چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ,13 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدرس حوزه علمیه اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: باید تلاش کنیم تا فرهنگ ازدواج آسان برای جوانان ما در جامعه نهادینه شده و خانواده ها نیز با همیاری و توجه به آموزه های دینی از سخت گیری و تجملات در ازدواج دوری کنند.
به گزارش عصرهامون، ازدواج به عنوان آغاز زندگی مشترک زن و مرد و تشکیل یک خانواده جدید در ادیان و فرهنگ های مختلف جهان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و همواره بر لزوم توجه به فواید غیرقابل انکار آن تاکید شده است، دین مبین اسلام نیز ازدواج را به عنوان کامل شدن دین و آغازی برای رسیدن به کمال انسانی می داند.

مقوله‌ ازدواج از اولین لحظات پیداشی بشر تاکنون مورد توجه بوده و  تاریخی دیرینه ای دارد به گونه‌ای که به زمان حضرت آدم و هوا و داستان شکل‌گیری این دو مرتبط است و پس از آن نیز انسان جهت تشکیل زندگی و پرداختن به معیارهای اساسی آن از فاکتور مهم و مثبتی به نام ازدواج استفاده کرده و در این رهگذر گام‌های مؤثر و مفیدی را برداشته است تا در کنار ازدیاد نسل به آرامش و کمال روحی و جسمی برسد.

ازدواج در یک تعریف کلی همان تقبل و پذیرفتن زوج و زوجه در جهت آغاز زندگی مشترک با اهدافی معین و متعالی که به دنباله این اهداف معین و متعالی آرزوهای اجتماعی و معنوی نیز مورد توجه باشد، است که موجب شکل گیری معیارهای گوناگونی در هر فرد و اجتماع برای ازدواج می شود.

در گذشته توجه به مسائل دینی و ایرانی بیش از هر چیزی در انتخاب همسر مورد توجه خانواده ها قرار میگرفت اما امروزه با ورود فرهنگ غلط غربی به جامعه ازدواج مدرن تبدیل به اولویت اصلی برای برخی از دختران و پسران شده است که همین موضوع نیز موجب افزایش طلاق ها و مشکلات پس از ازدواج شده است.
 
ازدواج آسان باید فرهنگ سازی شود
در همین رابطه حجت الاسلام والمسلمین محمد بامری در گفتگو با خبرنگار عصرهامون با اشاره به فرا رسیدن هفته ملی ازدواج، بیان کرد: ازدواج و تشکیل خانواده آنقدر مهم و با اهمیت است که خداوند متعال بر امر ازدواج در قرآن و آیات مختلف تاکید کرده است.

وی ادامه داد: ائمه معصومین (ع) بر ازدواج و تشکیل خانواده تاکید فراوانی کرده اند و روایات زیادی از این بزرگواران در این خصوص به ما رسیده که باید ادامه دهنده راه آن بزرگواران باشیم.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: ازدواج یک پیوند آسمانی و واسطه فیض الهی برای آفرینش انسان است و همچنین ازدواج یک نشانه از آیات الهی و نشان از عظمت خداوند است چراکه انسان را آسمانی می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد بامری گفت: ازدواج، دختران و پسران را از ارتکاب به هزاران گناه، محافظت و حجاب دژ مستحکمی است که از زنان محافظت می کند.

وی عنوان کرد: خانواده‌ها باید سیره ائمه اطهار (ع) را الگوی خود قرار دهند تا ازدواج جوانان به تعویق نیفتد و فرزندان جامعه به گناه و آلودگی کشیده نشوند.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: باید در جامعه ما ازدواج آسان جوانان فرهنگ سازی شود تا خانواده‌ها سخت‌گیری‌های بی‌مورد و سنگ‌اندازی‌های بیجا درزمینهٔ ازدواج جوانان نداشته باشند.
 
خانواده ها برای ازدواج جوانان مشکل آفرین نباشند
 مولوی عنایت الله رسولی زاده نیز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه خانواده ها باید برای ازدواج راحت جوانان تلاش کنند، گفت: متاسفانه برخی خانواده ها با سنگ اندازی پیش پای جوانان مانع ازدواج ساده آنها می شوند که این موضوع باعث بروز مشکلات فراوانی برای آنان خواهد شد.

وی افزود: ملاک ازدواج باید تقوا و شخصیت خوب باشد نه پول و کار و این گونه موارد مادی که هیچ ارزشی نداشته و نمی توان آنها را دلیلی برای خوشبختی دانشت.

این مدرس حوزه علمیه اهل سنت سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه طلاق های امروز جامعه ناشی از عدم توجه به آموزه های اسلامی ایرانی است، خاطرنشان کرد: اگر به سنت های خوب اسلامی و ایرانی توجه کنیم و احادیث نبی مکرم اسلام و آیات قرآن کریم را سرلوحه خود قرار دهیم بی شک ازدواجی موفق خواهیم داشت اما با تکیه بر فرهنگ غلط غربی به هیچ جایی نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: غربی ها نگاهی کاملا غلط و به دور از انسانیت نسبت به ازدواج و زن دارند و این نگاه به هیچ عنوان برازنده یک مسلمان نیست و نباید اجازه دهیم چنین فرهنگ غلطی در جامعه گسترش یابد.

رسولی زاده با تاکید بر اینکه خانواده ها باید همراه و مشاور فرزندانشان باشند، تصریح کرد: اگر انتخاب همسر با مشورت خانواده و کارشناسان این حوزه باشد بی تردید زندگی بهتری در پیش روی فرزندانمان خواهد بود اما همسر گزینی اینترنتی و خیابانی هیچ سرانجامی جز طلاق نخواهد داشت.
 
انتهای پیام/
 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۶۸۵
مرجع : عصرهامون


ارسال