دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ,14 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
حمله گرازها به باغ ها و مزارع کشاورزی شهرستان نیکشهر علاوه بر تحمیل خسارت بر زمین های کشاورزی و محصولات آن، موجب نگرانی مردم و کشاورزان این منطقه شده است.
به گزارش عصرهامون، پس از حمله ملخ های صحرایی به باغات و مراتع کشاورزی سیستان وبلوچستان این بار خبرها حاکی از حمله گرازها به مزارع و وارد کردن خسارات به کشاورزان است.

زمين های كشاورزی و باغات روستاهای جنوب این خطه از کشور به ويژه قصرقند، نيكشهر، سرباز، دلگان و جلگه چاه هاشم از ساليان دور با افزايش خشكسالی مراتع در مقاطع مختلف مورد هجوم گله ای گرازهای وحشی قرار  گرفته به گونه ای که تداوم خشكسالی ها، كم شدن سطح مراتع و شكار گرگ ها و كاهش جمعيت آنها سبب افزايش جمعيت خوک های وحشی در چند سال اخير شده و شرايط را براي فعاليت كشاورزان در جنوب استان سخت كرده به طوری كه هيچ مزرعه ای از خسارات اين حيوان در امان نمانده است.

در همین راستا روز گذشته جمعی از کشاورزان روستای هیچان شهرستان نیکشهر از حمله گرازها به مزارع خود گلایه کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع از سوی مسئولان امر شدند.

به گفته محمدیان یکی از کشاورزان منطقه، سه سال است که به علت حمله شبانه گرازها آسیب جدی به مزرعه اش وارد می شود و از آنجایی که تنها محصول بیمه شده کشاورزی در منطقه، خرما می باشد هیچ بیمه ای به محصولات زراعی آنان تعلق نمی گیرد و تاکنون  پیگیری های آنان از فرمانداری، جهاد کشاورزی و محیط زیست این شهرستان در رابطه با مشکل شان، بی نتیجه مانده است.

یکی دیگر از کشاورزان با بیان اینکه بیش از 50 گراز به صورت گروهی به مزارع حمله می کنند، افزود: این امر باعث شده تا علاوه بر از بین رفتن محصولات فصلی کشاورزان شامل سبزی و صیفی جات هزینه های بسیار بالایی که برای آبادی مزرعه ها نیز پرداخت کرده اند یک شبه به هدر رود.

پرداخت خسارت  مبارزه با آفات گیاهی و جانوری به عهده بخش کشاورزی است
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان دقایقی قبل در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون افزود: حمله گراز مشمول موارد پرداخت خسارت این اداره نمی شود.

به گفته این مسئول، پرداخت خسارت در راستای مبارزه با آفات گیاهی و جانوری به عهده بخش کشاورزی است و در حوزه محیط زیست با توجه به اینکه گرازهای گونه ای محیط زیستی به شمار می روند به کشاورزان پیشنهاد حصار کشی زمین هایشان را می دهیم تا از این طریق از مزارع خود محافظت کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بیان کرد: از واحد محیط زیست شهرستان نیکشهر خواستار ارائه آمار جامعی از گرازها شده ایم که اگر زیاد است راهکارهایی برای کنترل جمعیت آنها انجام شود.

دست کاری در اکوسیستم یکی از علل وقوع این بلایا است
پورمردان دست کاری در اکوسیستم را یکی از علل وقوع این بلایا عنوان کرد و گفت:  تغییر در محیط زیست باعث بروز این پدیده می شود مثلا اگر مارها را حدف کنیم جوندگان زیاد می شوند و اگر گوشت خواران کم شوند گرازها زیاد می شوند.

دهمرده، معاون بهبود توسعه تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هم در این خصوص بیان کرد: خسارت ناشی از حمله گراز به محصولات کشاورزی تاکنون به عنوان موارد بیمه تعریف نشده است حتی اگر به محصولات خرما خسارت بزند.

علی ایحال به گفته برخی از کشاورزان وجود گرازهای وحشی انگيزه كار در كشاورزان را از بين برده و ادامه اين وضعيت باعث از بين رفتن بسياری از زمين های كشاورزی مستعد منطقه خواهد شد.

به گزارش عصرهامون بدن گراز بسيار متراكم و سر بزرگ و پاهاي نسبتا كوتاهی دارد خز اين حيوان از موهای زبر و ضخيم و بلندی تشكيل شده است، همچنین رنگ گراز وحشی از خاكستری تيره تا سياه و قهوه‌ ای متغير است، به طوری كه در بچگی روشن تر همراه با خطوط قهوه‌ای است اما با بالا رفتن سن اين خط ‌ها كمرنگ تر شده و در بزرگسالی خاكستری يا قهوه‌ای تيره می شود.

لازم به ذکر است که گرازهای نر بزرگسال از 100 تا 150 سانتيمتر طول دارند و ارتفاعشان از شانه تا زمين به 90 سانتيمتر می رسد و ميانگين وزنشان نیز بين 60 تا 70 كيلوگرم است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۹۷۵


ارسال