شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ,6 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۲
با گذشت چندماه از وقوع سیلاب؛
جاده بنجار به هیرمند همچنان مسدود است/ خسارت 752 میلیارد تومانی سیلاب به امور زیربنایی، کشاورزی و واحدهای مسکونی
 
در حالی چند هفته از وقوع سیلاب شمال سیستان وبلوچستان زمان می گذرد که خسارت زیادی به راه ها و ابنیه آن وارد شد به گونه ای که همچنان محور مواصلاتی بنجار به هیرمند مسدود می باشد.
به گزارش عصرهامون، در حالی چهار ماه از وقوع سیلاب در سیستان وبلوچستان زمان می گذرد که به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری استان علاوه بر اینکه 890 واحد مسکونی در سیلاب های بهمن تا فروردین استان دچار خسارت جدی شدند و270 واحد مسکونی دیگر نیازمند تعمیرات هستند؛ 752 میلیارد تومان نیز خسارت به امور زیربنایی، کشاورزی و واحدهای مسکونی استان وارد شد که راه ها بیشترین خسارت این مدت را متحمل شدند.

در همین راستا در حالی قریب به سه هفته از سیلاب شمال استان منطقه سیستان زمان می گذرد که خسارت زیادی به راه ها و ابنیه آن وارد شد به گونه ای که همچنان محور مواصلاتی بنجار به هیرمند مسدود می باشد.

علی خانقایی، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه شکسته شدن دیواره حفاظتی نیاتک عامل مسدود شدن این محور مواصلاتی بود، افزود: در آن منطقه دو پل وجود داشت که به جهت هدایت آب ها از آن استفاده می شد که آب دشتمال (روان آب) باعث خرابی قسمتی از این جاده شد و از آنجایی که این مسیر  یکی از پرتردد ترین محورها به شمار می رفت مسیرهای دسترسی جایگزین برای تردد مردم بازگشایی شد.

وی ادامه داد: در مسیر هیرمند به نیمروز پل وجود ندارد البته در این راستا برنامه ریزی شده و اعتباراتی را درخواست داده ایم چرا که این مسیرها روستایی هستند، متاسفانه طی سه سال گذشته اعتباراتی در این راستا تخصیص داده نشده است. از سوی دیگر در این مسیرها حتما باید پل احداث شود تا وقتی حجم ورودی آب بالا می رود به صورت آبنما از سطح جاده گذر نکند و باعث تخریب و مسدود شدن جاده نشود.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان بیان کرد: امید است با برنامه ریزی که با همکاران سازمان آب انجام شده آن قسمت از بستر رودخانه ها که در مقابل پل ها قرار گرفته اند به گونه ای باشند که باعث خرابی دیواره های حفاظتی و جاری شدن آب به سمت جاده نباشند.

وی گفت: در این راستا برآورد خسارتی که به راه ها و ابنیه آن وارد شده صورت گرفته و در کمترین زمان ممکن سعی می کنیم به صورت اساسی این جاده ها را تعمیر کنیم.

خانقایی افزود: هم اکنون هم که جاده خراب است مردم مشکلی در تردد بین مسیرها ندارند و برای آنها مسیر جایگزین در نظر گرفته ایم که ظرف چند روز آینده نیز این مشکل حل خواهد شد.

به گزارش عصرهامون سیلاب های غیر قابل کنترل افغانستان از اواخر اسفند سال گذشته در منطقه سیستان جاری شده است.

این سیلاب ها پس از بارندگی های هفته گذشته در حوضه آبریز رودخانه هیرمند و آب شدن برف های کوههای هندوکش در بالا دست این رودخانه از جمعه شب سیلاب شدت بیشتری گرفته است.

منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان هم مرز است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۷۴۰


ارسال