پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ ,16 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۰
در گفت و گو با علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان عنوان شد؛
آزادی شیخ زکزاکی خواسته به حق مسلمانان/خاموشی ندای حق طلبی در جهان دسیسه شوم آمریکاست
 
علمای اهل سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه خاموش ساختن ندای حق طلبی مسلمانان دسیسه شوم آمریکاست، خواستار آزادی شیخ زکزاکی و پایان حملات وحشیانه نظامیان نیجریه به مسلمانان این کشور شدند.
گزارش عصرهامون، از آخرین روزهای پاییز 94 که نیروهای ارتش نیجریه به حسینیه  بقیه‌الله(عج)  شهر زاریا این کشور حمله کرده و عزاداران حاضر در این محل را به گلوله بستند و در ادامه با حمله به منزل شیخ زکزاکی تعداد زیادی از مردم را به شهادت رسانده و رهبر جنبش اسلامی نیجریه را بازداشت کردند تاکنون این روحانی مسلمان در زندان به سر می برد و بر اساس خبرهای منتشره، شیخ زکزاکی بر اثر شکنجه ها و اقدامات ضد بشری نیروهای امنیتی نیجریه بینایی یک چشم خود را از دست داده و چشم دیگرش نیز به سختی می بیند، همچنین پزشکان حال رهبر جنبش اسلامی نیجریه را وخیم اعلام کرده اند.

در این سال ها بارها فعالین جنبش اسلامی نیجریه و فرزندان شیخ زکزاکی با اظهار نگرانی از وخامت حال وی، خواهان آزادی این روحانی مسلمان و انتقال او به خارج از این کشور برای درمان بوده اند اما تاکنون با وجود اینکه بر اساس حکم دیوان عالی نیجریه، شیخ زکزاکی باید آزاد میشد رهبر جنبش اسلامی نیجریه در بازداشت غیرقانونی به سر می‌برد و حتی امکان معالجه مناسب هم برای وی فراهم نیست.

این روزها در حالی خبر وخامت حال رهبر جنبش اسلامی نیجریه منتشر می شود که بسیاری از کشورهای اسلامی در این قبال سکوت کرده و چشمشان را به روی کشتار مسلمانان بی گناه نیجریه بسته اند و حتی برخی دولت های عربی با حمایت از این اقدامات دولت نیجریه موجب شدت یافتن حملات نظامیان این کشور بر ضد مسلمانان نیجریه شده اند.

جامعه جهانی باید برای آزادی شیخ زکزاکی تلاش کند
در همین رابطه مولوی عنایت الله رسولی زاده در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با محکوم کردن اقدامات ضد بشری دولت نیجریه بر ضد مسلمانان این کشور، بیان کرد: حمله به مسلمانان نیجریه درحالی شدت یافته که بسیاری از کشورهای اسلامی مدعی هیچ حمایتی از این افراد بی گناه نمی کنند.

وی افزود: زندانی کردن رهبر جنبش اسلامی نیجریه یک کار کاملا ضدبشری و غیرقانونی است و باید هرچه زودتر دولت های مسلمان به این کشور فشار آورند تا شیخ زکزاکی آزاد شود.

امام جمعه اهل سنت شهرستان سرباز با تاکید بر اینکه دست آمریکا و آل سعود در این جنایت آشکار است، گفت: بی تردید دولت نیجریه به پشتوانه آمریکا و با حمایت دولت های فاسدی چون آل سعود دست به چنین جنایاتی می زنند.

وی ادامه داد: جنبش اسلامی نیجریه از ابتدای تاسیس تاکنون هیچ اقدام خشونت آمیزی انجام نداده و حتی وارد مسائل سیاسی هم نشده است و زندانی کردن رهبر این گروه عدالت خواه به بهانه های واهی کاری کاملا ضد انسانی است.

این مدرس حوزه علمیه اهل سنت با درخواست از مسلمانان جهان برای اعلام حمایت از این عالم مسلمان، تصریح کرد: مسلمین جهان باید با اعلام حمایت از شیخ زکزاکی به دولت های خود فشار وارد کنند تا یک اجماع جهانی برای حمایت از این رهبر عدالت خواه نیجریه ایجاد شود.

شیخ زکزاکی بدون اتلاف وقت باید هر چه سریع تر آزاد شود
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون گفت: باید جهان اسلام و تشکلات اسلامی و غیر اسلامی حمایت خود را از این عالم بزرگوار اعلام  کنند تا دولت نیجریه وی را هر چه زودتر آزاد کند.

مولوی عبد الصمد دامنی بیان کرد: یک انسان را نباید به خاطر مذهب، دین، عقیده اش زندانی کرد همه انسان ها دارای ارزش و احترام هستند.

وی افزود: شیخ زکزاکی انسانی اهل دین، مسلمان، تحصیل کرده و دارای شخصیت مذهبی است نباید به خاطر عقایدش در زندان باشد و مورد ظلم واقع شود ما این عمل آن ها را محکوم می کنیم.

این مدرس حوزه علمیه اهل سنت ایرانشهر تصریح کرد: حکومت نیجریه باید دید و رویه ای که نسبت به علماء و اندیشمندان اسلامی و شیخ زکزاکی دارد را تغییر دهد و بدون اتلاف وقت و در کوتاه ترین زمان نسبت به آزادی این عالم بزرگوار اقدام کنند.

دامنی با تاکید بر ضرورت آزادی فوری شیخ زکزاکی از زندان، اذعان کرد: از مردم دنیا می خواهیم در حمایت از شیخ زکزاکی به پاخیزند و در مقابل دفتر سازمان ملل فریاد آزادی شیخ زکزاکی را سرداده و تشکلات اسلامی و غیر اسلامی نیز عمل غیر انسانی حکومت نیجریه را محکوم کنند تا علاوه بر آزادی این عالم بزرگوار دیگر شاهد چنین اقدامات ننگینی از سوی هیچ دولت و کشوری نباشیم.
 
دولت های مسلمان موظف هستند برای آزادی شیخ زکزاکی تلاش کنند
مولوی دوست محمد درواخ نیز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با محکوم کردن اقدامات ضد بشری حکومت نیجریه، گفت: متاسفانه همواره همه کسانی که در راه گسترش اسلام می کوشند مورد ظلم کشورهای غیر اسلامی قرار میگیرند.

امام جمعه اهل سنت شهر کهک زهک افزود: دین مبین اسلام در کلیه کشورهای جهان محبوبیت خاصی دارد که این مهم موجب شده تا نیاز به حضور مبلغ و مرجع تقلید در همه جوامع احساس شود.

وی اذعان کرد: از همین رو با توجه به افزایش محبوبیت اسلام در جهان، کشورهای استکباری در صدد تخریب این دین مقدس هستند.
مولوی درواخ تصریح کرد: شیخ زکزاکی نیز در راه تبلیغ اسلام دستگیر و شکنجه شده است که میطلبد کشورهای اسلامی با فشار بر دولت نیجریه زمینه آزادی او را فراهم سازند.

وی تصریح کرد: سکوت هیچ کشور اسلامی در خصوص زندانی بودن شیخ زکزاکی جایز نیست و باید برای آزادی او کشورهای اسلامی متحد باشند.

امام جمعه اهل سنت شهر کهک زهک خاطرنشان کرد: اگر امروز از ظلم جلوگیری نشود، این دولت ها جنایات بیشتری را برای آزار و اذیت مسلمانان انجام خواهند داد.
 
سکوت مجامع بین المللی در قبال بازداشت این عالم مسلمان تعجب آور است
 مولوی بلال مقدسیان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به بازداشت شیخ زکزاکی در کشور نیجریه، بیان کرد: این عالم مسلمان اهل نیجریه از چند سال قبل به صورت غیرقانونی در بند ارتش این کشور است.

امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان گفت: پشت پرده تحریک دولت نیجریه برای بازداشت و زندانی شدن این عالم مسلمان، رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی هستند.

وی اضافه کرد: دولت نیجریه با حمایت رژیم صهیونیستی، دولت آمریکا و کشورهای غربی درصدد به شهادت رساندن شیخ زکزاکی عالم مسلمان اهل این کشور است.

مولوی مقدسیان ادامه داد: اما نکته تعجب آور سکوت معنی دار مجامع بین المللی و نهادها و کشورهای مدعی حقوق بشر و همچنین کشورهای اسلامی در قبال این جنایت است.

وی عنوان کرد: مسلمانان و به ویژه علمای مسلمان نسبت به بازداشت و زندانی شدن شیخ زکزاکی اعتراض کنند چرا که جان این عالم مسلمان در زندان نیجریه در خطر است.

امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان خاطرنشان کرد: با توجه به شکنجه و آزار و اذیت و مسموم شدن شیخ زکزاکی در زندان دولت نیجریه، اگر این عالم مسلمان آزاد نشود امکان شهادتش وجود دارد.
 
انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۹۸۵
مرجع : عصرهامون


ارسال