شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ,11 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۴
خوشحالی مردم سیستان از ورود سیلاب/ 35 درصد تالاب هامون آبگیری شد
 
با جاری شدن سیلاب از رودخانه هیرمند به سمت منطقه سیستان جانی دوباره به تن رنجور و خشکیده این خطه از کشور بخشیده شد.
به گزارش عصرهامون، با گذشت بیش از دو دهه که از خشکسالی منطقه سیستان می گذرد در هفته های اخیر با جاری شدن سیلاب غیر قابل کنترل کشور افغانستان از رودخانه هیرمند به سمت شمال استان سیستان وبلوچستان جانی دوباره به تن رنجور و خشکیده این خطه از کشور بخشیده شد.

از بین رفتن دامداری، کشاورزی، صیادی، وقوع ریزگردها و طوفان های شدید، از بین رفتن تالاب هامون، بروز بیماری های چشمی و ریوی، مهاجرت و ... تنها بخشی از خسارات خشکسالی دو دهه اخیر بر مردم این منطقه بود که این روزها با جاری شدن سیلاب هر چند مشکلاتی در برخی از نقاط روستایی منطقه سیستان (شهرستان هیرمند) به وجود آمد اما جانی دوباره بر زخم های کهنه خشکسالی 20 ساله این منطقه بخشید و موجی از خوشحالی را برای ساکنان آن به ویژه کشاورزان و دامداران به وجود آورد.
 
در همین راستا روز گذشته احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه بازدید از مناطق مختلف سیستان از آبگیری حدود 35 درصد تالاب هامون خبر داد و گفته است با توجه به بارندگی های اخیر و افزایش حجم آورد رودخانه هیرمند از طریق فراه رود، تاکنون این میزان از تالاب هامون آبگیری شده است.
 

به گفته وی، با اقداماتی که از ماه ها قبل انجام شده، اکثر کانون های ریزگرد دریاچه آبیاری شده و کشور همسایه نیز در راستای آبگیری کانون های گرد و غبار تالاب همکاری لازم را داشته است.

وی ضمن اعلام آمادگی برای کمک به سیل زدگان کشور همسایه، بیان کرد: براساس آموزه های دینی به اصل "اول همسایه، سپس خانه" اعتقاد داریم و علاقمندیم در صورت نیاز به سیل زدگان کشور همسایه نیز کمک رسانی کنیم.

وی با بیان اینکه در جریان سیلاب اخیر دستگاه های مربوطه، نیروهای نظامی و انتظامی با روحیه جهادی و انقلابی پای کار بودند، افزود: همراهی و همدلی خوبی در دو سوی مرز وجود دارد و قطعا مردم سیستان نیز همانگونه که تاکنون به هم نوعانشان در کشور همسایه توجه داشته اند از این به بعد هم این رویه را ادامه خواهند داد.
 

با این وجود، جاری شدن سیلاب علاوه بر اینکه جانی دوباره به قسمت هایی از تالاب بخشید و زمینه خوشحالی مردم سیستان را فراهم کرد، باعث شد تا هامون نشینان آن سوی مرز هم زندگیشان را در حیاط این تالاب مشترک بدانند.

ناگفته نماند در روزهای اخیر شاهد هستیم که از نقاط دور و نزدیک کشور پهناورمان برای دید و بازدید از این نعمت الهی به ساحل تالاب بین المللی هامون رفته و از فضا و منظره ایجاد شده بهره مند می شوند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۰۱۳


ارسال