش قاچاق دام در سیستان و بلوچستان
  محمد محبی دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان نیز با بیان این مطلب که قاچاق دام در سیستان و بلوچستان کاهش یافته، عنوان کرد که در سال گذشته حدود ۳ هزار و ۳۷۷راس دام قاچاق در سیستان و بلوچستان کشف شده بود که این عدد در سال جاری با کاهش 106درصدی به یک هزار و ۶۶۹ راس رسیده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۷۳۸


ارسال