دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ,18 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
طوفان های اخیر جنوب شرق کشور سبب ریزش محصول خرمای آماده برداشت در برخی مناطق سیستان و بلوچستان شد.
به گزارش عصرهامون، فعالیت سامانه بارشی مونسون در سیستان و بلوچستان به همراه وزش بادهای لحظه ای بسیار شدید از یک سو منجر به تقویت سفره های زیرزمینی، آبگیری رودخانه های فصلی و خوشحالی کشاورزان شد از سوی دیگر اما خساراتی به اراضی کشاورزی و نخلستان ها وارد کرد که خوشحالی را به کام نخلکاران جنوب شرق تلخ کرد.

بارش هایی که علاوه بر خسارت به تاسیسات و زیرساخت ها و ... 76 روستا را در نقاط مختلف جنوبی استان درگیر سیل کرد که امدادرسانی به آنها همچنان ادامه دارد.

در این میان اما باران مونسونی، تندباد و طوفان های اخیر و همچنین افزایش دمای هوا به 223 نخل خرما در بخش ایرندگان خاش خسارت زد و در شهرستان دلگان نیز سبب ریزش محصول خرمای آماده برداشت در برخی مناطق شد.

عبداللهی یکی از اهالی روستای مند بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه بارش های اخیر سبب ریز محصول خرمای کشاورزان این منطقه محروم شده است، افزود: ریزش محصول خرما سبب خسارت به کشاورزان شده به گونه ای که حاصل زحمات یک ساله آنها با طوفان و بارش های موسمی یک شبه از بین رفته است.
 

گلایه کشاورزان از بدقولی مسئولان امر در پرداخت خسارت ها
به گفته این کشاورز دلگانی، با توجه به شدت گرمای هوا قبل از وقوع طوفان، محصول خرما استقامت خود را از دست داده و با طوفان به زمین ریخته شد، هم اکنون نیز محصول خرما به زمین ریخته شده، به غیر اینکه خوراک گوسفندان شود، استفاده دیگری برای کشاورزان محروم و زحمتکش این منطقه ندارد.

عبداللهی در ادامه به بدقولی مسئولان امر در پرداخت خسارت ها اشاره کرد و گفت: با توجه به بدقولی صندوق بیمه کشاورزی، بسیاری از کشاورزان این منطقه محروم، از بیمه کردن درختان خرمای خود صرف نظر کرده اند.
 

یکی دیگر از نخلداران با بیان اینکه محصول دسترنج یکساله ما بر اثر گرمای هوا و بارش باران  از بین رفت، گفت: همه درآمد زندگی ما از محصول تولیدی خرما تامین می شود اکنون با این خسارتی که وارد شده از مسئولان خواستار آنیم که از ما حمایت کنند.

پرداخت خسارت تنها به بیمه شدگان امکان پذیر است!
غلامرضا سجادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: کارشناس جهاد کشاورزی و صندوق بیمه کشاورزی جهت برآرود خسارت به روستاها اعزام شده اند.
 
این مسئول گفت: میزان دقیق خسارت به بخش کشاورزی شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان پس از اعلام کارشناسان اعزامی، اعلام خواهد شد.

سجادی خاطرنشان کرد: افرادی که محصولات کشاورزی خود را بیمه کرده اند، در صورت خسارت، بیمه به آنها پرداخت خواهد شد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۳۸۴


ارسال