دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ,14 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی شهروندان سیستانی از بوی متعفن فاضلاب به ستوه آمده اند که به گفته مسئولان امر عمر مفید شبکه فاضلاب این شهرستان در سال 92 به پایان رسیده است.
به گزارش عصرهامون، در حالی شبکه فاضلاب زابل وضعیتی بحرانی داشته که از یک سو به گفته مسئولان عمر مفید آن در سال 92 به اتمام رسیده و از سوی دیگر عدم رعایت شهروندان و همکاری آنان در این خصوص منجر به بروز مشکلات زیادی شده است.

بیان این مطلب بدان جهت است که مدتی قبل کارکنان آبفا در زابل پس از اعلام مسدود شدن شبکه فاضلاب در خیابان هامون متوجه شئ عجیبی شده که پس از بیرون کشیدن آن، یک تنه درخت در درون شبکه فاضلاب شهری مشاهده شد.

ناگفته نماند که رها سازی یا وارد کردن برخی از اجسام به درون شبکه فاضلاب شهری پدیده ای تکراری در این شهرستان به شمار می رود که وقوع آن معضلات و پیامدهای زیادی برای اهالی و همچنین سلامت آنها در پی داشته است.
 

علی ایحال بالازدگی فاضلاب شهری به یافتن پتو و تنه درخت از داخل شبکه خلاصه نمی شود چرا که بارها از تریبون های مختلف نیز مسئولان امر از پیدا شدن لاشه گوسفندان( سر و فضولات دام ها) خبر داده که قصابان هم در به وجود آمدن این وضعیت بحرانی بی تقصیر نیستند.

گرفتگی فاضلاب در این شهرستان صحنه های ناخوشایند و متعفنی را برای ساکنان آن رقم زده و رها سازی آن در معابر و بازارها نفس کشیدن برای کسبه و اهالی را با مشکل مواجه کرده است.

در همین راستا بهمن ماه سال 97 برخی از رسانه ها به نقل از مدیر آب و فاضلاب زابل نوشته اند که شبکه فاضلاب شهری زابل فرسوده و قدیمی است که حتی با عبور کامیون ها و ماشین های سنگین شکسته و سبب فرونشست های پی در پی زمین و در پی آن جاری شدن فاضلاب در میان کوچه های شهر می شود.
 

با این تفاسیر طی سال های اخیر فرورفتگی زمین بر اثر اتمام عمر شبکه فاضلاب در این شهرستان معضلات زیادی را به همراه داشته که نشست زمین و خالی شدن ناگهانی محوطه  یکی از آنها است که گفته می شود تا احداث شبکه فاضلاب جدید در این شهرستان، این مشکلات همواره ادامه خواهد داشت.

شهریار سرابندی، رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان زابل در این خصوص به خبرنگار ما گفت: روند لایروبی فاضلاب شهرستان زابل به طور مداوم ادامه دارد.

به گفته این مسئول، سرقت درب فاضلاب یکی دیگر از معضلاتی است که باعث تحمیل هزینه ها گزاف برای این اداره شده است.

وی از شهروندان خواست تا افراد متخلفی که اقدام به تخلیه زباله در فاضلاب می کنند را به این اداره معرفی کنند تا از طریق قانون با آنها برخورد شود.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان زابل همچنیناز شهروندان تقاضا کرد از ریختن هرگونه زباله و پمپاژ زهآب و هرگونه آب سطحی به شبکه جمع آوری فاضلاب خانگی جداً خودداری کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۶۸۶


ارسال