چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ,15 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی توسط انجمن کوتاه قامتان 84 فرد در سیستان وبلوچستان شناسایی شدند که این افراد از بیکاری رنج برده و سهمی در استفاده از امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی ندارند.
به گزارش عصرهامون، کوتاه قامت هستند اما همتی بلند دارند اگر چه مشکلات زیادی بر سر راه آنان قد علم کرده به گونه ای که حتی برای استفاده از اتوبوس، ماشین و عابر بانک هم باید محتاج دیگران باشند چرا که قدشان به دستگاه خودپرداز، پله و میله های اتوبوس نمی رسد و در یک کلام تنها آدم بزرگ ها در استان پهناور سیستان وبلوچستان حق استفاده از امکانات رفاهی، تفریحی و خدمات شهری را دارند و بس.

برای خرید لباس و کفش مناسب هم با مشکل مواجه می شویم؛ این سخن درآور کوتاه قامتانی است که در کوچه و خیابان مردم شهر آنها با دید دیگری نظاره می کنند و برای تهیه یک دست لباس مجبور هستند به خیاطی پناه برند چرا که در ویترین های رنگارنگ شهر جایی برای خرید لباس آنها تدارک دیده نشده است.

کافی است یک بار هم که شده خط کش ها را کنار بگذاریم و خود را هم قد یک کوتاه قامت قرار دهیم، سختی های زندگی را از دریچه نگاه او بنگریم و با کم اندیشی او را از بالا نگاه نکنیم.
 
کوتاه قامتانی که در این استان سکونت دارند درحالی از روزگار ناخوش خود گلایه دارند که تنها امیدشان دست های مهربان خیرانی است که هرازگاهی به یاری شان می آیند.

مردان و زنانی که برای اشتغال، ازدواج، تحصیل و حتی شناسنامه گرفتن به مشکل برخورده و به دلیل شرایط فیزیکی و سطح سواد پایین بیکار هستند و نمی‌توانند شغل مناسبی را برای خود پیدا کنند چرا که هیچ کس به اشتغال آنان توجه نکرده و بخش خصوصی نیز به دنبال افراد قد بلند می باشد.

مشکل کوتاه قامتان در این دیار به استفاده از خدمات شهری مطلوب، امکانات رفاهی و تفریحی خلاصه نمی شود بلکه نبود مسکن و عدم پیگیری مشکلات آنان نمکی از سوی مسئولان بر زخم های تنشان است.

در همین راستا برخی از کوتاه قامتان بیان کردند که حدود 10 سال از ثبت نام آنها برای مسکن می گذرد اما همچنان نتیجه ای نگرفته اند.

مریم نادری جاوید، مسئول انجمن کوتاه قامتان زاهدان در این باره بیان کرد: تنها کمکی که از سوی بهزیستی صورت گرفته مکانی برای انجمن کوتاه قامتان است که در قبال آن هزینه پرداخت می کنیم.

وی گفت: کوتاه قامتی جز آن دسته از بیماری های نادری است که هزینه بیمه تحت پوشش افراد عضو آن نیز بیسار بالا می باشد که در این راستا نیاز به حمایت های ویژه از سوی مسئولان داریم.

گفته می شود تاکنون به همت این انجمن 84 کوتاه قامت در سراسر استان سیستان وبلوچستان شناسایی شده اند که چشم انتظار همت بزرگ مسئولان می باشند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۲۰۵


ارسال