سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ,26 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۷
رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه منطقه ای جنوب شرق کشور
 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه منطقه ای جنوب شرق کشور در زاهدان رو نمایی شد.
به گزارش عصرهامون، سردیس سرباز« هخامنشی» که  مهرماه امسال پس از 80 سال از آمریکا پس گرفته و به ایران بازگردانده شده بود در موزه بزرگ جنوب شرق زاهدان در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در این مراسم با تقدیر از حضور چشمگیر مردم و مسئولین، اظهار کرد: این اثر تاریخی  که 8۰ سال پیش از تخت جمشید سرقت و به آمریکا برده شده بود با حکم دادگاه نیویورک به ایران بازگردانده شد.

 علیرضا جلال زایی بیان کرد: با تلاشهای حقوقی ایران سایر اشیای تاریخی کشور نیز از موزه های خارجی به داخل کشور منتقل شود.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان دومین استانی می باشد که پذیرای این سرباز هخامنشی است، گفت: این اثر تاریخی به مدت 45 روز و تا 15 فروردین ماه 98 در معرض تماشای عموم قرار دارد.

جلال زایی خاطرنشان کرد: این قطعه تاریخی متعلق به سردیس مجسمه سنگی سر سرباز هخامنشی و نیزه وی است که در حدود 85 سال پیش از تخت جمشید در مرودشت شیراز از دل خاک بیرون کشیده شد اما در سال 1936 میلادی از ایوان جنوبی کاخ شورا در تخت جمشید به سرقت رفت و پاییز سال 2017 قرار بود این اثر تاریخی در نمایشگاهی به نمایش گذاشته شده و در حراجی عتیقه در نیویورک فروخته شود که پس از پیگیری مسئولان میراث فرهنگی ایران و حکم دادگاه به ایران بازگردانده شد.

وی تاکید کرد: این اثر تاریخی نه تنها متعلق به ملت ایران است بلکه متعلق به تمامی مردم و ملت های جهان می باشد و گوشه ای از تاریخ بشریت است.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۹۱۵۷
مرجع : عصرهامون


ارسال