يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ,26 January 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی مردم سیستان و بلوچستان سال ها چشم انتظار روشن شدن مشعل گاز شهری در خانه هایشان بودند که علیرغم رسیدن گاز به استان چندان استقبالی از سوی آنان برای بهره مندی از این نعمت خدادادی صورت نگرفته است.
به گزارش عصرهامون، روشن شدن مشعل گاز شهری در استان پهناور سیستان و بلوچستان در حالی سال ها به رویایی تحقق نیافتنی برای مردم مبدل شده بود که در سایه برکات نظام بالاخره در دو سال اخیر به آرزوی ديرينه خود دست یافتند.
 
اما آنچه این روزها زمینه گلایه مسئولان را به دنبال داشته عدم استقبال مردم از این نعمت خدادادی است به گونه ای که به گفته مسئولان امر ظرفیت انشعابات بیش از آن چیزی است که مردم تاکنون برای بهره مندی از گاز شهری اقدام کرده اند.
 
مردم اما عمده دلیل عدم لوله کشی گاز به منازل را قیمت بالای هزینه ها می دانند و می گویند سختگیری ناظران برای نصب دودكش و همچنين اجباری بودن تعويض لوله های گاز مايع باعث تحمیل هزینه های زیادی شده از سوی دیگر هزینه بالای لوله ها، معطلی بیش از حد در صف انتظار تا نوبت به گازکشی فرا برسد و تحویل دیرهنگام وام برای لوله کشی از دیگر معضلاتی است که مردم را از استفاده گاز شهری دلسرد کرده است.
 
ناگفته نماند که اختصاص وام پنج میلیون تومانی آن هم پس از اتمام لوله کشی خود معضلی است که شهروندان معتقدند باید بانک ها شرایط را برای وام گیرنده آسان تر کنند چرا که این روزها یافتن ضامن خود مدت ها زمان می برد.
 
با این تفاسیر اما مردم نیز گلایه هایی از مسئولان دارند و آن اینکه علیرغم لوله کشی معابر در برخی از محلات همچون بلوار معلم زاهدان و... منتهی مدت هاست شهروندان منتظر نصب علمک هستند.
 
غلامرضا گنجی، فرماندار شهرستان زابل در این خصوص در گفت وگو با خبرنگار اوشیدا از عدم استقبال مردم این شهرستان از خرید انشعاب گاز خبر داد و گفت: گاز از طریق CNG وارد زابل می شود و در مخازنی که با خودرو های سنگین حمل می شوند به مشترکین خدمات ارائه می دهند.

به گفته این مسئول، هم اکنون با وجود این مخازن گاز در زابل ۴ هزار خانواده می توانند به صورت مستقیم از نعمت استفاده از گاز شهری بهره مند شود اما مردم در این شهرستان تا کنون جهت نصب لوله کشی گاز اقدام نکرده اند.

وی افزود: با وجود اینکه جهت لوله کشی گاز شهری به منازل مبلغ ۵ میلیون تومان وام قرض الحسنه اعطا خواهد شد اما مردم علاقه و رغبتی به این موضوع ندارند.

فرماندار ویژه زابل خاطرنشان کرد: لوله گاز در دو مرحله به زابل خواهد رسید که فاز اول آن از زاهدان تا دوراهی و در فاز دوم از دوراهی به زابل خواهد بود.
 
 در ادامه نیز رضا پنجابی، مدیرعامل شرکت گاز در گفت وگو با عصرهامون هدف شرکت گاز را خدمت رسانی و ارتقای افزایش آسایش و رفاه مردم و همچنین اشتغالزایی و بومی گرایی عنوان کرد و گفت: علیرغم عملیات گازرسانی در زاهدان از ظرفیت 36 هزار خانوار تا پایان خردادماه امسال تعداد مشترکین در مرکز استان به 22 هزار و 310 و در ایرانشهر به 13 هزار و 426 خانوار می رسد.

به گفته پنجابی؛ در منطقه زیباشهر که یکی از مناطق سبز در عملیات گازرسانی محسوب می شود علی رغم اجرای کامل این پروژه متاسفانه هنوز مدارس، ادارات دولتی و ... مشترک نشده اند و این در حالیست که تا زمستان امسال سهمیه سوخت این منطقه قطع خواهد شد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۶۴۰


ارسال