چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ,13 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۴
به مناسبت روز شورا؛
توسعه و ترقی در گرو خرد جمعی
 
شورا، اجتماع خردمندانه ایست که تقویت آن می تواند منجر به اتخاذ تصمیماتی کامل با کم ترین ضریب خطا شود.
به گزارش عصرهامون، شورا، واژه ای عربی به معنی مشورت و هم اندیشی است که در قرآن کریم و احادیث بارها به آن تاکید و اشاره شده. شورا محلی برای تجمیع صاحب نظران در حوزه یک موضوع و مشورت و تبادل نظر برای نیل به بهترین نتیجه ممکن است و تصمیماتی که در این نهاد گرفته می شود در بسیاری موارد از نظر قانونی الزام اجرایی دارند.

اهمیت این امر در قرآن کریم به گونه ای ست که دو مرتبه از آن به عنوان امری قابل تحسین جمعی ذکر شده؛ همچنین نام یکی از سوره های این کتب آسمانی نیز شوراست.

« و آنان که دستورات پروردگار را اجابت و اطاعت کردند و نماز به پا داشتند و کارشان را با مشورت یکدیگر انجام دادند و از آنچه روزی ‌شان دادیم انفاق می‌ کنند»
آیه 38- سوره شوری
 

« از پرتو رحمت الهی در برابر آنها نرم (و مهربان) شدی و اگر خشن و سنگدل بودی از اطراف تو پراکنده می‌شدند بنابراین آنها را عفو کن و برای آنها طلب آمرزش نما و در کارها با آنها مشورت کن اما هنگامی که تصمیم گرفتی (قاطع باش و) بر خدا توکل کن زیرا خداوند متوکلان را دوست دارد»
آیه 159- سوره آل عمران

مشورت برای تصمیم گیری جامع و کامل تر در دین مبین اسلام تنها  به موضوعات اجتماعی محدود نمی ‌شود و مسلمانان تقریباً در هر امری با یکدیگر مشورت می کنند؛ یکی از مهم ترین نمودهای این مساله تشکیل مجالس مشورتی در سطح ملی یا محلیست.

عبدالجلیل شهنوازی، رییس شورای شهر زاهدان در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، گفت: شورا حلقه اتصال میان مردم و مسئولان ملی و محلی است که اگر نباشد مسلما برقراری این ارتباط با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه دسترسی به شورا آسان است و روزی نیست که مراجعه کننده نداشته باشیم، افزود: از زمان تشکیل شوراها مردم با مراجعه به این نهاد، خواسته ها و مطالبات خود را مطرح و پیگیری می کنند.

وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین کاربردهای این نهاد انتقال به موقع خواسته های مردم به مسئولان است که باعث می شود تا اقداماتی انجام شود که خواست مردم هم در آن مستتر باشد.

شهنوازی اذعان داشت: دولت هایی که می آیند و می روند مایل نیستند بخشی از اختیارات خود را به شورا بدهند. در قانون اساسی اختیاراتی برای این نهاد پیش بینی شده؛ زمانی که اسم رییس جمهور و مجلس شورای اسلامی می آید، پشت بند آن اسم شوراها هم می آید و می گوید که این نهاد از ارکان تصمیم گیری است، اما بعدا که آیین نامه اجرایی این موضوع را دولت ها نوشتند، در آن دست شوراها را بستند.

وی ادامه داد: اگرچه نقش  شوراها در امور شهرداری زیاد است و می تواند اعمال نظر کند اما در سایر موارد چندان نمی تواند تاثیرگذار باشد. متاسفانه هنوز اختیاراتی که باید دست شورا باشد محقق نشده است. ساختار این نهاد خوب تعریف نشده و نیاز به چکش کاری دارد.

رییس شورای شهر زاهدان با اشاره به اینکه مدیریت واحد شهری یکی از معضلاتی ست که جامعه شهری در ایران کماکان با آن درگیر است گفت: دولت سال هاست پیگیر این مساله است، اما متاسفانه هنوز لایحه و طرحی از مجلس بیرون نیامده؛ علیرغم این شرایط، مجموعه شورای شهر زاهدانسعی می کند تا حد امکان از توان خود در برقراری روابط سازنده با دستگاه های مختلف استنفاده کند.

حسن جعفری، شهروند زاهدانی در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، نقش این نهاد در نظام اجتماعی را راهبردی و موثر ارزیابی کرد و گفت: مسلما کارها با مشورت و هم اندیشی نتایج و ثمرات بسیار بیشتری را در پی دارد، چرا که بهره گیری از خرد جمعی موجب دیدن همه جوانب مسائل و تصمیم گیری بهتر در امور است.

وی افزود: انتظار ما به عنوان شهروند زاهدان از شورای شهر، نظارت و بیشتر عملکرد شهرداری و مسائل و معضلات شهر به ویژه آسفالت زاهدان است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۰۶۶


ارسال