جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ,29 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی اینستکس مهلت 60 روزه ایران به اروپا برای اجرای تعهداتش است که به گفته برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت نباید به بیگانگان خوش بین باشد چرا که این مراوده اقتصادی یک فرصت سوزی و وقت تلف کردن مجدد به شمار می رود.
به گزارش عصرهامون، در حالی سه روز تا پایان مهلت 60 روزه ایران به اروپا زمان باقی مانده است که در سالگرد خروج آمریکا از برجام، شورای عالی امنیت ملی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران برخی اقدامات خود در برجام را متوقف می‌کند و به کشورهای باقیمانده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت می‌دهد در غیر این‌صورت ایران اجرای تعهدات خود را متوقف خواهد کرد.

در بخشی از بیانیه آمده است که پس از اتمام این مهلت جمهوری اسلامی ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایتِ محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی شده و ذخائر آب سنگین نمی‌داند و چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.

در همین راستا جمعی از نمایندگان سیستان وبلوچستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اینستکس شوخی تلخ اروپایی ها و به نوعی از زیر بار اجرای تعهدات برجامی شانه خالی کردن به شمار می رود، گفتند: اجرای دقیق، سریع و قاطعانه مصوبه شورای عالی امنیت ملی باید به طور جدی در دستور قرار بگیرد تا غربی ها و طرفین عضو جری تر نشده و خود را موظف به پایبند بودن تعهدات خود بدانند و عقب نشینی از مصوبه شورای عالی امنیت ملی عاقلانه نبوده و به صلاح کشور هم نیست و اینستکس نیز با شرایط کنونی فرصت سوزی برای ایران است.

اینس‌تکس چیست؟
« INSTEX» اینس‌تکس نام اختصاری عبارت «ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری» به زبان انگلیسی و کانالی که قرار است مراوده اقتصادی اروپا با ایران را در فضای تحریمی یکجانبه آمریکا تسهیل و تسریع کند.

ناگفته نماند که در اصل قرار بود کانال مالی اروپایی ها با ایران، در پایان سال ۲۰۱۸ (اوایل دی ۹۷) به ثبت و بهره برداری برسد، اما امتناع کشور‌های اروپایی از میزبانی دفتر مرکزی این کانال و همچنین سایر مشکلات فنی باعث تاخیر در ثبت و افتتاح آن شد؛ و در طول این مدت باز هم از تعهدات خود عقب نشینی کردند.

زیر بار زور نخواهیم رفت
به گفته علیم یارمحمدی، نماینده مردم زاهدان همان طور که طرفین برجام درخواست ها و پیشنهاداتی دارند ما نیز مطالبات خاص خود را داریم که برآورده شدن یک طرفه به هیچ وجه قابل قبول نیست و نباید زیر بار چنین زورگویی برویم.

 اروپا نیمه دیگر آمریکا است دولت نباید به آنها خوش بین باشد
حبیب الله دهمرده، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به خبرنگار ما با بیان اینکه جریان برجام  یک اشتباه بزرگ بود که دولت آن را به مردم تحمیل کرد، افزود: رهبر انقلاب از ابتدا با مذاکره و توافق با آمریکا مخالف بودند چرا که به خوبی می دانستند این کشور به وعده خود عمل نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه اینستکس یک فرصت سوزی و وقت تلف کردن مجدد به شمار می رود که دولت نباید به آن فکر کند، گفت: اروپا نیمه دیگر آمریکا است و دولت نباید به آنها خوش بین باشد چرا که اروپایی ها در نهایت کاری که به نفع خودشان باشد را انجام می دهند بر این اساس اینستکس هیچ ضمانتی ندارد و تنها وقت دولت را هدر خواهد داد و باعث فرصت سوزی می شود.

به گفته نماینده مردم سیستان، آمریکا و کشورهای اروپایی بارها خلاف وعده های داده شده عمل کردند و از اجرای تعهدات خود عقب نشینی کردند، با اتمام مهلت 60 روزه نیز ایران باید به مسیر خود ادامه دهد چرا که این روند به نفع جمهوری اسلامی ایران نیست.

شوخی تلخ اروپایی‌‎ها
مقام معظم رهبری در نخستین روز سال جدید، در بخشی از بیاناتشان در حرم مطهر رضوی، اشاره‌ای به بدعهدی اروپا در برجام داشتند و کانال مالی اروپایی ها را یک شوخی تلخ دانستند. معظم‌له در همین رابطه فرمودند: در قضیّه‌ی برجام، وظیفه‌ی اروپایی‌ها چه بود؟ خب یک قرارداد هفت‌جانبه‌ای بسته شده بود -شش کشور و ایران این طرف؛ هفت کشور- یک طرف که آمریکا است خارج شد؛ وظیفه‌ی طرف‌های دیگر چه بود؟ وظیفه‌ی اروپایی‌ها این بود که می‌ایستادند در مقابل آمریکا، می‌گفتند ما به تعهّد خودمان پایبندیم؛ تعهّد آن‌ها این بود که تحریم‌ها به طور کلّی برداشته بشود؛ باید محکم می‌ایستادند، [امّا]با بهانه‌های مختلف نَایستادند. علاوه بر اینکه در مقابل آمریکا نَایستادند، خودشان هم در عین اینکه مدام به ما تأکید کردند و می‌کنند که «نبادا از برجام خارج بشوید»، عملاً از برجام خارج شده‌اند؛ یعنی حتّی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به وجود آورده‌اند. این رفتار اروپایی‌ها است؛ از این‌ها می‌شود توقّع داشت؟ این کانال مالی‌ای هم که اخیراً مدام گفته می‌شود یک کانال مالی درست کرده‌اند، این به شوخی شبیه‌تر است؛ البتّه شوخی تلخی است. این هیچ معنی‌ای ندارد؛ آن چیزی که وظیفه‌ی آن‌ها است با آنچه آن‌ها دارند مطرح می‌کنند زمین تا آسمان فرق می‌کند. در آخرین مسئله‌ی بین‌المللی ما، باز اروپایی‌ها مثل گذشته از پشت خنجر زدند، به ما خیانت کردند. از این‌ها توقّع نمی‌شود داشت؛ هیچ توقّعی نمی‌شود داشت.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۵۶۵


ارسال