جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ,24 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۲
نسخه شفا بخش تامین گوشت قرمز در کشور؛
سیستان و بلوچستان لنگرگاه واردات دام زنده در ایران/ دستگاه های نظارتی باید جلوی سوء استفاده قاچاقچیان را بگیرند
 
در حالی این روزها شاهد افزایش چندین برابری قیمت گوشت قرمز در کشور هستیم که واردات دام زنده از مرزهای شرقی و بندر چابهار میتواند موجب حل مشکل کمبود گوشت قرمز در سیستان و بلوچستان و دیگر نقاط ایران شود.
به گزارش عصرهامون، همواره خروج غیرقانونی هر کالایی از کشور موجب افزایش چشمگیر قیمت آن شده و حتی در مواردی باعث کمیاب و یا حتی نایاب شدن آن کالا در جامعه می شود، گوشت قرمز از همین اقلام است که با بالارفتن قیمت ارز در کشور توسط قاچاقچیان سودجو به کشورهای همسایه قاچاق می شود.

قاچاق دام زنده از مرزهای کشور موجب ایجاد شوک عجیبی در قیمت گوشت قرمز شد به گونه ای که در برخی مناطق کشور به خصوص در مرزهای شرقی و غربی ایران شاهد افزایش چندین برابری قیمت گوشت و دام زنده بوده ایم، این موضوع که حاصل مستقیم قاچاق دام از کشور است نه تنها موجب بروز مشکلاتی برای خانواده ها شده بلکه موجب خرج دام های مولد از کشور و به خطر افتادن دامداری ایران خواهد شد.

سیستان و بلوچستان از دیرباز محل خوبی برای قاچاقچیان دام بوده چراکه کشورهای افغانستان و پاکستان هیچ نظارتی بر مرزهای خود ندارند و در گذشته قاچاقچیان به راحتی دام های زنده را از این دو کشور به داخل ایران قاچاق می کردند این موضوع در برخی موارد موجب بروز بیماری های واگیر دار در این منطقه می شود و خطراتی نیز به همراه داشت.

کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی در چند ماه گذشته موجب شده تا قاچاقچیان دام در یک تغییر رویه به جای ورود دام اقدام به خارج کردن دام های مولد از مرزهای شرقی کنند، از سوی دیگر برخی شایعات مبنی بر ورود دام با ارز دولتی و سپس قاچاق آن به آن سوی مرزها موجب شده برخی مردم و مسئولین نگران شده و پیگیر این موضوع شوند.
 

اقدامات اولیه برای ورود 6 هزار راس دام انجام شده است
در همین رابطه مدیر کل دام پزشکی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به اینکه مجوز واردات دام اخذ شده است، اظهار کرد: مجوز خرید سه هزار راس دام از برزیل صادر و ارز آن هم دریافت شده است همچنین قرارداد هم با شرکت برزیلی منعقد گشته که به زودی اقدامات اولیه برای واردات این دامها آغاز می شود، همچنین ورود 6 هزار راس دام از پاکستان به ثبت رسیده است که پس از انجام کارهای گمرکی وارد استان می شود.

مهدی حسینی افزود: 50 هزار راس دام سبک نیز از رومانی خریداری شده است و از طریق بندر چابهار وارد می شود، یک متقاضی واردات دام از عمان هم اعلام آمادگی کرده است که پس از بررسی شرایط دام ها در آن کشور توسط کارشناسان و تایید سالم بودن آن، خریداری و وارد استان می شود.

وی اضافه کرد: دستگاه های نظارتی باید برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده واردکنندگان دام که از ارز دولتی 4 هزار و 200 تومانی استفاده می کنند مدیریت بیشتری به خرج دهند.

واردات قانونی دام در حال پیگیری است
معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر آغاز روند واردات قانونی دام از مرزهای شرقی، اظهار کرد: آن چه سبب گرانی گوشت تا چند برابر قیمت ها شده است، خروج دام از مرزهای غربی کشور می باشد و استان ما در بروز این مشکل دخیل نبوده است.

وی افزود: با پیگیری های انجام شده و با ارز 4 هزار و 200 تومان با همکاری دام پزشکی و گمرک استان اولین محموله از مرز کوهک به میزان 500 راس دام وارد استان می شود که تاثیر زیادی بر کاهش قیمت های کنونی خواهد داشت.

سرابندی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک باردیگر تامین کننده گوشت قرمز کشور خواهد شد، خاطرنشان کرد: این دامهای وارداتی و دیگر دام های که در آینده وارد استان می شود پس از کشتار و مصرف قسمتی از آن در استان، برای تامین نیاز دیگر استان ها در نقاط مختلف کشور توزیع می شود.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده هر هفته کشتار دام و توزیع گوشت آن در استان و کشور تا کاهش کامل قیمت ها و رفع مشکل کنونی ادامه خواهد داشت.

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تصریح کرد:  برای پایین آوردن قیمت گوشت گوسفند در نظر داریم از زابل دام وارد کنیم، گوشت منجمد نیز همچنان تهیه و توزیع می شود.

وی در پایان با اشاره به کاهش سرانه گوشت قرمز در استان، گفت: نیاز استان به گوشت قرمز سالانه 104 تن است که این میزان در ماه های گذشته افزایش یافته است، این موضوع سبب پایین آمدن سرانه مصرف گوشت قرمز شده است.
 
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۸۶۲۴
مرجع : عصرهامون


ارسال