در آخرین روزهای تعطیلات نوروزی؛

سرباز گردشگران را به خود می خواند/از عکس یادگاری با تنها تمساح ایران تا خرید شیر مرغ در دکه بازار راسک

عصرهامون , 11 فروردين 1398 ساعت 10:04

در آخرین روزهای تعطیلات نوروزی مشاهده آثار تاریخی و طبیعت بکر و بسیار زیبای سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان تداعی گر لحظات خوش برای هر مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است.


به گزارش عصرهامون، در آخرین روزهای باقی مانده از تعطیلات نوروزی که بسیاری از استان های کشور درگیر سیل و باران است سیستان و بلوچستان با طبیعت خاص و بی نظیر خود بار دیگر میهمانان نوروزی را به خود می خواند، این استان پهناور که در هر گوشه ای از آن میتوان مناطق بکر طبیعی با آثار بی نظیر تاریخی را مشاهده کرد همه ساله در ایام نوروز پذیرای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.

در جنوب سیستان و بلوچستان شهرستانی قرار گرفته است که به هندوستان کوچک ایران شهرت یافته، شهرستان سرباز یکی از قدیمی‌ترین مناطق بلوچستان و مقر تمدن‌های بزرگی در ادوار مختلف بوده و علاوه بر طبیعت خاص دارای آثار تاریخی بیشماری از گذشته می باشد.
 


لحظاتی شاد و خاطره انگیز در کنار تنها تمساح ایران
با سفر به سیستان و بلوچستان میتوان در مکانی امن و آرام و در تنها زیستگاه تمساح پوزه کوتاه ایرانی از این موجود دیدن کرد،تمساح پوزه کوتاه ایرانی که از راسته کروکودیل‌ها است یکی از اقوام نزدیک خزندگانی است که ۲۲۵ تا ۲۶۵ میلیون سال قبل در زمین می‌زیسته‌اند، درواقع مناطق حفاظت شده "باهوکلات" در جنوب سیستان و بلوچستان تنها ناحیه زیست این گونه در ایران است.

مردم محلی این نوع تمساح را با نام "گاندو" میشناسند؛ گاندو بسیار خجالتی، محتاط و ترسو یعنی به هیچ عنوان به انسان حمله نمی کند مگر اینکه تخم ها و فرزندانش در خطر قرار بگیرند، در طبیعت با وجود اینکه طول این گونه به بیش از 5 متر میرسد باز هم به سختی می توان آن را دید چرا که با مشاهده انسان و احساس حضور مردم به سرعت پنهان می شود.

چند سالی است که سازمان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان امکان بازدید گردشگران نورزوی از محل زیست تمساح ایرانی در شهرستان سرباز را فراهم به گونه ای که از نوروز 96 تاکنون میهمانان نوروزی می توانند در امنیت و آرامش از منطقه حفاظت شده تمساح پوزه کوتاه ایرانی بازدید کنند.
 


قلعه سرباز بنایی به جا مانده از حاکمان بلوچستان
 "قلعه سرباز" از قلعه‌های معروف منطقه بلوچستان است که در دوره اسلامی توسط حاکمان محلی ساخته شده است، این قلعه یکی از قلعه‌های مهم استان سیستان و بلوچستان می باشد که در گذشته مرکز حکمرانی بوده و بر دیگر قلعه‌های منطقه تسلط داشته است، تزئینات بکار رفته در این قطعه بیشتر بومی و به شکل‌ها و طرح‌های متنوعی بوده که در حال حاضر بر اثر عوامل طبیعی تخریب شده است اما در چند سال اخیر کار مرمت و بازسازی آن با جدیت در حال پیگیری است تا این بنای زیبا که روزی نماد این شهرستان بوده همچنان پابرجا باشد.
 


پیشین، از تجارت امن با پاکستان تا باغات سرسبز و سد پرآب پیشین
شهر "پیشین" در ۸ کیلومتری مرز ایران و پاکستان یکی از مناطق دیدنی شهرستان سرباز است به گونه ای که با سفر به این منطقه کلکسیونی از گزینه های گردشگری و دیدنی پیش روی آدمی قرار می گیرد.

بازارچه مرزی پیشین محل تجارت با پاکستان است و یکی از بازارچه های مهم و فعال مرزی سیستان و بلوچستان است، همچنین سد بزرگ پیشین محل زندگی بیشاز نیمی از گاندوهای منطقه می باشد که یکی از بزرگترین سد‌های استان سیستان و بلوچستان است.

باغات بیشمار انبه، موز، گواوا، پاپایا و زمین های کشاورزی سرسبز این منطقه نیز برای گردشگرانی که تاکنون به سیستان و بلوچستان سفر نکرده اند تعجب برانگیز است، درواقع پیشین گلخانه طبیعی ایران می باشد و بسیاری از محصولاتی چون، پیاز، سیب زمینی، هندوانه، خربزه، سبزیجات و دیگر محصولات خاص گرمسیری که در زمستان و پاییز در دیگر استان های کشور مصرف می شود در همین منطقه کشت شده است.قلعه "برنجی" و قلعه "هدار"
قلعه "برنجی" در روستای "بافتان"، دهستان "جکیگور" شهرستان سرباز واقع شده است. تاریخچه این اثر به اواخر دوره ساسانیان برمی‌گردد. این قلعه بیش از ۸۰۰ مترمربع زیربنا دارد و از نظر زیبایی و استحکام با قلعه سرباز قابل قیاس است مصالح به کار رفته در این قلعه خشت، گل و سنگ است.

قلعه "هدار" در روستایی به همین نام واقع شده است. تاریخچه این قلعه به اوایل دوره قاجار برمی‌گردد و توسط حکمرانان محلی ساخته شده است، این مجموعه دارای زیربنایی بیش از ۳۳۶ مترمربع است و نوع مصالح مورد استفاده در ساخت آن خشت و گل است.
 


مسجد جامع راسک
مسجد قدیمی "راسک" در مرکز شهر راسک قرار دارد، تاریخچه مسجد به اوایل دوران پهلوی دوم برمی‌گردد و دارای پلان مستطیلی شکل و از نوع ایوانی  است این مسجد بدون مناره و کنبد، دارای زیربنای ۱۷۸ مترمربع است مصالح بکار برده شده در این مسجد خشت، گل و سنگ است.

بسیاری از خانه های این شهرستان با معماری خاصی ساخته شده است که دیدن آن برای گردشگران خالی از لطف نیست، معماری بناهای این منطقه آمیخته ای از معماری پاکستانی و هندی است که در طول سالیان دراز باهم ادغام شده و اینک بناهای بی نظیر سرباز را پدید آورده است.
 


سرباز محل طبخ غذاهای خارجی
بسیاری از غذاهای محلی موجود در این شهرستان نیز همچون معماری خاص آن، ادغامی از غذاهای هندی و پاکستانی است، مصرف زیاد ادویه های خاص و طبخ غذا به روش های قدیمی تنها گوشه ای از عجایب این شهرستان است.

هنوز هم در جای جای این منطقه زنان و دختران بلوچ گوشت را با پودر انار و ادویه های خاص برای نگهداری طولانی مدت و تهیه تباهگ خشک می کنند، هر کس یک بار طعم غذاهای خاص این منطقه را بچشد برای همیشه این مزه ناب و بی نظیر در خاطرش خواهد ماند.
 

 
دکه بازار راسک و بازار جکیگور محلی برای خرید از شیر مرغ تا!
در مرکز شهر راسک بازاری قدیمی قرار دارد که از قرار گیری چندصد دکه کوچک فلزی ایجاد شده و در کوچه پس کوچه های این بازار می توان همه چیز یافت، بسیاری از اقلام موجود در این بازار وارداتی و محصول کشورهای عربی و پاکستان و هندوستان است که در هیچ جای دیگری از ایران نمی توان نمونه ای از آن را یافت.

علاوه بر دکه بازار راسک در 30کیلومتری شهر راسک و در مسیر جاده ترانزیتی ایرانشهر چابهار می توان بازار جکیگور را یافت که همچون برادر خود در راسک محلی برای خرید از شیر مرغ تا هر چیزی است که می توان تصور کرد.
 
 
انتهای پیام/


کد مطلب: 110217

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/report/110217/سرباز-گردشگران-خود-می-خواند-عکس-یادگاری-تنها-تمساح-ایران-خرید-شیر-مرغ-دکه-بازار-راسک

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/