سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ,25 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
با وجود کشف معادن در سیستان وبلوچستان در دوران پهلوی و قاجار هیچ گونه سرمایه گذاری در جهت استفاده از این نعمات خدادادی انجام نشد اما امروز به برکت پیروزی انقلاب این استان رنگین کمان معادن کشور شده است.
به گزارش عصرهامون، سیستان وبلوچستان با وجود ظرفیت های انسانی وطبیعی بسیار زیادی که دارد بیش از انقلاب به عنوان یکی از محروم ترین و فقیرترین استان های کشور شناخته می شد و با وجود کشف معادن در دوران پهلوی و قاجار هیچ گونه سرمایه گذاری و تلاشی در جهت استفاده از این نعمات خدادادی انجام نشد.
 
پس از انقلاب اسلامی اما سرمایه گذاری هایی در بخش معدن منجر به اکتشاف و بهره برداری های گسترده شد و این استان را تبدیل به خواستگاه انواع مواد معدنی کرد.
 
 
هم اکنون 227 معدن در سیستان وبلوچستان فعال است و 15 معدن دیگر هم در حال تجهیز و آماده سازی می باشد که در این راستا 62 درصد معادن استان از نوع مصالح ساختمانی، 11 درصد سنگ های تزئینی، 9 درصد معادن غیرفلزی و 18 درصد معادن فلزی است.
 
هم چنین در حال حاضر ذخیره قطعی کل مواد معدنی استان سیستان وبلوچستان بالغ بر 1/1 میلیارد تن است که کرومیت، مس، منگنز،آهن، طلا، تیتانیوم، کانی های فلزی و سنگ های ساختمانی به ویژه گرانیت باعث شده تا این خطه از کشور به رنگین کمان معادن کشور تبدیل شود.
 
 

گفتنی است که هم اکنون به برکت انقلاب اسلامی و رونق بخش معادن در این استان زمینه اشتغال برای بیش از 6 هزار نفر در بخش معدن فراهم شده است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۸۳۳۰


ارسال