پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ,23 May 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
گزارش عصرهامون از میوه ناشناخته هندوستان کوچک؛
گواوا میوه ای بهشتی با عطر و طعمی ماندگار/ بیش از 3هزار تن نوبرانه ناشناخته استان راهی بازارهای مصرف شد
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرباز گفت: گواوا میوه ای بهشتی با عطر و طعمی ماندگار است که متاسفانه هنوز هم در بسیاری از مناطق کشور شناخته شده نیست.
به گزارش عصرهامون، مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان به دلیل دارا بودن آب و هوای استوایی  همواره دارای آب و هوای گرم و مرطوب بوده و حتی در اوج زمستان که تمامی مناطق کشور در برف و سرما فرو می‌رود این نقطه از کشورمان دمایی بهاری داشته و محل پرورش میوه های گرمسیری است.

جنوب سیستان و بلوچستان به طور کلی بهشت میوه های گرمسیری است، در این منطقه انواع محصولات استوایی کشت می‌شود که حتی برخی از مردم استان هم فقط نامشان را شنیده‌اند یکی از این میوه های خاص دارای بی شمار خاصیت دارویی و غذایی دارد "گواوا" است،  این محصول بی نظیر استوایی شبیه گلابی می باشد که میوه رسیده آن سبز متمایل به زرد است و دارای دانه‌هایی شبیه گلابی و دارای عطر و طعم خاصی بوده به گونه ای که افراد بومی منطقه از آن به عنوان خوشبو کننده خودرو و یخچال استفاده می کنند.

به طور کلی اين ميوه از لحاظ اقتصادي و تغذيه داراي اهميت خاصی می باشد که به انواع مختلفی نیز مصرف می شود تازه خوري بیشترین نوع استفاده این محصول بوده و در صنايع تبديلي نیز از گواوا براي تهيه آب ميوه، کمپوت، اسانس و پودر استفاده مي شود، ميوه اين درخت در زمستان که بازارها خالي از ميوه هاي نوبر و تازه است، برداشت مي شود وکمبود ميوه هاي تازه در اين فصل را تامين مي کند.سرباز بهشت میوه های استوایی است
در همین رابطه مدير جهاد کشاورزي شهرستان سرباز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه گواوا میوه ای اعجاب انگیز است، اظهار داشت: گواوا  که به تعبیر ساکنین بومی منطقه به عنوان زيتون محلی نیز شناخته می شود از بهترين ميوه هاي گرمسيري در دنیا می باشد که با توجه به آب و هوای خاص و بی نظیر جنوب سیستان و بلوچستان در این استان کشت می شود.

وی افزود: سطح زیرکشت گواوا در سیستان و بلوچستان بیش از 600هکتار است که از این سطح زیرکشت چیزی در حدود 450 هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.

 سعید نارویی بیان کرد: میوه گواوا در حالتی که رسیده باشد، بسیار خوشمزه است و مزه ترش و شیرین (ملس) و عطـر مطبوعـی دارد.نوبرانه زمستانی سیستان و بلوچستان راهی بازارهای مصرف شد
وی با اشاره به زمان برداشت محصول گواوا، گفت: گواوا درختچه‌ای همیشه سبز و برگ‌ های آن بدون کرک یا پوشیده از کرک است و در اوایل بهمن ماه به گل می نشینند که شکوفه های آن بسیار خوشبوست، همچنین پوست تنه گواوا سبز یا قهوه‌ای متمایل به قرمزاست که آن برداشت آن در سرباز از اوايل دي ماه آغاز شده و تا نيمه دوم اسفند ادامه دارد.

 نارویی با بیان اینکه متاسفانه هنوز این میوه در برخی مناطق کشور ناشناخته است، اذعان کرد: در رابطه با این میوه حتی کار تحقیقاتی خاصی در کشور صورت نگرفته و می توان گفت این میوه هنوز ناشناخته مانده است.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان سرباز بهشت محصولات استوایی است که انواع مختلف میوه های گرمسیری در آن کشت می شود، گواوا بعد از خرما و انبه سومین درخت اختصاصی استان می باشد که امسال سه هزار و 600 تن میوه گرمسیری گواوا از سطح باغات جنوب این استان تولید و روانه بازار مصرف شد.

وی در ادامه  با بیان اینکه فقط بخشی از این میوه به مصرف مردم استان می رسد، افزود: نبود صنايع تبديلي در استان موجب شده است بيشتر اين محصول به صنايع تبديلي استان هرمزگان ارسال شود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۹۶۴۳
مرجع : عصرهامون


ارسال