شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ,4 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس رمز پیروزی آزاد سازی خرمشهر را توکل بر خدا، اطاعت از ولایت و وحدت رزمندگان اسلام عنوان کرد.
گزارش عصرهامون، سوم خرداد روز مقاومت، ایثار، پیروزی و ولایتمداری است. روزی که رزمندگان اسلام با توکل بر خدا و پیروی از فرمایشات امام راحل توانستند دشمن بعثی را شکست و هیمنه آنان را برهم زنند و از سوی دیگر برگی زرین در تاریخ با عظمت این کشور اسلامی به ثبت رسانند به گونه ای که نقطه عطفی در 8 سال دفاع مقدس شد و همچنان بر تارک این عرصه می درخشد.

26شهید سهم سیستان وبلوچستان درعملیات بیت المقدس
درعملیات بیت المقدس یا همان آزاد سازی خرمشهر در حالی تعداد نیروهای خودی به سه هزار نفر نمی رسید که رزمندگان اسلام با توکل، وحدت، همدلی و انسجامی که داشتند بیش از 18 هزار نیروی دشمن را به اسارت درآورند به گونه ای که گفته می شود در این زمینه و در عملیات کانال کمیل رزمندگان سیستان وبلوچستان هم دوشادوش سایر رزمندگان به دفاع پراخته به طوری که سهم این استان از عملیات غرور آفرین بیت المقدس 26 شهید به نام های محمد کیخا جوان، علی بخش پرورش، محمود رضا شیخ ویسی، حبیب الله حسن زهی، رضا زرگران، ابراهیم سرگزی، احمد خانه یار، احمد جعفری، برات کیخا،برات نارویی، علی رضا قانونی، حسین شرودی هوشیار، حمید رضا مزارعی، سید محمد هاشمی، شریف سنچولی، عباس ابراهیمی، عوض گرگ، غلام رضا شیخی ستوده، غلام علی جمال زهی، غلامعلی خراشادیزاده، قجر دولتی، ملک چاکری، حسن طالبی، محمد حسن آهنگی، محمد نامور و محمود علی خانی بود؛ همچنین60 رزمنده به همراه فرمانده گردان محبعلی فارسی اسیر و به خاک عراق منتقل شدند.
 
علی جان بزی، یکی از رزمندگان دفاع مقدس در این خصوص با اشاره به اینکه سوم خرداد نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است، افزود: در آزاد سازی خرمشهر همه مردم به همراه نیروهای ارتشی، بسیجی و سپاهی با هم متحد شده و نگذاشتند یک وجب از خاک کشور به دست دشمن بعثی بیفتد؛ در آن زمان با لبیک به ندای امام راحل در جبهه حق علیه باطل سربلند بیرون آمده وهیمنه استکبار را درهم شکستیم.

وی که در عملیات های مرصاد و بیت المقدس حضوری فعال داشته است، ادامه داد: در آن دوران سلاح رزمندگان ایمان و توکل بر خدا بود، عشق و علاقه ای که مردم به امام امت خود داشتند مانع از آن شد که اجازه دهند دشمن ذره ای به خاک وطن تجاوز کند؛ امروز نیزباید آن رشادت ها و مجاهدت ها برای نسل جوان بیان شود تا بدانند امنیت و آسایشی که در حال حاضر دارند مدیون جانفشانی شهدا ورزمندگانی است که از خود گذشتند تا ما در رفاه وآرامش باشیم.

این رزمنده دفاع مقدس با بیان اینکه حماسه پر افتخار فرزندان ایران تا ابد در صفحات زرین تاریخ به یاد خوهد ماند، افزود: فتح خرمشهرنماد پیروزی، مقاومت و ایستادگی ملت ایران در برابر دشمن بود.


عملیات بیت المقدس معادلات نظامی دشمن را تغییر داد
رحمدل بامری، سرپرست فرمانداری چابهار نیزبا بیان اینکه عملیات بیت المقدس به تدبیر و درایت شهید صیاد شیرازی از مهمترین و بزرگترین عملیات های نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس بود، گفت: این عملیات معادلات نظامی دشمن را تغییر داد و در واقع نماد سلحشوری و اقتدار ایران بود که نتایج چشمگیر سیاسی و نظامی در پی داشت.


وی در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه عملیات بیت المقدس در ۴ مرحله اجرا شد، افزود: آزادسازی خرمشهر از مهمترین نتایج چشمگیر آن بود چرا که پنج هزار کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده را آزاد و ۱۰۰ کیلومتر از خط مرزی را تامین کرد.

به گفته این مسئول، در این عملیات حتی یک وجب از خاک کشور به دست دشمن نیفتاد، تا خرمشهر، شهر خون و قیام، به نام حماسه سازانش تا همیشه تاریخ به نشانه مقاومت و ایستادگی، خرم و جاوید بماند.

وی با اشاره به جنگ اقتصادی امروز عنوان کرد: امروز در بین نسل جوان دانشگاهی سئوالاتی همچون اینکه «چرا بعد از آزادسازی خرمشهر جنگ ادامه پیدا کرد»، وجود دارد که باید ارزش‌ها و پیام‌های سوم خرداد برای نسل جوان تبیین شود.

بامری ویژگی های فتح خرمشهر را اراده و اتکای به خداوند دانسته پو گفت: در عملیات بیت المقدس با دست خالی توانستیم دشمن را شکست دهیم وامروز نیز با توان واقتدار می توانیم در مقابل دشمنان پیروز شویم.

به گزرش عصرهامون، در این عملیات حدود دو گردان از رزمندگان سیستان وبلوچستان حضور داشتند و دوشادوش سایر رزمندگان استان های بوشهر، خوزستان، کرمان و هرمزگان که با هم ادغام شده بودند به دفاع پرداختند.


 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۱۳۳


ارسال