يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ,7 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری زاهدان گفت: با جدیت هر گونه تخریب فضای سبز و خشکاندن درختان در سطح شهر را پیگی ری کرده و با متخلفان برخورد می کنیم.
به گزارش عصرهامون، درختان سربه فلک کشیده و فضاي سبز در مناطق مختلف نه تنها به عنوان ريه تنفسي شهر و فیلتری طبیعی و عظیم براي تلطيف و تصفيه هواي شهر همواره مورد توجه همگان قرار داشته و از اهمیت بالایی در میان شهروندان برخوردار بوده به عنوان يکي از مهم ترين عوامل در زيبايي فضاي شهري و ایجاد سیمایی زیبا برای کوچه ها و خیابان ها دارای اهمیت ویژه ای است همچنین فضاهاي سبز عمومي به عنوان محلي براي تفريح و گذران اوقات فراغت خانوارهاي شهري و افزایش نشاط اجتماعی مورد توجه همگان می باشد.

فضای سبز، به عنوان بخشی از کالبد و بافت شهرها از گذشته بسیار دور تا امروز رابطه بسیار نزدیک و تنگاتنگی با زندگی انسان ها داشته به گونه ای که به یکی از ضرورت های اجتناب ناپذیر خدمات شهری شهرداری ها تبدیل شده است، اگرچه ايجاد و نگهداري فضاهاي سبز عمومي از قبيل بوستان هاي شهري و جنگل هاي مصنوعي و فضاي سبز ميادين و معابر عمومي خصوصاً بزرگراه هاي شهري از وظايف شهرداري ها ست ليکن نیازمند مشارکت جمعی همه شهروندان در حفظ و نگهداری و خودداری از وارد کردن خسارت و صدمات می باشد چرا که شهروندان، استفاده کنندگان اصلی فضای سبز شهری بوده و اصولاً فلسفه ایجاد و توسعه فضای سبز، بهبود شرایط محیطی و ارتقاء سلامت جسمی و روحی شهروندان است.

زاهدان به عنوان دهمین کلانشهر ایران نسبت به بسیاری دیگر از شهرهای بزرگ و کوچک دیگر سرانه پاینتری در فضای سبز دارد به گونه ای که در برخی آمارهای رسمی و غیررسمی این شهر پاینترین سرانه فضای سبز در ایران را به خود اختصاص داده و نیازمند توجه بیشتری برای تغییر شرایط موجود است.

در طی سال های اخیر بارها انتشار اخباری با موضوع خشکاندن تعمدی برخی درختان در مناطق مختلف زاهدان موجب شده تا این سوال برای شهروندان پیش بیایید که آیا نظارتی بر این موضوع بوده و اگر هست چه برخوردی با متخلفان می شود.

خشکاندن درختان خیابان فلسطین واقعیت دارد
در همین رابطه پرویز سلیمی خراشاد در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه پیگیر موضوع خشکاندن درختان ابتدای خیابان فلسطین زاهدان هستیم، گفت: از سه سال گذشته که این درختان خشکانده شد با جدیت پیگیر موضوع بوده ایم و از طریق مراجع قضایی برای پیدا کردن مالک این زمین اقدام کردیم.

وی افزود: برای پیدا کردن صاحب اصلی این زمین ابتدا از ثبت اسناد کمک گرفتیم که متاسفانه با عدم همکاری آنان روبه رو شدیم در ادامه با نصب پلاکادر در محل از مالکین درخواست شد تا به شهرداری مراجعه کند اما بازهم این مهم اثر بخش نبود تا بالاخره با شکایت قضایی از صاحب این مکان برای خشکاندن درختان، توانستیم این موضوع را پیگیری شد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری زاهدان با اشاره به اینکه صبح امروز جلسه دادگاه با موضوع درختان خشک شده خیابان فلسطین برگزار شد، بیان کرد: بی شک مالک این زمین برای انجام این اقدام جریمه سنگینی خواهند شد اما متاسفانه جریمه هیچ دردی از ما دوا نخواهد کرد، ما 120 درخت کهنسال را از دست دادیم که به هیچ صورتی جایگزین نخواهد شد.

وی ادامه داد: در این مدت سه ساله بارها برای احیای درختان اقدام شد حتی چند نوبت ماموران ما برای آبیاری درختان قصد ورود به زمین مربوطه را داشتند اما مالکین این محل با رها سازی سگ های وحشی مانع حضور هر دوستدار طبیعت شدند تا به دور از چشم نگران مردم و مسئولین مربوطه برای سودجویی این 120 درخت را بخشکانند.

سلیمی با اظهار تاسف از این اقدام مالکین زمین مذکور، اذعان کرد: باید پیش از بروز چنین اتفاقاتی برای جلوگیری از آن اقدام شود و این موضوع تنها با همکاری مردم امکان پذیر است، شهروندان می توانند اینگونه موارد را به ما اطلاع دهند تا پیش از بروز چنین حادثه تلخی جلوی آن گرفته شود.


جریمه سنگین در انتظار متخلفان
وی خاطرنشان کرد: امروزه فضای مجازی توانسته در زندگی همه جای خود را باز کند و مردم نیز با بهره گیری از این ظرفیت مشکلاتی از این دست را به دیگران اطلاع می دهند، من و همکارانم همواره فضای مجازی را رصد کرده و پیگیر اخبار مرتبط با فضای سبز هستیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری زاهدان با اشاره به اینکه میخواهیم زاهدان را تبدیل به سبزترین مرکز استان کنیم، گفت: مردم باید با ما همکاری کنند تا بتوانیم شهری سبز و با هوایی مطبوع داشته باشیم، در حال حاضر اقدامات خوبی برای کاشت درخت در مناطقی چون پارک ملت، شیرآباد، کوهستان پارک و دیگر نقاط شهر انجام شده که با همکاری مردم در نگهداری از آنها و کاشت درخت در هر گوشه ای از شهر به زودی شاهد تغییر اساسی در سرانه قضای سبز زاهدان خواهیم بود.

وی با بیان این مطلب که همه نهادها باید برای ایجاد فضای سبز با جدیت کار کرده و با ما همکاری کنند، تصریح کرد: به عنوان مثال اگر در بحث مجازات های جایگزین بتوانیم کاشت نهال و حفاظت از فضای سبز را بیاوریم در این زمینه به موفقیت هایی دست پیدا خواهیم کرد.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۵۰۴
مرجع : عصرهامون


ارسال