پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ,4 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۵
علیرغم کمبود سرانه فضای سبز؛
قطع درختان تنومند به علت قدکشیدن جلوی تابلو مغازه ها در زاهدان!
 
در حالی سیستان و بلوچستان در دو دهه اخیر با معضل خشکسالی و کم آبی مواجه است و این امر تاثیر بسزایی در کمبود فضای سبز شهری ایفا کرده که این روزها شاهد قطع درختان در برخی از خیابان های این کلانشهر هستیم.
به گزارش عصرهامون، قطع درختان در زاهدان آن هم در ساعات پایانی شب اقدامی است که در روزهای اخیر توسط عده ای از شهروندان به وقوع پیوسته و این مهم در حالی رخ می دهد که در روایات بر حرمتِ قطع درخت با ثمر و کراهتِ قطع درخت سایه‌دارِ بی‌ثمر اشاره شده است مگر اینکه جایگزین داشته باشند.

در همین راستا برخی از شهروندان از اقدام تعجب برانگیز عده ای مبنی بر قطع درختان در خیابان قدس و دانشگاه 39 زاهدان به علت اینکه تابلو نصب شده در زیر این درختان دید کافی ندارد، خبر داده و خواستار چرایی و بررسی این موضوع شدند.

سلیمی، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری زاهدان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: متاسفانه در شهر زاهدان مرسوم شده که هرکس به دلخواه خود اقدام به قطع درختان می کند که در این راستا چندین پرونده در دستگاه قضائی به ثبت رسیده است.
 
وی کاهش خسارت به فضای سبز را نتیجه همکاری شهروندان دانست و گفت: برای جلوگیری از هر گونه تخریب و صدمه به درختان، از شهروندان خواستاریم در این امر مشارکت کرده و اگر مشاهده کردند شخصی اقدام به قطع درخت می کند سریعا مورد را با شماره 33435050-054 اطلاع رسانی کنند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری زاهدان با بیان اینکه گشت ناظر اختصاصی برای فضای سبز نداریم، افزود: در این راستا از ظرفیت پارکبان ها در برخی از خیابان ها به خصوص در خیابان آزادی استفاده کرده تا اگر فرد یا اشخاصی اقدام به قطع درختان کردند مورد را اطلاع رسانی کنند.
 

سلیمی در تکمیل مطلب فوق خاطر نشان کرد: علیرغم بازسازی و ترمیم فضای سبز خیابان آزادی، در مدت 20 روز گذشته هر روز شاهد سرقت 2 الی 5 درخت کاج و توپی هستیم و این امر جای تاسف دارد که برخی از شهروندان در ساعات پایانی شب اقدام به سرقت درختان می کنند آن هم درختانی که نقش مهمی در زیباسازی فضای سبز شهری دارد.

با این تفاسیر اما در حالی که در دو دهه اخیر سیستان وبلوچستان با خشکسالی های پی در پی مواجه است که این استان با بی‌آبی نیز دست و پنجه نرم می کند و از طرفی کمبود فضای سبز و درخت در استان وجود دارد که باید برای توسعه فضای سبز و درخت برنامه‌ریزی کرد، اما متاسفانه هر روز شاهد قطع درختان در مناطق شهری آن هستیم.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۶۴۲


ارسال