يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ,15 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
افزایش چشمگیر طلاق های زودهنگام در کشور نشان دهنده این حقیقت است که زوجین بدون شناخت کافی وارد زندگی مشترک شده و پس از چند سال نیز از هم خسته و متنفّر می شوند.
به گزارش عصرهامون، نهاد خانواده به عنوان مهمترین نهاد اجتماعی در هر جامعه ای مورد توجه است و از جهات مختلفی به مشکلات آن پرداخته می شود، به طور کلی خانواده با ازدواج دو نفر تشکیل شده و پایه های آن مستحکم می شود و همین موضوع به خودی خود بر اهمیت انتخاب پایه های اصلی این بنیان مهم هر جامعه افزوده است که آموزش و مشاوره در مراحلِ  قبل، حین و پس از ازدواج می‌تواند مانع بروز بسیاری از مشکلات در آینده شود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان مسائل اجتماعی و خانواده، آموزش در مراحل مختلف ازدواج می‌تواند از آمار ازدواجهای ناموفق و به تبع آن آسیبهایی همچون طلاق،  کودک‌آزاری، خوشونتهای خانوادگی، اعتیاد، همسرآزاری و دیگر معضلاتی از این دست بکاهد.

امروزه آمارهای منتشره از رشد چشمگیر زندگی های تازه تشکیل شده ای که زود به پایان می رسند خبر میدهد که این موضوع بسیار نگران کننده است، بسیار هستند دختر و پسرانی که بعد از یک تب عشقی و یا حتی بدون عشق وارد زندگی مشترک  می شوند اما بنا بر دلایل مختلفی نمی توانند بیش از یکی دو سال این زندگی را تحمل کنند و راه جدایی را در پی می گیرند، افزایش میزان طلاق بویژه در 5 سال اول زندگی در جامعه و ترس از تشکیل زندگی مشترک به دلیل همین آمارهای تکان دهنده طلاق موجب شده تا بنیان خانواده در کشورمان دچار مشکلات فراوانی شود.

با ورود به سالن دادگاه با انبوه بی شماری از افراد روبه رو می شویم که بدون شناخت از یکدیگر و مشاوره وارد زندگی مشترک می‌شوند و این امر کاملاً اشتباه است؛ «هم کُف» بودن از توصیه‌های دین اسلام برای همسرگزینی است در نتیجه یکی از  راه‌ها برای ضمانت پایداری زندگی چند جلسه مشاوره و آزمونهای شخصیتی است، دختر و پسری که بعد از آشنایی با روش های مختلف تصمیم به ازدواج با همدیگر می کنند، باید نسبت به ابعاد مختلف شخصیتی طرف مقابل شناخت کامل کسب کرده باشند حتی با وجود شناخت کامل از روحیات و اخلاقیات  باز هم علت های مختلفی برای بروز اختلاف و ناسازگاری بین زوجین وجود دارد از این رو امروزه بیشتر جوانان را ترغیب به مشاوره های قبل از ازدواج و استفاده از نظرات مشاور و روان شناس خانواده می کنند.
 
مشاوره قبل ازدواج گامی مهم برای رسیدن به یک زندگی موفق
در همین رابطه یک مشاور و کارشناس تنظیم خانواده در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، بیان کرد: معمولاً مراجعه به مشاوره زمانی که هنوز هیچ صحبتی بین افراد نشده است، مناسب نیست، همان طور که مراجعه افراد بعد از مدت ها حرف زدن و رابطه داشتن و شکل گرفتن علاقه، تاثیر چندانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه بهترین زمان برای مراجعه به مشاور زمانی است که زوجین آمادگی دارند تاکید کرد: زوجین قبل از مراجعه باید حداقل ۸ تا ۱۰ساعت با طرف مقابل درباره مسائل مختلف گفت و گو کرده باشند.

علی صالحی ادامه داد: معمولاً مشاوران اگر نیاز باشد از خانواده ها هم دعوت می کنند تا در جلسات حضور یابند از آن جا که مسئولیت ازدواج بر عهده دو طرف است، مشاوران بیشتر جلسات را با حضور دختر و پسر برگزار می کنند.

وی تشریح کرد: معمولاً اگر جریان مشاوره خوب پیش رود، در نهایت ۳ تا ۴ جلسه ۱٫۵ساعت کافی است اما اگر مشاور نیاز به جلسه اضافه داشته باشد در این جلسه معمولاً دربار ریسک ها صحبت می شود تا زوج ها بتوانند به مدلی برای خانواده موفق دست یابند.

صالحی با بیان اینکه در مشاوره قبل ازدواج میزان آمادگی سنی، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار گیرد گفت: عدم پختگی روانی، عاطفی، جسمانی و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد و روشن است رسیدن به سن و سالی که از لحاظ اجتماعی مناسب برای ازدواج به نظر می‌رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود چرا که افراد مختلف در سنین متفاوتی به پختگی و آمادگی لازم برای ازدواج می‌رسند و در مشاوره بررسی می شود.

وی خاطرنشان کرد: در مشاوره قبل ازدواج بررسی می شود که افراد درون گرا سرگرمی هایی چون مطالعه و غیره دارند در حالیکه افراد برون گرا در شرایط جمعی و سرگرم کننده لذت می‌برند.
 
 
مشاوره قبل از ازدواج در تحکم زندگی موثر است
یک کارشناس مذهبی نیز در گفت و گو با خبرنگار ما، با تاکید بر اینکه مشاوره قبل از ازدواج در تحکم و پایداری زندگی آینده خوب و موثر است، گفت: مشاوره زوج های جوان قبل از ازدواج در تحکم و پایداری زندگی آینده آنان بسیار خوب و همچنین موثر است.

وی ادامه داد: قطعا زوج جوانی که تازه زندگی زناشویی خود را آغاز کرده و در ابتدای راه هستند برای عبور از پستی و بلندی ها نیاز به مشاوره و راهنمایی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین هادی بامری  بیان کرد: زوج های جوان باید جهت دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص زندگی آینده خود به سراغ کارشناسان مذهبی ‌و همچنین افراد باتجربه ای که سختی های زندگی را تحمل کرده اند، بروند.

وی ادامه داد: والدین زوج های جوان هم باید این را بدانند که مشاوره های قبل ازدواج برای فرزندان آنها مهم و حیاتی است و به سادگی از کنار آن عبور نکنند.

بامری خاطرنشان کرد: بسیار زندگی هایی بوده که با عدم مشورت با کارشناسان مذهبی و خانواده آغاز شده که با مشکل برخورد کرده و یا به طلاق انجامیده است.

وی تصریح کرد: اصحاب رسانه به عنوان عضو موثری در جامعه باید نسبت به فرهنگ سازی مشاوره های قبل از ازدواج جوانان، اطلاع رسانی کنند.
 
تصمیم درست در انتخاب همسر بستگی به مشاوره های قبل از ازدواج دارد
رئیس دانشگاه آزاد نیمروز و کارشناس مسائل اجتماعی هم در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون گفت: ازدواج به عنوان شیرین ترین اتفاق زندگی ممکن است با انتخاب نادرست باعث ایجاد مشکلاتی برای زوجین شود.

وی افزود: مشاوره های قبل ازدواج باعث می شود تا فرد در انتخاب خود حساسیت و دقت بیشتری به خرج دهد.

وی ادامه داد: هیجان ناشی از علاقه به فرد مقابل در بسیاری از ازدواج ها باعث می شود تا افراد در انتخاب خود مصمم شوند اما مشاوره را جدی نگیرند.

حوا نیک فرجام تصریح کرد: عدم توجه به مشاوره های قبل از ازدواج عملا در زندگی آینده تاثیر خواهد داشت چرا که افراد ترجیح می دهند علاقه به وجود آمده قبل از ازدواج را ملاک زندگی قرار دهند و از طرفی به آینده ای که هیچ شباهتی به زندگی مجردی آنها ندارد فکر نکنند.

وی ادامه داد: از طرفی مشاوره های قبل از ازدواج ظرفیت و آمادگی فرد و همچنین اخلاق و رفتار آن را مورد سنجش قرار می دهد که باعث شده دو طرف در انتخاب خود آگاهی بیشتری پیدا کند گرچه که در اکثر اوقات افراد در جلسات آشنایی که خانوادگی برگزار می شود ، علاقه ای که در بین دو طرف به وجود آمده را ملاک قرار می دهند .

نیک فرجام بیان کرد: مشاوره های قبل از ازدواج که در استان ما معمولا ازدواج های فامیلی و سنتی بیشتر انجام می شود ، کمرنگ تر از سایر استان ها است.

رئیس دانشگاه آزاد شهرستان نیمروز  اذعان کرد: به طور کل زوج های جوان این مشاوره ها را باید جدی بگیرند چرا که ازدواج در ادامه زندگی مسیر جدیدی پیش پای آنها خواهد گذاشت.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۶۵۳


ارسال