جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ,5 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۱
ندای «الغوث الغوث» در آسمان پایتخت وحدت ایران طنین انداز شد
 
در دومین شب قدر، مردم خداجوی و روزه دار استان سیستان و بلوچستان با حضور در اماکن مذهبی،بقاع متبرکه و مساجد اشک ریزان و الغوث الغوث گویان،فریاد بندگی سر دادند.
به گزارش عصرهامون، احیا یکی از سنت‌های مهم مسلمان بوده که در اصطلاح خاص، به معنای شب‌زنده‌داری و شب را به دعا و عبادت گذراندن  در شب‌های ویژه‌ای از سال که مهم‌ترین آنها شب قدر است، همچنین در روایتی از امام علی(ع) احیای چهار شب یعنی شب اول ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب عیدفطر و شب عید قربان نیز توصیه شده است.

شب‌های قدر یکی از مهم‌ترین شب‌ها در طول سال است چرا که در این شب سه اتفاق مهم  نزول یک باره قرآن، تقدیر زندگی یک ساله آینده انسان‌ها، ضربت خوردن و شهادت پیشوای مومنان جهان حضرت علی(ع) به‌وقوع پیوسته است.

در همین راستا نیز اماکن مذهبی،بقاع متبرکه،مساجد و گلزار شهدای گمنام پایتخت وحدت ایران میزبان اقشار مردم بود که همگام با روحانیون، مراسم دومین شب قدر را برگزار و با احیای این شب ،به راز و نیاز با پروردگار پرداختند.
 
اقامه نماز جماعت، قرائت قرآن، دعای افتتاح، ابوحمزه ثمالی، به ویژه دعای جوشن کبیر، زیارت عاشورا، توسل، مناجات خوانی، مراسم قرآن به سر، سخنرانی علماء و روحانیون و عزاداری به مناسبت شهادت مولی الموحدین امیر المومنین (ع) از برنامه های اجرا شده در این شب بود.
 
نظیر این مراسم در دیگر شهر و روستاهای استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.
 
سبحانک یا لا اله الا انت، الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب دعایی بود که حاجتمندان خاندان عصمت و طهارت در سیستان و بلوچستان بر زبان جاری کرده و با قرار دادن قرآن ها بر سر، الهی العفو سر دادند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۲۸۱


ارسال