پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ ,24 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۶
دومینوی قاچاق سوخت از توزیع کنندگان مجاز کلید می خورد؛
همکاری پمپ چی ها با قاچاقچیان سوخت در جنوب شرق/ نقش دوربین مدار بسته و سامانه هوشمند چیست؟
 
شلوغی صف های بنزین در سیستان وبلوچستان در حالی زمینه نارضایتی مردم را به دنبال دارد که اگر از سود کلان قاچاق سوخت و وجود کارت های مهاجر گذر کنیم معضل اصلی به جایگاه داران سوخت بر می گردد.
به گزارش عصرهامون، شلوغی صف های بنزین در سیستان وبلوچستان به ویژه کلان شهر زاهدان در حالی ماه هاست زمینه نارضایتی و معطلی مردم را به دنبال دارد که اگر از سود کلان قاچاق سوخت و وجود کارت های مهاجر گذر کنیم معضل اصلی به جایگاه داران سوخت در این خطه از کشور بر می گردد به گونه ای که بارها مردم شاهد همکاری برخی از پمپ چی ها با افرادی که در یک روز بیش از چند مرحله اقدام به دریافت بنزین کرده، بوده اند.
 
بیان این مطلب بدان جهت است که وقتی شهروندان پس از دو الی سه ساعت معطلی در صف اقدام به دریافت بنزین می کنند در ردیف های مختلف آن جایگاه، شاهد تخلیه بنزین در مشک و بانکه های 60 یا 80 لیتری هستند که در صندوق عقب ماشین ها جای گرفته و نازل سوخت به جای در ورودی باک به آن هدایت می شود، این اقدام در حالی روزانه در برخی از جایگاه های بنزین رخ می دهد که حمل بنزین در ظرف ممنوع است.

از طرف دیگر نیز وقوع چنین تخلف بزرگی که بارها از سوی مسئولان امر پیگیری شده اما نتیجه قابل قبولی برای آن رخ نداده در حالیست که این اقدام در مقابل چشمان پمپ چی ها اتفاق افتاده و آنها در کمال ناباوری وقتی شهروندی گلایه خود را اعلام می کند در خوشبینانه ترین حالت می گویند "ایرادی ندارد به کارتان برسید" یا " از آنها می خواهند هر چه زودتر جایگاه را ترک کنند".
 
با این تفاسیر اما تکرار این تخلف بزرگ در صورتی است که برخی از جایگاه های سوخت در این راستا بارها جریمه شده و از عرضه سوخت به شهروندان از ساعت 24 به بعد ممنوع هستند اما علت همراهی آنان با این افراد که اقدام به قاچاق سوخت می کنند خود جای بسی تامل است که چرا با آن دسته از کسانی که  به طور همزمان سه مرحله کارت سوخت خود را تعویض و بنزین را در مشک خالی می کنند ممانعتی به عمل نمی آورند.

ناگفته نماند که در همین جایگاه ها بنری از سوی انجمن صنفی جایگاه های اختصاصی مبنی بر اینکه در این جایگاه نظارت الکترونیکی(دوربین مدار بسته و سامانه هوشمند) انجام می شود و استفاده از کارت سوخت سایر خودروها تخلف محسوب شده و علاوه بر ابطال کارت سوخت موجب پیگرد قانونی خواهد شد، نصب است اما به راستی نقش این دوربین های نظارتی چیست و چرا تاکنون برخوردی با این تخلفات که روزانه مردم شاهد آن هستند، صورت نگرفته را باید دست اندرکاران امر پاسخ دهند که به قول معروف نظارت ها را بر عهده دارند.
 
نظارتی که اگر به نحو احسنت انجام می شد شاید در این مدت مردم سیستان و بلوچستان به ویژه کلانشهر زاهدان شاهد شلوغی صف ها و انتظار چندین ساعته برای دریافت 20 لیتر بنزین نمی شدند.

علی ایحال قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان علاوه بر اینکه منجر به هدر رفت سرمایه های ملی شده زمینه ساز بسیاری از حوادث جبران ناپذیر رانندگی، ناامن كردن جاده ها و مرزها و گرایش كشاورزان و روستاییان و نیروهای مولد به انتقال مواد سوختی غیرمجاز شده است.

این امر باعث شده تا در طی هفته مردم این دیار شاهد وقوع آتش گرفتن خودروها به علت برخورد با بمب های محرک جاده های استان (قاچاقچیان سوخت) و از دست دادن عزیزانشان باشند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۳۸۷


ارسال