يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ,26 January 2020
3
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی پنج روز تا آغاز ماه میهمانی خدا فرصت باقی مانده که بیش از پنج هزار مسجد در اقصی نقاط سیستان وبلوچستان خود را آماده استقبال از رمضان کرده اند.
به گزارش عصرهامون، صدای پای ماه عبادت و بندگی می رسد شب ها و روزهایی که انسان در تزکیه نفس خود به جهاد می پردازد و اصلی ترین محل برای عبادت در این ایام مسجد است. حال همه ساله در دهه آخر ماه شعبان با غبار روبی مساجد به استقبال ماه میهمانی خدا می رویم.

در این میان بیش از 5 هزار مسجد در سطح استان سیستان وبلوچستان خود را آماده پذیرایی از میهمانان خدا کرده به گونه ای که شاهد آنیم در پنج روز باقی مانده به ماه ضیافت الهی، مردم و مسئولان خلوت گاه راز و نیاز مخلوق را از غبار ها شسته و عطر افشانی می کنند.

در حديثی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله آمده است که مساجد بازاری از بازارهای آخرت است از کسانی که به آن وارد می‌شوند با مغفرت پذيرايی می‌شود و هديه آنان بهشت است. هم ایشان در روایتی خطاب به امیرالمؤمنین(ع) گام برداشتن به سوى مسجد را از مواردی بر می‌شمارند که موجب نورانیت دل آدمی می‌گردد.
 

سجادی یکی از جوانان حاضر در مسجد سهله زاهدان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: حضور در این اقدام خداپسندانه برای شریک شدن در سهم معنوی آن است؛ امسال نیز برای چهارمین سال متوالی به همراه یکی از خواهرانم در این مراسم شرکت می کنم.

به گفته وی، اگرچه توان انجام کارهای سنگین به مثل تکاندن یا شستن فرش های مسجد را ندارم اما هر سال سنگ قبور شهدا که بر دیوارهای این مسجد و حسینیه نصب است را با گلاب شسته و قرآن ها را تک به تک پاک کرده و در قفسه کتاب ها جای می دهم. همچنین به همراه تعدادی دیگری از جوانان ظروف مسجد به مثل بشقاب ها و استکان ها را شسته تا مسجد را برای پذیرایی از روزه داران آماده کنیم.
 

حجت‌الاسلام عیسی بزمانی، مدیرکل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار عصرهامون گفت: هر ساله و در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، مراسم غبار روبی مساجد با هدف پاکیزه کردن این اماکن مقدس برا ی حضور با شکوه و پرشور شهروندان انجام می‌شود.

وی با اشاره به مشارکت شهروندان در غبارروبی و آماده سازی مساجد برای ماه مبارک رمضان افزود: در این اقدام خداپسندانه تمامی اقشار به ویژه جوانان با جارو کردن، گردگیری، عطر افشانی، غبارروبی و پاکیزگی مساجد به استقبال ماه پرفیض و برکت رمضان می روند و در کنار آن نیز، برای غبارروبی از زنگار دل و زدودن غبار از جسم و روح به راز و نیاز به معبود پرداخته و با اصلاح رفتار خود در مسیر خودسازی گام بر می دارند.
 

 
مسجد محل تزکیه روح و دانشگاه انسان سازی است
این مسئول با بیان این مطلب که مسجد محل تزکیه روح و دانشگاه انسان سازی است، گفت: ماه رمضان نه تنها بهار قرآن که بهار مساجد به شمار می رود در همین راستا همراه با برنامه تکریم مساجد، بخشی از فضا سازی به اجرای برنامه های معنوی در مساجد بر می گردد تا مردم برای ورود به ماه رمضان آماده باشند که برگزاری مناجات شعبانیه نمونه ای از اقدامات در دهه پایانی این ماه است.
 

 
وی با بیان اینکه بیش از پنج هزار مسجد در اقصی نقاط استان همه ساله در ایام ماه مبارک رمضان توسط اعضای هيأت امنا و گروه‌های مختلف مردم غبار روبی می شوند، افزود: فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی به اقشار مختلف جامعه در زمينه نقش و جايگاه مساجد از مهمترين اهداف دهه نكوداشت مساجد است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۰۸۵


ارسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۲/۱۰ ۱۱:۴۹
مسجد خانه امن الهی است. منزل رحمت و لطف اوست. وعده گاه وصال معبود است. دریچه نزدیکی با خداست و دریچه انس با خدا باید چون گوهری بدرخشد. وعده گاه وصال باید از هر غبار و کدورتی پاک و پیراسته باشد. منزل رحمت حق را باید با اشک دیده شست. خانه امن الهی را باید به زلال مهر و لطافت شست وشو داد و آنگاه پاک و پیراسته در مکانی مقدس و پاک به گفتگو با معبود ایستاد و راز و نیاز با او را زمزمه کرد.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۲/۱۰ ۱۲:۱۶
رمضان، بهار حضور در مساجد است و بر ماست که مسجدها را خانه تکانی کنیم. غبار یک ساله از سرو و روی مسجد برگیریم؛ پنجره ها را به نگاهی مهربان شفاف کنیم؛ بر گوشه گوشه اش عطر و گلاب بپاشیم و راه حضور ملایک را در این وادی نور بگشاییم. پس برخیزید که بهار مساجد در راه است.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۲/۱۱ ۱۰:۳۰
رمضان ماه بهار دلهاست و چه خوب است که همگان در غبار روبی مساجد این امر خداپسندانه گام برداریم