جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ ,10 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۹
گزارش عصرهامون از جنگلی شناور در جنوب شرق ایران؛
جنگل "مانگروی گواتر" یکی از عجایب بی نظیر سیستان و بلوچستان/ درختانی که آب شور دریا را تصفیه می کنند
 
جنگل شناور حرا در دل دریای عمان و ساحل چابهار به عنوان یکی از عجیب ترین مکان های گردشگری سیستان و بلوچستان دارای غنی ترین تنوع جانوری می باشد که به عنوان هدفی ناب برای گردشگران؛ پذیرای میهمانان نوروزی است.
 به گزارش عصرهامون، عجایب سیستان و بلوچستان پایان ندارد اگر حتی تمامی 365روز سال را به گشت و گذار در این استان پهناور بگذرانید و هر روز نیز از یکی از جاذبه های شگفت انگیز آن دیدن کنید باز هم نخواهید توانست از تمامی این عجایب سرزمین صد گنج سیستان و بلوچستان دیدن کنید.

جنگل های حرا یکی از این عجایب بی نظیر سیستان و بلوچستان است، تصور هر انسانی از جنگل، منطقه ای پر از گیاهان و درختان سر به فلک کشیده ای است که می توان زیر سایه خنک آن قدم زد و ساعت های طولانی در آن به گشت و گذار پرداخت اما برای گشت و گذار در جنگل های حرای چابهار نه به پا گه به شنا و قایق نیاز دارید.

شاید عجیب باشد اما واقعیت دارد، درختان حرا در این جنگل پهناور و زیبا بر روی آب شناور بوده و در هر شبانه روز دو بار به صورت کامل زیر آب دریا فرو می روند و ناپدید می شوند، این محیط شگفت انگیز طبیعی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری چابهار و از باارزش ترین زیست گاه های پرندگان و ماهیان منطقه به شمار می رود.
 


جنگل های شناور حرا؛ یکی از عجایب شگفت انگیز جهان
جنگل های حرا در شرقی ترین نقطه شهرستان چابهار و شرقی ترین نقطه ایران از لحاظ آبی در گواتر واقع شده اند، این جنگل در ناحیه ساحلی خلیج گواتر در نزدیکی محلی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می‌ریزد قرار دارد، وسعت جنگل حرا در گواتر چابهار تقریبا 350 هکتار می باشد درختان آن در اصطلاح محلی "تمر" خوانده می شوند و به دلیل قرار گیری در کنار دریا و بهم پیوستگی درختان رشد یافته در این محل به آنها جنگل های حرا گفته می شود.

 صفت شگفت انگیز را به این جنگل می‌دهیم چراکه ممکن است شما ببینید که این جنگل زیر آب قرار گرفته !! تعجب نکنید، حقیقت دارد این درختان زمانی به زیر آب میرود که مد اتفاق بیفتد  مد باعث می‌شود آب دریا بالا بیاید و درختان به زیر آب بروند، این صحنه واقعا زیبا و شگفت انگیز است، البته مزایایی نیز دارد ، میتوان گفت این درختان خاصیت تصفیه نیز دارد یعنی بخش شیرین آب را جذب میکند و بخش شور آب را دفع میکند، پس میتوان از آن به عنوان یک تصفیه خانه ی طبیعی یاد کرد . جنگل های حرا زیستگاهی غنی و با سخاوت برای جانداران
حرا درختی از جامعه گیاهی مانگرو است. کلمه مانگرو اسم مرکبی است معرف اکوسیستم خاص در مناطق استوایی، حاصل از تجمع بسیار ویژه‌ای از گیاهان و جانوران در سواحل پست خورها، دلتاها، برکه‌ها و سواحل دریاها و در عین حال نشانگر و معرف درختان و درختچه‌های این گونه اکوسیستم‌ها نیز می‌باشد. این گیاهان در گروه گیاهان شوره‌زی قرار دارند.

حرا، گیاهی از تیره شاه پسند است. دانه آن روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. سپس از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. جنگل حرا بر دریا و آب شور قرار دارد و این سازش با آب شور و شرایط نامناسب، از حرا یک گیاه استثنایی ساخته‌است.

گیاهان حرا برگهایی با ظاهر بیضی شکل و قاعده‌ای باریک (دوکی شکل رویه سبز و براق دارند و پشت برگها نیز سفید یا خاکستری رنگ است. طول این برگها حدود ۵ تا ۵/۷ سانتی متر است میوه حرا، بادامی شکل است و به یک خامه باریک منتهی می‌شود. ریشه‌های زانویی، شکل منظمی ندارند، اما گل حرا که از فرط کوچکی ناپیدا و غیر محسوس است، گلی به رنگ طلایی با ۴ گلبرگ، که هر گلبرگ بیشتر از چند میلی متر طول ندارد با عطری شیرین و خنک، که تا شعاع چند متری اطراف آن پراکنده می‌شود.
 
 

درختان جنگل حرا به نعمت وجود جزر و مدهای دریا رشد یافته و تکثیر می‌شوند به این ترتیب که هر 6 ساعت یک‌بار هنگام جزر که آب دریا پایین می‌رود ریشه‌های این درختان از آب بیرون آمده و اکسیژن مورد نیازشان را از هوا می‌گیرند و دوباره در زمان مد که آب دریا بالا می‌آید به زیر آب می‌روند. گاهی در زمان مد، آب دریا چنان بالا می‌آید که تنها می‌توان سرشاخه‌های درختان حرا را دید.

جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران، مهد انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می‌توان به مرغ ماهیخوار یا حواصیل، لک لک، مرغ سقا، مرغابی و مرغ دریایی و از آبزیان به خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ (نوعی از صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد.

 جنگل‌های حرا در زمستان محل مناسبی برای پرندگان مهاجر است. سالانه بیش از یکصد گونه پرنده آبزی و کنار آبزی در این منطقه دیده می‌شود. انواع کاکایی‌ها، پرستوهای دریایی، فلامینگوهای سرخ پر، حواصیل‌‌های سفید و خاکستری از انواع پرندگان مهاجر هستند که با جمعیتی چند صدتایی وگاه چند هزارتایی به این مکان مهاجرت می‌کنند
 


حرا، جنگلی کارآمد و بخشنده
درختان حرا علاوه بر زیبایی منحصر به فرد و ساخت محیطی امن برای جانداران خشکی و دریا، همچون سدی محکم در برابر امواج و تهاجم دریا عمل می کند و از خشکی در برابر طوفان های شدید دریایی محافظت می کند.

برگهای تازه حرا بدلیل غنی بودن از نمک و ید درسیستم پرواربندی دام بسیار موثرندویکی از وسیعترین بهره وری ها از این اکوسیستم ، تعلیف دام می باشد.

 تامین نیازهای زیستگاهی آبزیان ، کنترل فرسایش ، تامین شرایط زیستگاهی پرندگان ، استفاده از چوب حرا در تهیه خمیر کاغذ ، صنایع مبلمان ، نخ و نایلون و چرم ، استفاده از تنه درخت در ساخت خانه های روستایی و تهیه زغال مرغوب از دیگر استفاده های مهم این گونه می باشد.

هر چند جنگلهای حرا توده خالص و یكدستی هستند و هیچ گونه تنوع گیاهی در آنها مشاهده نمی شود، ولی در مقابل از تنوع جانوری بسیار بالائی برخوردار است و این تنوع قبل از هر چیز بخاطر موقعیت گذرگاهی یا اكوتونی آنهاست، این جنگلها هدیه مشترك خشكی و دریاست و حفاظت از آنها در همه جای دنیا به عنوان زیستگاه های با ارزش و حساس و بویژه از منظر گردشگری مورد تایید قرار گرفته است.
 


سیستان و بلوچستان سرزمین شگفتی ها
تنها تعطیلات بهاری و تابستانی زمان خوبی برای سفر نیست، اگر کسی سیستان و بلوچستان را به عنوان مقصد گشت و گذار انتخاب کند در همه ایام سال می تواند به این استان پهناور سفر کرده و از عجایب طبیعی و تاریخی آن دیدن کند.

درست زمانی که در تمامی ایران برف و سرما حکم فرماست، در جنوب این استان زیبا بهار حکم فرماست و در دل تابستان داغ کشورمان، شهرستان های سیستان و بلوچستان با خنکای بهاری میزبان گردشگران و مسافران هستند، به راستی باید گفت سیستان و بلوچستان مهربان در تمامی طول سال پذیرای هر میهمانی است.


انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۲۶۹
مرجع : عصرهامون


ارسال