دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ,6 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۵
همزمان با دور تازه مسافرت های نوروزی؛
"دسکی گزان" یادآور بهشت برای گردشگران شد/ کوشوک محلی برای دستیابی به رویاهای کودکانه
 
هر کس بخواهد در زمان سفری را آغاز کرده و یا به رویاهای شیرین کودکانه خود جامه عمل بپوشاند و در کنار بازدید از دوره های تاریخی گوناگون لذت استفاده از یک منطقه بکر طبیعی و گردشگری را نیز تجربه کند می توانید از روستای کوشوک در جنوب سیستان و بلوچستان دیدن کند.
به گزارش عصرهامون، به هر گوشه ای از ایران که سفر کنیم با جاذبه های بی نظیر طبیعی و تاریخی بسیاری روبه رو می شویم که هر یک به نوبه خود می تواند عاملی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد، ایران به عنوان یکی از مناطق خاص آب و هوایی جهان به کشور چهار فصل شهرت دارد به گونه ای که در هر زمانی از سال میتوان با سفر به مناطق مختلف کشورمان هر یک از فصل های چهارگانه را تجربه کرد.

در این میان استان سیستان و بلوچستان به دلیل دارا بودن طبیعت بکر و دست نخورده در کنار آثار تاریخی به قدمت پیدایش بشر می تواند به بزرگترین هدف گردشگری ایران و جهان تبدیل شود که با اندکی حمایت دولتی و معرفی مناطق خاص این استان، این هدف دور از دسترس نیست.

در بخش جنوبی این استان پهناور و زیبا روستایی زیبا در میان باغات انبه و موز قرار دارد که علاوه بر طبیعتی چشم نواز و دست نخورده دارای آثار تاریخی عجیب و رازآلودی است که برای هر گردشگری می تواند جذاب و دیدنی باشد، شاید تاکنون نام روستای "کوشوک" به گوشتان نخورده باشد اما در واقع هر کسی بخواهد در زمان سفر کرده و به گذشته بازگردد و در کنار بازدید از دوره های تاریخی گوناگون لذت استفاده از یک منطقه بکر طبیعی و گردشگری را نیز حس کنید باید سری به این روستا در بخش ساربوک از توابع شهرستان قصرقند بزنید و از نزدیک با عجیب ترین آثار تاریخی و طبیعی دیدن کنید.

در کنار طبیعت بکر و دست نخوره این روستا که آدمی را به گذشته های دور و کودکی می برد، آثار تاریخی بسیاری که در این منطقه وجود دارد نیز می تواند دلیل دیگری برای سفر به این بهشت پنهان در دل کوه های جنوبی سیستان و بلوچستان باشد، این روستا از طرف شمال به کوه‌های زیبا و بلند قصرقند از طرف جنوب به روستای "بگ" یکی دیگر از روستاهای زیبای این شهرستان، از طرف مشرق به روستاهای "کند" و "گهجن" و از طرف مغرب به روستای "لوریانی" و "ساربوک" منتهی می شود که هر یک از این مناطق نیز به نوبه خود بهشتی دیگر و محلی دیدنی است.
 

 
"دسکی گزان" یادآور بهشت برای گردشگران
جنگل زیبای کوشوک که به بهشتی پنهان سیستان و بلوچستان معروف شده دل هر گردشگری را به سوی خود سوق می دهد چراکه "دسکی گزان" با درختان انبوه و نخل های سر به فلک کشیده برای هر بیننده ای خاطرات کودکی و هیاهوی آن دوران را یادآوری کرده و "ککدر"  نیز با دشت های سرسبز خود آدمی را به رویاهای شیرین شب های زندگی فرو میبرد.
 
 
 
قبرستان 750ساله با آثاری بجامانده از پیشینیان
در شرق این روستا، قبرستان قرار گرفته است که دارای قدمت تاریخی چند صد ساله می باشد و به گفته ریش سفیدان روستا، هیچ کس از قدمت این گورستان‌ها اطلاعی ندارد و به درستی نمی داند که سابقه این محل به چه دوره‌ای از تاریخ تعلق دارد، ولی قطعات سفالی مدفون کشف شده در این قبرستان قدمتی 750 ساله دارند.
 
 

قلعه شهداد یا بهشت باستان شناسان جوان
روستای کوشوک در قدیم دارای قلعه‌ای بوده به نام "شهداد" که در روستای کوشوک واقع است، به گفته تاریخ شناسان، قدمت این کوشک مرتفع به 700 سال پیش می‌رسد به طوری که اگر 30 سانتی متر خاک داخل این قلعه را در بیاوریم به انواع و اقسام ظروف‌های سفالی فرسوده‌ای دست می‌یابیم که با نقش و نگاره‌های عجیب نقاشی شده‌اند اما متاسفانه این قلعه تاریخی از بین رفته و فقط آثارش به جا مانده است.
 
 
 
مسجد تاریخی کوشوک
این مسجد در قسمت شرقی کوشوک در مسیر گهجن کوشوک واقع است و با قدمتی 350 ساله توسط شخص مذهبی به نام «کرمبیک» ساخته شده است و جنس ساختمانی آن از خشت و گل است و 9 بار در طول زمان توسط اهالی روستا مرمت شده است. درختان کنار و نخل اطراف و انجیر معابد داخل محوطه مسجد نمای زیبایی را خلق کرده است.
 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۲۰۶
مرجع : عصرهامون


ارسال