چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ,12 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
نبض گازرسانی به زاهدان در دست پیمانکاران غیربومی
 
در حالی عملیات گازرسانی به زاهدان ادامه دارد که در این میان نبض گازرسانی به نقاط مختلف شهر در دست پیمانکاران غیربومی می تپد.
به گزارش عصرهامون، گازرسانی به زاهدان، پروژه ای که علاوه بر  ایجاد رفاه و آسایش برای شهروندان این دیار گویا راهی برای اشتغالزایی و درآمدزایی افراد جویای کار شده؛ افرادی که ماه ها آموزش دیدند تا از این مسیر درآمدی برای خود و خانواده کسب کنند.. اما به گفته شهروندان آنچه در این بین عیان است حضور نیروهای غیر بومی در انجام عملیات گازکشی به معابر و خانه های شهر است که در این خصوص به سراغ سرپرست شرکت گاز سیستان وبلوچستان رفته و ماجرا را از وی جویا شدیم.
 
رضا پنجابی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با بیان اینکه ورود گاز به سیستان و بلوچستان یکی از افتخارات نظام و دولت است، افزود: در این راستا طرحی ضربتی در این خطه از کشور اجرا شد به گونه ای که متقاضیان می توانند از تسهیلات پنج میلیونی برای لوله کشی گاز به ورودی منازل خود بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه تیم های پیمانکار در تمامی سطح شهر زاهدان مشغول بکار هستند، ادامه داد: هم اکنون در قسمت بلوار فرودگاه شرکت گاز مشغول به عملیات حفاری و لوله گذاری می باشد، همچنین در منطقه شیرآباد، پیربخش و شهرک دامداران نیز تیم های پیمانکاری در حال کار هستند.

به گفته سرپرست شرکت گاز استان، در اجرای عملیات گازرسانی در شهر زاهدان تیم هایی از استان های مجاور به کمک آمده اند به گونه ای که تیم خراسان رضوی با سه پیمانکار در شمال شرقی زاهدان اقدام به اجرای عملیات در بلوار رسالت، امام خمینی(ره)، انقلاب و بخشی از خیابان امیرالمومنین(ع) کرده که جامع هدف کار آنان به میزان 500 کیلومتر است تا در مدت یکسال شبکه گذاری و تاسیسات این قسمت ها را کامل کند.

وی با اشاره به همکاری شرکت گاز استان همدان در این خصوص افزود: پیمانکار زون‌های D3 و D7 از همدان بالغ بر 130 کیلومتر از حجم کار را در منطقه پیربخش و قسمتی از شیرآباد بر عهده گرفته اند، همچنین زون‌های D4 و D5 و D6 که ناحیه شرقی تا مرکز حد فاصل خیابان رزمجو مقدم می باشد را پیمانکار دیگری با همکاری گاز استان سمنان مدیریت می کند.

پنجابی در تکمیل مطلب فوق با بیان اینکه با اجرای این پروژه‌ها، شبکه گازرسانی توسعه پیدا می‌کند و همشهریان می‌توانند از این نعمت بهره‌مند شوند، گفت: ما متناسب با پروژه، آموزش‌های لازم و نحوه بهره‌برداری ایمن و بهینه از گاز طبیعی را هم در دستور کار خود داریم، به گونه ای که در جاده میرجاوه نیز CFD  شرقی مشغول به کار است.
 

 
وی ادامه داد: هم اکنون هفت اکیپ پیمانکاری، اقدام به نصب علمک و انشعابات در سطح شهر هستند و امید می رود تا یک سال و نیم آینده شبکه گازرسانی زاهدان با موفقیت به اتمام برسد که شرط تحقق این مهم نیز همکاری تمام نهادها و دستگاه های مربوطه است تا علاوه بر تسریع در خدمت رسانی به مردم، تقویت بنیه نیروهای بومی نیز تحقق یابد.

این مسئول در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: پیمانکار را ما تعیین نمی کنیم و قانون تعیین می کند، در این میان فرایند مناقصه اجرا می شود به گونه ای که پس از ارزیابی کیفی، پیشنهاد فنی و قیمتی پیمانکار انتخاب می شود. در این خصوص تا آن جایی که در توان ما بوده ابلاغیه زده و چک می کنیم که باید از حداکثر ظرفیت بومی پیمانکاران استفاده شود.

جدید الاسلام، معاونت بهره برداری شرکت گاز استان نیز در تکمیل این مبحث به خبرنگار عصرهامون گفت: پیمانکارانی که در شبکه زاهدان کار می کنند رتبه یک یا دو هستند اینها سقفی بالای 25 میلیارد پیمان بر می دارند که هیچ پیمانکاری در زاهدان این رتبه را ندارد بر این اساس پیمانکارانی که می آیند غیر بومی هستند اما همین غیر بومی ها هم برای کارهای ساختمانی و ... کار را به بومیان واگذار می کنند؛ علی ایحال تا آنجایی که تحت کنترل ما بوده و قانون اجازه می دهند پیگیری کرده و از ظرفیت نیروهای بومی استفاده می کنیم.

پنجابی در ادامه سخنان خود بیان کرد: هم اکنون بر اساس نیاز نیروهای آموزش دیده طرح جهاد دانشگاهی یا فنی و حرفه ای در کنار پیمانکاران غیربومی مشغول به کار هستند و به پیمانکارانی که از سایر استان ها آمده نیز ابلاغ شده تا در شرایط مساوی از ظرفیت نیروی بومی بهره گیری کنند مگر در مواردی که آن تخصص را در استان نداشته باشیم.

این مسئول در ادامه تاکید کرد: اگر همه همکاری‌ها در این راستا صورت گیرد و موانع اجرایی وجود نداشته باشد،  ظرف یک سال و نیم آینده، کار گازرسانی مابقی شهر زاهدان نیز انجام خواهد شد.

وی در خصوص بودجه گازرسانی نیز یادآور شد: بودجه در نظر گرفته شده کفاف این کار را می‌دهد و ما مشکل بودجه نداریم. چون این پروژه حائز اهمیت است و هم مسئولین کشور در این باره تأکید کرده‌اند و هم نگاه نظام و دولت این است که هرچه زودتر این آخرین استان هم به آمار استان‌های گازدار کشور بپیوندد، بنابراین ما در بخش تأمین منابع مالی، مشکل نداریم.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۵۰۷


ارسال