سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ,20 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی برخی از شهروندان زاهدانی شاهد دود سیاهی از بیرون شهر هستند که به هوا رفته که عده ای از سودجویان با آتش زدن لاستیک فرسوده ماشین علاوه بر آلودگی محیط زیست، سلامتی انسان را در مقابل بهای اندکی مزد نشانه گرفته و آن را تهدید می کنند.
به گزارش عصرهامون، دود سیاهی از بیرون شهر به هوا رفته و بوی پلاستیک سوخته حاشیه شهر را پر کرده است. این صحنه‌ای است که خیلی از زاهدانی ‌ها با آنها مواجه بوده و می‌دانند عده ای سود‌جو در حال سوزاندن لاستیک خودرو هستند تا سیم‌های داخل لاستیک را بیرون آورند و برای خود درآمدی کسب کنند؛ درآمدی که از یک سو ضربه بزرگی به محیط زیست وارد کرده و از سوی دیگر تهدیدی جدی برای سلامتی انسان به شمار می رود.

آتش سوزی لاستیک های فرسوده ماشین این روزها در حوالی کلانشهر زاهدان علاوه بر اینکه زمینه آلودگی هوا را فراهم کرده منجر به گلایه شهروندان نیز شده است به گونه ای که صبح امروز نیز یکی از شهروندان از آتش سوزی مقدار زیادی لاستیک فرسوده در نزدیکی کمربندی این شهر خبر داد و گفت: موضوع را با پلیس 110 در میان گذاشته و اعلام شد باید آتشنشانی را خبر کنید وقتی آتشنشانی را اطلاع دادیم عنوان شد باید با 110 تماس بگیرید تا فرد خاطی را دستگیر کنند! به راستی چه کسی متولی رسیدگی به این موضوع است؟

در این راستا وحید پور مردان، مديركل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: سوزاندن ضايعات و لاستيک های فرسوده در حاشيه زاهدان به يک مشكل زيست محيطی تبديل شده و نقش موثری در افزايش آلودگی هوا دارد.

وی ضمن تایید خبر سوزاندن لاستیک های فرسوده در حوالی شهر زاهدان افزود: تماس هایی از سوی شهروندان مبنی بر اینکه عده ای اقدام به آتش سوزی لاستیک فرسوده ماشین در محدوده کمربندی و پلیس راه کرده اند، برقرار می شود که محيط بانان به محل اعزام و اقدام به اطفای حریق می کنند.

به گفته وی، عده ای از شهروندان با جمع آوری لاستیک های فرسوده و دپو کردن آنها در این مکان ها اقدام به آتش زدن آن ها کرده و در محدوده ای دور نظاره گر هستند تا به محض خاموشی آتش، سیم های ارزشمند داخل لاستیک را استخراج و به فروش برسانند که در این زمینه می طلبد سایر دستگاه های همچون نیروی انتظامی و آتشنشانی همکاری لازم را با ما داشته باشند و اگر موردی گزارش شد وارد عمل شوند؛ همچنین در این راستا یک فرد دستگیر و به مقامات قضائی تحویل داده شده است.

پورمردان ادامه داد: سوزاندن ضايعات و لاستيک های فرسوده در حاشيه زاهدان به يک مشكل زيست محيطی تبديل شده و نقش موثری در افزايش آلودگی هوا دارد از اين رو اين اداره كل با جديت موضوع را دنبال می كند.

وی بیان کرد: مشکل عمده استان در بحث آتش زدن لاستیک ها این است که زباله ها و نخاله ها همه بازیافت می شود، در شهر زاهدان کارخانه بازیافت داریم که یکسری از شهروندان که نیازمند هستند استخدام شده و در این چرخه هم محیط زیست را تخریب کرده و هم دستمزدی دریافت می کنند که می طلبد از صنایعی که بازیافت می کنند حمایت شود تا کمتر شاهد این قبیل اتفاقات باشیم.

مديركل حفاظت محيط زيست استان با بیان اینکه اين عمل خلاف قانون است، افزود: آتش زدن لاستیک ها موجب ايجاد دود غليظ گسترده ای حاوی انواع عوامل سرطانزا شده و با وزش باد در سطح شهر پراكنده و سلامت مردم را مورد تهديد قرار می دهد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۷۲۱


ارسال