دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ,16 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۹
گزارشی از شرایط بحرانی جاده اسکله صیادی جنوب شرق کشور؛
مسئولین منتظر بودجه اند یا بودجه منتظر مسئولین/ تنها مسیر رفت و برگشت صیادان چابهاری در انتظار آسفالت
 
جاده دسترسی به روستای کلات، بزرگترین اسکله صیادی جنوب شرق کشور در بخش زرآباد چندین سال است برای بازسازی و ترمیم تنها هشت کیلومتر انتظار می کشد.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، جاده ها یکی از راه های ارتباطی بین روستاها با یکدیگر و شهرها است، با وجود اینکه خدمات بسیار زیادی از دستگاه های دولتی به شهرها و روستاها می‌گذرد اما هنوز روستاهایی در جنوب سیستان و بلوچستان وجود دارد که جاده آن‌ها آسفالت نبوده و مسیر رفت و آمد را برای مردم سخت کرده است.
 
ماست مالی پیمانکاران و سازندگان وعدم نظارت صحیح مهندسین ناظر و مدیران مربوطه، عدم ساخت و تکمیل آبنماها و ازهمه مهمترعدم نگهداری صحیح از طرف اداره راه وشهرسازی ازجمله مواردی هستند که از یک طرف باعث اتلاف سرمایه ملی شده اند واز طرفی دیگر عمر مفید محور مزبور را به شدت پائین آورده، اگر این بی توجهی ها ادامه داشته باشد در آینده ای نزدیک از این محور جز نامی باقی نخواهد ماند.
 
پس از بارندگی های اخیر در زرآباد به ویژه شدت بارندگی در نوار ساحلی جاده دسترسی به روستای کلات از توابع بخش زرآباد که بزرگترین اسکله صیادی جنوب شرق کشور در آن قرار دارد بسیار بحرانی است.

این راه ارتباطی باریک و پرپیچ وخم از زمان احداث و آسفالت در حدود بیش از 20 سال پیش تاکنون حتی یکبار روکش آسفالت نشده است و براثر بارندگی ها و تردد تانکرهای آبرسانی سیار، نفتکش، کامیون های باری و سایر وسائط نقلیه تخریب شده است به طوریکه صیادان و اهالی منطقه برای رفت وآمد با مشکلات جدی مواجه هستند.جاده روستای صیادی کلات با توجه به اهمیت آن و تردد زیاد کامیون های باری جابجایی انواع آبزیان (ماهی ومیگو) نیازمند آسفالت شدن است تا اهالی منطقه، صیادان و حتی گردشگران بتوانند به راحتی رفت آمد کنند.

حامد جوهر یکی از صیادان که هر روز از مسیر تردد می کند گفت: راکبان موتور سیکلت ها در این مسیر اگر یک چاله را متوجه نباشند سریعا واژگون و دچار حادثه و خسارت جانی و مالی می شوند.

سعید دورازهی، یکی از شهروندان زرآبادی با اشاره به وضعیت نامناسب این جاده افزود: دلایل متعددی سبب واژگونی منجر به فوت و آسیب دیدگی شدید جانی و مالی در راه های شهری و روستایی شده و هر روز باید منتظر خبری جدید در این زمینه باشیم.

این شهروند عدم وجود شانه مناسب یکی از دلایل تصادفات در جاده های این شهرستان عنوان کرد و گفت: جاده های فرعی و حتی اصلی شانه مناسبی ندارند و سالهاست این جاده در انتظار روکش آسفالت است.
 
عبدالغنی پادور یکی دیگر از شهروندان بیان کرد: وجود چاله چوله ها و تکه تکه بودن سطح جاده دردسرهای زیادی را برای مردم  ایجاد کرده به طوری که در موارد زیادی خانواده هایی بوده اند که دچار واژگونی شده اند.
 
رئیس شورای اسلامی روستای کلات از توابع بخش زرآباد در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: این جاده تنها مسیر رفت و برگشت صیادان برای عزیمت به اسکله صیادی که این محور تخریب شده و ناهموار است و مردم گلایه های زیادی برای روکش نشدن آن بعد از گذشت سالها دارند.احمد بندوازهی افزود: از جاده زرآباد تا اسکله ساحلی حدود هشت کیلومتر است و بیشترین مسیر رفت و آمد از شهرستان های چابهار و کنارک و همچنین روستاهای اطراف در این مسیر انجام می شود و با شروع بارندگی های چندوقت اخیر در این قسمت و شکستن پل ها موجب اختلال در تردد خودرو ها شده است، این درحالی است که برخی از مسئولین نیز وعده به عملی و به اجرا در آوردن این پروژه در سال اخیر داده است اما دریغ از اجرایی کردن و یا مسئولینی که مخالف بازسازی این جاده حیاتی برای مردم روستا هستند.

وی ادامه داد: تاکنون شمار زیادی در این مسیر دچار حادثه تصادف و واژگونی خودرو و موتور سیکلت کشته و یا زخمی شده اند.

رئیس شورای اسلامی روستای کلات گفت: این محور خیلی باریک و کم عرض است به طوریکه از هر طرف بیش از یک متر بر اثر بارندگی و تردد خودروها تخریب شده است.

بندوازهی خاطرنشان کرد: پیگیری های زیادی برای روکش آسفالت انجام شده است ولی متاسفانه راه و شهرسازی در دوره قبلی مدیریت عدم اعتبار را برای بهسازی این محور عنوان می کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۸۲۹


ارسال