يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ ,25 October 2020
1
Share/Save/Bookmark
۰
سیستان وبلوچستان در حالی لقب جوان ترین استان کشور را یدک می کشد که در گزارش فصلی مرکز آمار ایران سال گذشته، چهارمین استان بیکار شد.
به گزارش عصرهامون، سیستان وبلوچستان جوان ترین استان کشور در حالی بر اساس گزارش فصلی مرکز آمار ایران سال گذشته در زمره چهارمین استان بیکار قرار گرفت که هر روز شاهد افزایش چشمگیر این معضل در آن هستیم.

جوانانی که سالها با امید و آرزو مقاطع تحصیلی را سپری کرده و پس از فارغ التحصیل شدن در انتظار کاری همسو با رشته خود هستند اما به ندرت پیش آمده که فردی در پست مدیریتی، بر اساس دانش و اندوخته های خود بر منصب نشسته باشد، از سوی دیگر اما آن چه این روزها بیش از پیش هویدا است، نشستن غبار بر مدارک دانشگاهی می باشد که آینه دق جوانان و خانواده ها به شمار می رود.

علی ایحال بیکاری در حالی سدی بزرگ برای تشکیل زندگی مشترک جوانان به شمار می رود که گرایش افراد به سمت و سوی اعتیاد، رفتارهای پر خشن، افزایش بزهکاری‌های اجتماعی، افزایش اختلالات روانی، افزایش اختلافات خانوادگی، به وجود آمدن مشکلات مالی عدیده، کاهش رضایت‌مندی از زندگی مشترک، احتمال وجود اختلاف نظر برای اداره زندگی، تنش در روابط زناشویی، افزایش اضطراب و استرس، کاهش عزت نفس و احتمال بروز رفتارهای پرخاش‌گرانه و ... از دیگر معضلات بیکاری در جامعه به شمار می روند.
 

به باور کارشناسان محلی، سیستان و بلوچستان به سبب داران بودن معادن و نوار مرزی، بازارچه‌های مرزی، دسترسی به آب‌های آزاد، منطقه آزاد تجاری، منطقه ویژه اقتصادی، جاذبه‌های گردشگری طبیعی- تاریخی و صنایع دستی و ... دارای فرصت های شغلی بی نظیری است که با بهره مندی و برنامه ریزی مناسب از آنها می توان عمده مشکل بیکاری استان را حل کرد.

درصد بیکاری در سیستان وبلوچستان به 40درصد رسید
علیم یار محمدی، عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: در حالی رکورد بیکاری در استان به 40درصد رسیده است که عملکرد دولت در حوزه اشتغال زایی این خطه پهناور، بسیار ضعیف ارزیابی می شود.

وی با انتقاد از عملکرد دولت در زمینه افزایش اشتغال در سیستان و بلوچستان، گفت: نمایندگان وظیفه نظارتی دارند و این وظیفه مدیران اجرایی در سطح استان است تا ظرفیت های لازم برای اشتغالزایی را ایجاد و از بالقوه به بالفعل برسانند و از پتانسیل های استان برای اشتغالزایی و کاهش آمار بیکاری استفاده بهینه کنند اما مدیران اجرایی در این زمینه منفعل هستند.

وی با بیان اینکه آمار بیکاری در استان سال به سال رو به افزایش است و همه ساله مصاحبه ها و پیگیری هایی در این زمینه انجام می شود اما تاکنون به نتیجه مطلوب نرسیده ایم، خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از 40درصد بیکاری را در استان شاهد هستیم، نرخ بیکاری در استان کاهشی نداشته، شاید افزایش پیدا کند اما کاهشی نداشته است.

4600کارگاه تولیدی تحت پوشش خدمات بهداشت حرفه ای
مهدی طباطبایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز چندی پیش در مراسم افتتاح نمایشگاه بهداشت حرفه ای وطب کار  که با محوریت ایمنی شغلی و بهداشت حرفه ای برگزار شده بود با بیان این مطلب که غیر قابل برگشت بودن سلامت در بیماریهای شغلی یکی از مهمترین مولفه ها و مشخصات بیماریهای شغلی است، گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی کار روزانه 6 هزار نفر در جهان بر اثر بیماریهای شغلی جان خودشان را از دست می دهند.

به گفته وی، علاوه بر جنبه های انسانی حدود 6 درصد تولید ناخالص داخلی کشورها صرف درمان و کنترل عوارض بیماریهای شغلی می شود.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: در حال حاضر چهار هزار و 600 کارگاه تولیدی تحت پوشش خدمات بهداشت حرفه ای این دانشگاه قرار دارند که کارشناسان حوزه سلامت محیط وحرفه ای با دغدغه مندی در زمینه کاهش مخاطرات محیط کار تلاش می کنند.
 
رعایت بهداشت مانع از وقوع سونامی بیماری های شغلی می شود
عبدالرزاق پاکزاد، مدیر گروه سلامت محیط وحرفه ای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز ادامه افزود: خدمات ایمنی و بهداشت حرفه ای از محوری ترین برنامه های سلامت محیط وکار است که تلاش می کنیم ظرفیت تاب آوری سلامت را در زمینه ارتقای کمی وکیفی خدمات بهداشت حرفه ای افزایش دهیم.

وی گفت: برنامه های آموزشی این واحد در حوزه طب کار علاوه بر هفته سلامت در طول سال و برای همه کسانی که در معرض خطرات محیط کار قرار دارند ادامه خواهد داشت.

وی از همه کارگران وکارفرمایان درخواست کرد تا با مراجعه به واحدهای خدماتی طب کار و رعایت اصول بهداشت حرفه ای مانع از وقوع سونامی بیماریهای شغلی در آینده شوند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۱۲۱


ارسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۲/۱۱ ۱۰:۲۸
واقعا مردم در سیستان وبلوچستان از معضل بیکاری رنج می برن دولت چه اقدام مثبتی در این خصوص داشته؟؟؟ کجاست تدبیر حل مشکلات که این همه ازش حرف زد تا رای جمع کنه