يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۷
بازخوانی عملیات بیت المقدس در کلام رزمندگان و پیشکسوتان جنگ تحمیلی
آزاد سازی خرمشهر حاصل برخورد اراده های رزمندگان بود/ نبرد ادامه دارد...
 
شماری از پیشکسوتان و رزمندگان حاضر در عملیات بیت المقدس از خاطرات آن دوران و عزم و اراده همرزمان خود گفتند.
به گزارش عصرهامون؛ خرمشهر را خدا آزاد کرد ورد زبان یکی از پیشکسوتان دفاع مقدس در سیستان وبلوچستان بود. هم کلام با بنیانگذاری کبیر انقلاب اسلامی او هم معتقد بود که خرمشهر را خدا آزاد کرد و از این عملیات غرور آفرین به «معجزه الهی» یاد می کرد.
 
غلام‌نبی کوهکن که حالا دیگر محاسن سپید کرده و پس از پایان جنگ تحمیلی در سنگر حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سیستان و بلوچستان خدمت می کند در گفتگو با عصرهامون بخش کوتاهی از رشادت های رزمندگان در این عملیات را بیان کرد و گفت: بی تردید رشادت، دلاوری و غیرتی که رزمندگان اسلام در آن عملیات سرنوشت ساز از خود نشان دادند بر هیچ کس پوشیده نیست اما در حقیقت اگر خواست خداوند متعال نبود این معجزه الهی نیز اتفاق نمی افتاد.
 
وی ادامه داد: برخورد اراده های قوی سربازان و سرداران ایران اسلامی در برابر نیرو و گردان های سرتاپا مسلح بعثی موجب شد تا اراده و ایمان بر زر و زور و قدرت نظامی برتری یابد و ماحصلش یاس و ناامیدی دشمنان شود.
 
کوهکن دهم اردیبهشت تا سوم خرداد را برگ زرینی در تاریخ ایران اسلامی دانست و با اقتدار و صلابت از آن یاد کرد و همین امر موجب شد که گفت: نباید این عملیات تنها در تقویم ثبت شود بلکه ضرورت دارد نسل به نسل به آیندگان نیز یادآوری کنیم تا برای همیشه در قلوب فرزندان این مرز و بوم حک شود.
 
وی از رزمندگان آن دوران به عنوان اسوه و بهترین الگوهای سیرتی و بصیرتی یاد کرد و خطاب به جوانان گفت: در زمان عملیات بیت المقدس از این استان رزمندگانی با سنین کمتر از 15 سال عازم جبهه نبرد حق علیه باطل شدند و همین نوجوانان تازه کار با چنان هیبت و صلابتی در برابر نیروهای بعث ایستادگی کردند که چیزی جز پیروزی لیاقت شان نبود و اگر نسل امروز نیز همین روش را در پیش بگیرد همچون سال های دفاع که در جنگ نظامی پیروز شدیم امروز هم در جنگ اقتصادی و فرهنگی و رسانه ای و... پرچم دار و سربلند تر از قبل خواهیم بود.
 
کوهکن در توضیح عملیات گفت: بیت المقدس نبرد ایران با عراق و جنگی برابر نبود بلکه تمام دولت های شرقی و غربی حامی صدام شده و قدرت ارتش این کشور را تا چندین برابر افزایش دادند که برتری 3 برابری نیروی انسانی تنها یکی از این موارد بود.
 
وی خاطرنشان کرد: دشمنان اسلام قصد داشتند تا با تصاحب خرمشهر، راه را برای ماندن دائمی در ایران هموار کنند همان طور که روی دیوارها هم نوشته بودند آمدیم که بمانیم اما تنها جنازه آنها بر زمین ماند و وقتی عرصه را بر خود تنگ دیدند پس از شکست سخت پا به فرار گذاشته و نتوانستند حتی یک وجب از خاک کشور را تسخیر کنند.
 
این پیشکسوت دفاع مقدس گفت: بعثی ها اعلام کرده بودند که یک هفته ای خاک این کشور را تصرف می کنند اما پس از آنکه 19 هزار نفر جنگنده و یا نیروی رزمی شان اسیر و بالغ بر 16 هزار نفر تلفات دادند فهمیدند که ایران کشور کوچکی نیست و رویاهایشان را با خود به گور بردند.
 
کوهکن با بیان اینکه رشادت های رزمندگان سیستان و بلوچستان در این عملیات وصف ناشدنی بود تاکید کرد: این استان در مجموع 24 شهید در عملیات بیت المقدس تقدیم انقلاب کرد که شهید سید محمد هاشمی 13 ساله به عنوان جوان ترین و شهید زرگران 54 ساله مسن ترین شهید استان بودند.
 
مدیر کل حفظ آثار دفاع مقدس سیستان و بلوچستان در پایان گفت: به پاسداشت رشادت رزمندگان استان در عملیات بیت المقدس ویژه برنامه های مختلفی در این ایام تدارک دیده شده که تقدیر از رزمندگان و جانبازان، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، دیدار با خانواده‌های
بعثی ها اعلام کرده بودند که یک هفته ای خاک این کشور را تصرف می کنند اما پس از آنکه 19 هزار نفر جنگنده و یا نیروی رزمی شان اسیر و بالغ بر 16 هزار نفر تلفات دادند فهمیدند که ایران کشور کوچکی نیست و رویاهایشان را با خود به گور بردند.
معظم شهدا با اولویت شهدای عملیات بیت‌المقدس و مدافعان حرم، روایتگری و حضور در گلزار شهدا از جمله این ویژه برنامه هاست.

وداع با برادر در عملیات بیت المقدس
در این عملیات 24نفر از رزمندگان استان شهید شیرین شهادت را نوشیدند و تعدادی نیز مفتخر به نشان جانبازی و ایثارگری شدند و امروز همان ها روایان زنده و صادق آن روزهای دفاع مقدس هستند که بر اساس آمار رسمی ارائه شده، سیستان وبلوچستان در این عملیات غرورآفرین 5 درصد از مجموع شهدا را به خود اختصاص داده است.
 
یکی از دلاورمردانی که در سال 61 عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل شد "محمود جعفری" بود که به گفته خودش در عملیات بیت المقدس 15سال بیشتر سن نداشت.
 
جعفری که امروز بیش از 52 بهار و خزان را تجربه کرده در گفتگو با خبرنگار عصرهامون گفت: 6 فروردین ماه بود که به همراه جمعی از دوستانم از سیستان وبلوچستان عازم جبهه شدم و در حمیدیه مستقر شدیم.  شور و شوق فراوانی داشتیم و در هر کجا که نیاز بود خدمت رسانی می کردیم و در واقع آنجا مصداق بارز زمان حیات در عصر ظهور بود که هیچ کس بر دیگری برتری نداشت و همه در یک سطح و در کنار هم برای یک هدف مقدس مبارزه می کردند.
 
وی افزود: تا دهم اردیبهشت ماه در منطقه عملیاتی بودم و شاهد پرکشیدن شهدایی همچون عالی، علیخانی، زرگران و هاشمی و... بودم.
 
جعفری از پیران و جوانان بومی سیستان وبلوچستان هم یاد کرد وگفت: شهید سید محمد هاشمی که تنها 13 سال سن داشت جوان ترین شهید استان و به نوعی شهید فهمیده سیستان وبلوچستان و شهید زرگران 54 ساله مسن ترین شهید در عملیات بیت المقدس بود که اکنون در مزار شهدای شهرستان زابل آرمیده اند.
 
محمود 15 ساله دوران دفاع دیروز، امروز در قامت راوی دفاع مقدس و با محاسن سپید با همان شور و حرارت جنگ با ما سخن می گفت. تمایلی نداشت تا از نحوه جانبازی وکارهای خودش بگوید اما داغ برادر بزرگتر چیزی نبود که به راحتی از کنارش عبور کند.
 
وی تاکید کرد: در عملیات بیت المقدس من در کنار برادر بزرگترم که حدود 19 سال سن داشت بر علیه دشمن مبارزه می کردیم اما "احمد" در همان عملیات به شهادت رسید و پیکرش به زادگاه مان بازگشت.
 
وی در خصوص نحوه شهادت برادر نیز گفت: نزدیک اذان ظهر بود که احمد برای تجدید وضو و اقامه اذان از سنگر بیرون رفت اما چند لحظه نگذشته بود که همزمان با اولین الله اکبر اذان، احمد هم ندای حق را لبیک گفت و بر اثر خمپاره عراقی ها مجروح و به شهادت رسید.
 
محمود جعفری از لحظه ای گفت که حتی نتوانست با برادرش وداع کند و ادامه داد: پس از شهادت احمد و به دلیل اهمیت زمان و حساسیت عملیات چند روز دیرتر به زاهدان بازگشتم و همین امر موجب شد تا حتی نتوانم در مراسم تشییع و تدفین اخوی شرکت کنم که قطعاً اگر احمد نیز بجای من بود همین کار را می کرد.
 
این جانباز و رزمنده دوران دفاع مقدس خاطرات عملیات بیت المقدس را فراموش نشدنی خواند و ادامه داد: رزمندگان سیستان وبلوچستان رشادت های زیادی در عملیات های مختلف نشان دادند و شهدای شاخص و گمنام زیادی را تقدیم انقلاب و اسلام کردند و من نیز به این افتخار میکنم در دوران جوانی چند صباحی در کنار آنها و درفضای معنوی جبهه تنفس کردم و باز هم نفسم به نفس انقلاب و مقام معظم رهبری وابسته است.
 
جعفری تاکید کرد: جوانان امروز ایران اسلامی همچون رزمندگان دوران دفاع مقدس پای کار هستند و تا این جوانان پشت مقام معظم رهبری بوده و عاشق شهادت هستند هیچ گزندی به انقلاب وارد نخواهد شد.
 
عاشق شهادت
حمزه که کمتر از 15 سال داشت هم دقایقی را با ما به گفتگو نشست و خاطرات آن روزهای عملیات بیت المقدس را با خبرنگار عصرهامون مرور کرد و گفت: هنوز 15 سالم کامل نشده بود که به عشق شهادت و به قصد ادای تکلیف و با هدف دفاع از وطن و ارزش های اسلامی عازم جبهه شدم.
 
حمزه کیخا افزود: بیت المقدس یکی از بارزترین و پرافتخار ترین عملیات ها در آن دوران بود که طی 3 مرحله انجام شد و هر مرحله پیچیدگی های خاص خود را داشت.
 
وی ادامه داد: تا قبل از آغاز عملیات بیت المقدس،
نزدیک اذان ظهر بود که احمد برای تجدید وضو و اقامه اذان از سنگر بیرون رفت اما چند لحظه نگذشته بود که همزمان با اولین الله اکبر اذان، احمد هم ندای حق را لبیک گفت
استعداد نیروهای دشمن در حد 4 لشکر بود اما با آغاز نبرد با تمام قوا وارد میدان جنگ شد و بیش از به 17 لشکر، تیپ، گردان و توپخانه با استعداد بسیار زیاد نیرو و ادوات جنگی در برابر رزمندگان ایرانی حاضر شدند.
 
وی خاطرنشان کرد: علیرغم تمام این موارد اما قدرت ایمان و اراده رزمندگان باعث شد تا پیروز قائله باشند و در نهایت فتح خرمشهر بهترین ارمغان این عملیات بود که تا همیشه در تاریخ به ثبت رسید.
 

کیخا درباره نحوه مجروحیت خود نیز گفت: در پاتک عراقی ها سنگر بنده و سایر همرزمانم به شدت آسیب دید به گونه ای که کاملاً متلاشی شد و همگان گمان کردند که تمام حاضران در آن سنگر به شهادت رسیده اند.
 
وی ادامه داد: همین موضوع به اطلاع خانواده نیز رسیده بود اما از آنجا که هیچ اثری از پیکر من نبود در آشوب و نگرانی برای چگونگی برپایی مراسم عزاداری من بودند.
 
وی تصریح کرد: پس از آنکه توسط سایر رزمندگان از سنگر بیرون کشیده شدم در بیمارستان صحرایی خط، درمان های اولیه را دریافت کردم و سپس به بیمارستانی در اصفهان منتقل شدم که نهایتاً پس از بهبود و گذشت بالغ بر 15 روز به خانه برگشتم.
 
به گفته کیخا؛ زمانی که وارد منزل شدم هیچ کس باور نمی کرد که من زنده هستم و گمان می کردند که در همان پاتک عراقی ها به شهادت رسیده ام و همین موضوع یکی از خاطرات به یاد ماندنی من در عملیات بیت المقدس شد.
 
وی ادامه داد: در آن زمان سیستان وبلوچستان دارای یک لشگر یا گردان مستقل نبود و کسانی که قصد داشتند به عملیات ها اعزام شوند در قالب گردان سایر استان ها نام نویسی کرده و به صورت داوطلبانه به جنگ با دشمن می شتافتند.
 
وی تاکید کرد: من هم همین شرایط را داشتم و برای اینکه بتوانم دین خود به کشورم را ادا کنم در قالب یکی از گردان های دزفول به جبهه رفتم و خدمت کردم اما پس از آن و با مشاهده رشادت رزمندگان غیور سیستان وبلوچستان، سازمان دهی ها صورت گرفت و ماحصل آن تشکیل لشکر 41همیشه پیروز ثارالله بود که در شرح آن و شهدا و رزمندگانش باید چندین کتاب نوشت.
 
وی تاکید کرد: بنده در عملیات های مختلف دیگری همچون فتح المبین، رمضان، مقدماتی والفجر و والفجر 4 نیز شرکت کردم و خوشحالم که امروز مدال پرافتخار جانبازی را به گردن آویخته ام و اگر باز هم متجاوزین خیال تعرض به ایران اسلامی را داشته باشند حاضرم با جان و دل راهی جبهه شوم.
 
برخی از یادگاران این عملیات غرورآفرین در سیستان وبلوچستان طی سالهای اخیر ترک زمین کرده و آسمانی شده اند و تعدادی دیگر نیز با حفظ همان روحیه اخلاص زمان جنگ، خواستند تا در گمنامی بمانند و حاضر به مصاحبه نشدند که البته پاسکاری و شوخی و خنده های رزمندگان این عملیات برای بیان خاطرات هم جالب و وصف ناپذیر بود.
 
شایان ذکر است طی عملیات بیت المقدس پنج هزار و38 كیلومتر مربع از اراضی اشغال شده از جمله شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز – خرمشهر آزاد شد. علاوه بر این شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه دشمن خارج شد. همچنین 180 كیلومتر از خط مرزی تامین شد.
 
با فتح خرمشهر، برتری نظامی ایران بر عراق مورد تایید كارشناسان و تحلیل گران نظامی قرار گرفت و موجب انفعال ارتش عراق شد؛ به گونه ای كه نظامیان عراقی تا مدت زیادی نتوانستند از لاك دفاعی خارج شوند.
 
عملیات بیت المقدس موجب شد تا كشورهای عرب منطقه به تقویت مالی و نظامی عراق مبادرت ورزند. طی این عملیات حدود نوزده هزار نفر از نیروهای دشمن به اسارت درآمده و بالغ بر شانزده هزار تن كشته و زخمی شدند.
 
همچنین لشگر 3 زرهی و لشگرهای 11 و 15 پیاده عراق به طور 80 درصد، لشگرهای 9 و 10 زرهی 50 درصد، لشگر 7 پیاده 40 درصد، لشگر 5 مكانیزه و لشگرهای 6 و 12 زرهی 20 درصد، تیپ های 9، 10 و 20 گارد مرزی 100 درصد، تیپ 109 پیاده 60 درصد، تیپ های 601، 602، 416، 419 پیاده 50 درصد و تیپ های 31، 32 و 33 نیروهای مخصوص به میزان زیاد خسارت دیدند.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۱۰۸


ارسال