پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ ,2 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۸
در راستای بیانیه گام دوم انقلاب؛
روزه داری به نفع مستضعفین/ گره گشایی از مشکلات نیازمندان سیره معصومین است
 
جمعی از کارشناسان مذهبی سیستان وبلوچستان گفتند: پویش رسم ابرار که در آن هر فرد یا اعضای خانواده اقدام به سه روز روزه داری کرده و مبلغی به اندازه افطار همان روز را به ایتام، نیازمندان و زندانیان اهدا می کنند برگرفته از سیره زندگی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) است.
به گزارش عصرهامون، با اجرای طرح رسم ابرار که از 3 تا 5شهریور ماه در کشور با هدف کمک به نیازمندان، ایتام و زندانیان انجام می شود قرار است خانواده ها با گرفتن روزه هزینه افطاری آن را با همکاری کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، سازمان زندان ها و ستاد دیه به حسابهای مشخصی جهت کمک به مساکین (روز یکشنبه)، کمک به ایتام (روز دوشنبه) و کمک به آزادی زندانیان (روز سه شنبه) واریز کنند.

پویشی برگرفته از رگرفته از سیره زندگی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س)
حجت الاسلام میثم درانی، یکی از کارشناس مذهبی زاهدان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با توجه به توصیه های رهبر انقلاب در گام دوم انقلاب به منظور جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی افزود: پویش رسم ابرار که در آن هر فرد یا اعضای خانواده اقدام به سه روز روزه داری کرده و مبلغی به اندازه افطار همان روز را به ایتام، نیازمندان و زندانیان اهدا می کنند برگرفته از سیره زندگی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) است که رسیدگی و توجه به نیازمندان همواره اولویت زندگی آنها بوده است و نوعی عبادت محسوب می شود.

 وی با بیان اینکه در سیره ائمّه اطهارعلیهم السلام حل مشکلات و رسیدگی به نیازمندی های دیگران از جایگاه ویژه ای برخوردار است، گفت: گرفتاری و مشکلات به سراغ هر انسانی می رود در چنین مواقعی باید هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم که یکی از این اقدامات کمک به نیازمندان است، امروزه افراد بی گناهی بر اثر جرائم غیرعمد در زندان ها به سر می برند که خانواده آنها برای رهایی عزیزانشان از بند اسارت نیازمند همت خیران هستند بر این اساس در طرح رسم ابرار که هزینه هر روز افطاری آن برای یک دسته از نیازمندان در نظر گرفته شده قرار است هزینه آزادسازی زندانیان به شماره کارت  6037997599039345 و یا کد دستوری #7777*780* به نام ستاد دیه کشور واریز شود.

جوانان  جهادی از سیره اهل بیت در رسیدگی به محرومین الگو گرفته اند
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه مصادیق فراوانی در سیره ائمه اطهار(ع) برای گره گشایی از مشکلات مردم وجود دارد، ادامه داد: جهادگران بسیجی همان گونه که برای محرومیت زدایی و کمک به محرومان در نقاط دور افتاده بدون هیچ منتی خدمت می کنند در این زمینه نیز با الگو گیری از سیره اهل بیت در رسیدگی به محرومین گام بر می دارند به گونه ای توزیع سبد کالا و بسته های غذایی، تهیه پوشاک و توزیع لوازم التحریر و ... از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.

درانی با بیان اینکه توجه به فقرا و نیازمندان باید سرلوحه کار همگان باشد، خاطر نشان کرد: اکثر مفسران شیعه و اهل سنت معتقدند که تعدادی از آیات سوره انسان از جمله؛ آیه: "وَ یطْعِمُونَ الطَّعامَ..."، در شأن عترت رسول خدا (ص)، یعنی امام على، فاطمه، حسن و حسین (ع) نازل شده و زمان نزول آن در ماه ذیحجه پس از ادای نذری بود که امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) برای شفای فرزندان خود کرده بودند؛ بر این اساس طرح رسم ابرار که افراد به صورت داوطلبانه روزه می گیرند هزینه افطارشان برای کمک به مساکین در روز یکشنبه، کمک به ایتام در روز دوشنبه و کمک به آزادی زندانیان در روز سه‌شنبه اهدا می‌کنند.
 
 
طرح ابرار بخش مهمی از نیاز فقرا را مرتفع می سازد
حجت الاسلام ابراهیم گزمه در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا گفت:گروه خیریه حضرت خدیجه کبری (س) با هدف کمک رسانی به مناطق محروم در شهرستان هیرمند آغاز به کار کرده است که در مراسمات مذهبی نیز نقش مهمی ایفا می کند.

امام جمعه شهرستان هیرمند با بیان اینکه در روز عید غدیر تعداد ۵۵ هزار پرس غذای گرم آماده و در بین مناطق محروم توزیع شده است، ادامه داد: همچنین موکب ها و کاروان های شادی بین راهی نیز توزیع این غذاها  و دو هزار و 500 نان گرم را در بین مردم بر عهده داشته اند.

امام جمعه شهرستان هیرمند با تاکید بر این مطلب که  باید از زندگی اهل بیت (ع) درس گرفته و راه و روش آنها را برای اهداف زندگی خود انتخاب کنیم، تصریح کرد: کمک به نیازمندان از مهمترین پیام های زندگی امام علی (ع) است، جایی که آن حضرت به صورت شبانه نیارمندان را یاری می کردند.

گزمه همچنین گفت: امروز خوشبختانه گروه های خیریه بی شماری به سراسر استان اعزام می شوند و علاوه بر فعالیت های محرومیت زدایی به ایتام و نیارمندان توجه ویژه ای دارند.

امام جمعه شهرستان هیرمند به طرح ابرار اشاره کرد و افزود: اجرای این طرح می تواند بخش مهمی از مشکلات نیازمندان را بر طرف سازد.

گزمه با بیان اینکه رسم ابرار یک حرکت ارزشمند اسلامی است که برای حرکت در راه دین به اجرا در خواهد آمد، تصریح کرد: در این طرح فرد علاوه بر پاداش دینی سه روز روزه گرفتن در اطعام فقرا و نیازمندان شریک می شود.

وی ادامه داد: اطعام فقرا و ایتام بزرگترین درسی است که می توان از زندگی اهل بیت (ع) آموخت که امروز در بسیاری از روحانیون و همچنین گروه های جهادی متشکل از جوانان دیده می شود.

امام جمعه شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: گروه جهادی حضرت کبری (س) نیز چندین سال است با فعالیت در مناطق محروم سیستان و الگو گرفتن از سیره اهل بیت (ع) بخشی از نیاز فقرا و ایتام را فراهم می آورد.

وی افزود: اکثر افراد حاضر در این گروه به صورت جهادی پا به میدان گذاشته اند که این نشان از محبت اهل بیت (ع) در دلها است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۰۸۲


ارسال