چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ,20 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
این روزها با افزایش چشمگیر قیمت خودرو، کلاهبرداران نیز با استفاده از شگردهای نوین به دنبال جذب طعمه های ساده و سوء استفاده از خریداران و فروشندگان وسایل نقلیه هستند.
به گزارش عصرهامون، این روزها با پیشرفت چشمگیر در تکنولوژی های نوین شاهد جامانده عده ای از روند انفجاری تکنولوژی بوده که همین موضوع نیز در پاره ای از اوقات می تواند زمینه ساز کلاهبرداری از آنان شود، بی تردید برای خیلی‌ها پیش آمده که پیامکی دریافت کرده‌اند که شماره حساب فرستاده و به‌دلیل‌های گوناگون از آنان درخواست واریز مبلغی شده و  یا در تماسی تلفنی با داستان‌سرایی دختران و پسران جوانی که خود را فروشنده خدمات و اقلام گوناگون معرفی می کنند و با تعریف ماجراهای گوناگون منجر به گیج شدن مخاطب می‌شود مبلغی از آنان کلاهبرداری شده است.

به طور کلی این موارد دیگر یکی از موارد ساده و پیش پا افتاده اخاذی حساب می شود این روزها برخی شگردها به قدری خاص و پیچیده هستند که پس از چند بار تجربه، فرد هوشیار می‌شود، روش های کلاهبرداری روز به روز تغییر کرده و افرادی که تمایل به خرید یا فروش خودرو، مسکن و یا هر کالای نسبتا گران دیگری را دارند باید بیش از پیش در این زمینه دقت کنند تا گرفتار کلاهبرداران حرفه ای نشوند.

کلاهبرداران در کمین خریداران و فروشندگان
در سال‌های نه‌چندان دور اگر از کسی برای خرید خودرو مشاوره می خواستید بی تردی پاسخ  می داد که خودرو جزو سرمایه حساب نمی‌شد اما این روزها و با توجه شرایط اقتصادی خاصی که بوجود آمد، خودروی هر شخص به لیست سرمایه‌هایش اضافه شد است و چندین فاکتور افزایش قیمت خودرو، کاهش واردات و تاخیر در تحویل خودرو‌های داخلی دست به دست هم دادند تا توان و تمایل بسیاری از افراد برای خرید خودروی صفر هم کمتر شد و علاوه بر بالارفتن قیمت ها بازار خرید و فروش خودرو دست دوم هم رونق بگیرد که همین رونق نیز موجب شده تا ذهن کلاهبرداران به کار افتاده و  روشهای خلاقانه و جدید کلاهبرداری هم ظهور کند.

همزمان با افت و خیز در بازار طلا، مسکن و ارز، بازار خودرو نیز دچار التهاب و حباب قیمتی شد و موجب هجوم مردم برای خرید خودرو برای افزایش سرمایه ها شد چرا که در این بین برخی از افرادی می‌خواستند سرمایه خود را حفظ کنند و با پول کمی که داشتند مبادرت به خرید خودرو دست دوم کرده و یا عده ای نیز با افزایش نرخ خودروها از ترس کاهش مجدد قیمت در بازار برای فروش خودرو خود اقدام می‌کردند و همین کافی بود تا کلاهبردارانی که طعمه‌هایشان را در مراکز خرید و فروش خودرو شناسایی می‌کنند هر روز با شگرد تازه‌ای برای سرکیسه کردن مردم وارد عمل شوند.

شیوه جدید کلاهبرداری و اخاذی از فروشندگان خودرو
در همین رابطه علیرضا ساوری،مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: شیوه جدید کلاهبرداری و اخاذی از فروشندگان خودرو، شناسایی و برای جامعه امنیتی، انتظامی و قضایی شناخته شده است.

این مسئول افزود: در ماه‌های اخیر کلاهبرداری با شگرد اخاذی از فروشندگان خودرو گزارش شده که در این شگرد تیمی دو یا سه نفره از کلاهبردان ابتدا با مراجعه به فروشنده یا فروشندگان خودرو اظهار می‌کند که حاضر است خودرو فرد فروشنده را با قیمت بالاتر به یکی از اقوام خود بفروشد و در ازای آن مبلغ مازاد بر نظر فروشنده باید به وی تعلق گیرد.

وی به تشریح این نوع کلاهبرداری پرداخت و گفت: بطور مثال اگر خودرو توسط فروشنده 300.000.000 تومان قیمت گذاری شده این فرد خریدار نما ادعا می کند که حاضر است این خودرو را به قیمت 310.000.000 تومان به فروش رسانده و در واقع مبلغ 10.000.000 تومان باید به وی تعلق گیرد. پس از تراضی صوری اولیه نفرات دیگر گروه بعنوان خریدار وارد این نمایش کلاهبرداری و اخاذی شده و مبادرت به تنظیم مبایعه نامه ما بین خود نموده و مبلغ ده میلیون تومان بعنوان پیش پرداخت در متن مبایعه نامه طرفین قید شده و مقرر می‌شود الباقی در هنگام تنظیم سند در دفترخانه اسناد رسمی به فروشنده پرداخت شود. پس از انعقاد مبایعه نامه افراد با ترفند‌های خاص فروشنده را متقاعد می کنند که خودرو مورد معامله در یک پارکینگ بی طرف و خارج از مراکز خرید و فروش خودرو متوقف و برای خودرو معامله شده قبض دو برگی پارکینگ صادر و سوئیچ نیز دراختیار نگهبان پارکینگ قرار داده شود و شرط خروج خودرو از پارکینگ منوط به تحویل هر دو قبض می شود. پس از توقف خودرو در پارکینگ؛ نفر اول گروه با همراهی نفر دوم و سوم گروه مبلغ ده میلیون تومان اولیه پیش پرداخت را از فروشنده بعنوان شرط اولیه ما بین خود پس می‌گیرند در واقع فروشنده در قبال فروش خودرو خود عملا هیچ وجهی را دریافت نکرده و فقط خودرو وی در پارکینگ متوقف و شرط خروج خودرو منوط به همراه داشتن هر 2 قبض پارکینگ می شود که یکی از قبض‌ها در اختیار خریدار و یک قبض در اختیار فروشنده بوده و سوئیچ خودرو نیز در اختیار نگهبان پارکینگ است.

ساوری ادامه داد : از این مرحله به بعد عملیات اخاذی از فرد فروشنده آغاز می شود و خریدار خودرو بنا به دلایل واهی از جمله خودرو رنگ دارد، تصادف کرده است، موتور آن ایراد دارد و ... از فروشنده می خواهد که علاوه بر عودت مبلغ پیش پرداخت مبایعه نامه مبالغی را نیز به عنوان خسارت به ایشان پرداخت کند!!!

شهروندان مراقب کلاهبرداران باشند
وی خاطرنشان کرد: در واقع در این وضعیت فروشنده مستأصل و در قبال خواسته افراد کلاهبردار مجبور به تسلیم بوده و همه اسناد و مدارک از جمله امضاء، اثرانگشت مبنی بر دریافت پیش پرداخت مبایعه نامه علیه وی می‌باشد علاوه بر آن خودرو سیصد میلیونی وی نیز در پارکینگ متوقف است در چنین شرایطی چنانچه فرد بخواهد به مراجع صالحه قضایی مراجعه کند  ممکن است چندین ماه در چرخه اداری طول بکشد تا بتواند ادعای خود را اثبات نموده و خودرو را از پارکینگ ترخیص کند.

این مقام قضایی اذعان کرد: هر چند سوژه و طعمه مورد نظر با پرداخت مبالغ مورد اخاذی افراد گروه از این مخمصه آزاد می‌ شود لیکن فشار روحی و روانی بر ایشان و خانواده بسیار آزار دهنده بوده و موجب بسیاری از آسیب‌های بعدی به خانواده می‌گردد.

ساوری با هشدار به افرادی که قصد دارند از این شیوه کلاهبرداری، اخاذی کنند اظهارکرد: این شیوه و شگرد برای جامعه امنیتی، انتظامی و قضایی شناخته شده است و با موارد احتمالی برخورد قاطع قانونی خواهدشد.

مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به مردم توصیه کرد با کمی دقت در دام افراد کلاهبردار و اخاذ قرار نگیرند.

برخورد قاطع دستگاه قضا با کلاهبرداران
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه شهروندان باید مواظب شگردهای کلاهبرداری باشند، گفت: یکی از اولویت های  دستگاه قضا پیشگیری از وقوع جرائم است و برای رسیدن به این هدف باید آگاهی های عمومی را افزایش دهیم، بی تردید همواره در هر جامعه افرادی به دنبال سوء استفاده از دیگران و کلاه برداری از دیگران هستند که با اندکی هوشیاری می توان از دام آنان دور شد.

وی افزود: با افزایش چشمگیر قیمت مسکن و خودرو برخی کلاهبرداران با طراحی شگردهای جدید در این بازار وارد شده و از سادگی و اعتماد دیگران سوء استفاده می کنند، لذا شهروندان حتما باید برای خرید و فروش به مراکز معتبر مراجعه کرده و به هیچ کس اعتماد نکنند.

محمدعلی حمیدیان با بیان این مطلب که دستگاه قضا حامی شهروندان است، اذعان کرد: شهروندان در مرحله اول باید با هوشیاری نگذارند در دام کلاهبرداران بیافتند اما اگر به هر دلیلی مورد کلاهبرداری قرار گرفتند باید در کوتاه ترین زمان طرح شکایت کرده و جلوی سوء استفاده از دیگر افراد را بگیرند.

وی در انتها خاطر نشان کرد: ارتقاء دانش حقوقی شهروندان با هدف محدود نمودن سازوکارهای ارتکاب جرم  و بسترهای کلاهبرداری یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۳۲۸


ارسال