دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ,25 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
شهرستان خاش با داشتن 215 اثر تاریخی و طبیعی یکی از مناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان به شمار می رود.
به گزارش عصرهامون، خاش با 215 اثر تاریخی و طبیعی همچون قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان به عنوان بام شرق ایران، گل فشان پیرگل، رودخانه های زیبای ایرندگان و کارواندر، دریاچه سردریا، غارهای متعدد، چشمه های آب معدنی سرد و گرم و قلعه های متعدد تاریخی، بازارچه سرپوش و مسجد جامع یکی از مناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان به شمار می رود که همه ساله خیل عظیمی از گردشگران و مسافران برای دیدن شگفتی های این شهرستان که نگینی در جنوب شرق است راهی سفر شده و لحظات خاطره انگیزی را برای خود به ثبت می رسانند.
 
از مسجد جامع تا سرو زربین سنگان
مسجد جامع خاش در سال 1377 با شماره ثبت ۲۰۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این بنا الهام گرفته از معماری سنتی ایران و مناره آن مربوط به دوره قاجار و از نوع استوانه‌ای مارپیچ و به‌صورت منفرد است. این مناره با آجرهای سخت و مقاوم ساخته شده که با آجرهای به هم فشرده و کنار هم چسبیده پوشیده شده است.
 
سرو زربین سنگان
سرو زربین سنگان، یکی دیگر از آثار طبیعی ملی این شهرستان به شمار می رود که ارتفاع آن حدود ۳۰ متر و قطر تنه درخت سه متر است. در گذشته این درخت به‌عنوان زیاتگاهی بود که مردم برای زیارت به آن مراجعه می‌کردند و با بستن نخ و تکه پارچه مراد و خواسته‌های خود را از آن می‌طلبیدند.
 

 
کوه تفتان
کوه آتشفشان نیمه فعال تفتان در 35 کیلومتری شمال شرقی شهر خاش واقع شده و دارای سه قله معروف از جمله «چهل تن» و «تفتان» است. ارتفاع قله تفتان 4050 متر است و از دهانه قله دود آتشفشانی مرکب از بخار آب، خاک و گاز گوگرد خارج می شود، برف سفید و گوگرد زرد رنگ بر قله این کوه سربه فلک کشیده عروس زیبایی را تداعی کرده که تور سفیدی همراه با شال زرد رنگ بر سرکرده و خودنمایی می کند.
 

علاوه بر قله در اطراف تفتان مناظر و باغات زیبا و چشمه های متعددی است که از آن جمله چشمه های آب معدنی جم چین، امنی و چشمه آب گرم برابک.مسیرهای دسترسی به تفتان از طریق روستای نارون وکوته واقع در کیلومتر 55 جاده خاش – زاهدان، از طریق روستای کلچات واقع در کیلومتر 25 جاده خاش - زاهدان است. 
 
دریاچه سه دریا
این دریاچه که از جاذبه‌های طبیعی ناحیه بلوچستان است، در فاصله ۷۵ کیلومتری شهرستان خاش و در قلهکوه تفتان واقع شده وهمان طور که از نام آن مشخص است، از سه دریاچه کوچک تشکیل شده که عمق دو دریاچه در قسمت شمالی کم و اغلب آب گوارا دارند و دریاچه دیگر که نسبتا بزرگ‌تر است، دارای آب دائمی و شور است.
 
 
 
چشمه گل فشان پیر گل
چشمه زیبای گل افشان که گل از آن تراوش می کند در 70 کیلومتری جنوب غربی خاش و در کانون زیستی عشایر واقع در کوه های سیاه بند در شرق بزمان قراردارد. وسعت آن حدود هشت هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 1650 متر می باشد. این منطقه دارای چشمه های متعدد آب معدنی و جوشان به صورت گل فشان است. رسوبات به جای مانده پس از خشک شدن، رنگی روشن پیدا کرده و در نهایت رنگ زرد را به معرض نمایش می گذارد. 
 
 
 
چشمه آب معدنی دوشینگ
این چشمه در مسیر راه خاش – زاهدان و در شمال غربی کوه تفتان قرار دارد. آب این چشمه اختصاصات آب‌های معدنی از نوع آب‌های جوی و آتشفشانی نوخاسته را دارد و در ردیف آب‌های سولفات کلسیم همراه با منیزیم ولرم است.
 
زیارتگاه مرتضی علی
این زیارتگاه با توجه به نوع معماری بنا به دوره تیمور صفوی نسبت داده می‌شود. بنا دارای پلان مربع شکل و گنبدی که بر روی گوشواره‌ها و طاق نماهای زیبایی ایجاد شده است. داخل بنا با اندود گچ پوشیده شده و دارای ۱۰ طاق نما و محراب است.
 
 
 
قلعه ایرندگان
قلعه ایرندگان در ۹۰ کیلومتری جنوب خاش و در ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان ایرانشهر قرار دارد این قلعه را به دلایل مختلف از قبیل قرار گرفتن در کنار رودخانه ایرندگان، بهره بردن از درختان سر به فلک کشیده خرما به همراه درختان زیبا و منحصر بفرد جَک همچنین به علت داشتن معماری ایرانی- اسلامی منحصر بفردش به عنوان زیبا ترین قلعه بلوچستان می نامند.
 
 
 
غار گواتامک و چاهک
غار گواتامک در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شهر خاش و در بخش ایرندگان واقع شده که دهانه ورودی آن به قطر حدود یک متر است. انتهای این غار حدود ۱۰۰ متری به غاری کم عرض ولی طولانی در دل کوهستان ختم می‌شود.

غار چاهک در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی خاش در ارتفاع ۱۸۹۶ متری واقع شده است. آب چشمه داخل غار از کیفیت بالایی برخوردار بوده و تأمین‌کننده آب روستای چاهک است. در اطراف غار گیاهانی همچون بنه، زرشک، انجیر وحشی، پونه، تاغ، خزه و سرخس است و دارای مناظر زیبا، چشم‌انداز بی‌نظیر و آب‌چکان‌های زیبایی است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۱۳۰


ارسال