چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ,28 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۴
به بهانه افزایش قیمت بنزین؛
از افسارگسیختگی قیمت ها تا ضعف نظارت ها/ حواله مردم به وعده هایی که در عمل رنگ می بازند
 
افزایش خودسرانه قیمت ها در سیستان وبلوچستان پس از تغییر سهمیه و قیمت سوخت در حالی مردم را کلافه کرده که مسئولان امر این موضوع را انکار و می گویند تاکنون هیچ گونه افزایشی در هزینه خودروهای مسافری بری درون و برون شهری رخ نداده است.
به گزارش عصرهامون، افزایش قیمت بنزین و کاهش سهمیه سوخت خودروها بهانه ای شد تا برخی از رانندگان خودروهای مسافری بری درون و برون شهری اقدام به افزایش خودسرانه قیمت ها کنند که این مهم زمینه نارضایتی بسیاری از شهروندان را فراهم کرده است.

افزایش خودسرانه قیمت ها در سیستان وبلوچستان در حالی مردم را کلافه کرده که مسئولان امر این موضوع را انکار و می گویند با نظارت های موجود تاکنون هیچ گونه افزایشی رخ نداده است.

باقری یکی از شهروندان که در ترمینال مسافربری به دنبال چانه زنی هزینه مسیر زاهدان به زابل از رانندگان است در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون افزود: به همراه سه نفر از دوستانم که همگی سرباز هستیم هرازگاهی این مسیر رابرای دیدار با خانواده طی می کنیم که قبل از افزایش قیمت بنزین هر کدام 25 هزار تومان کرایه پرداخت کرده اکنون با چانه زنی توانسته راننده ای را راضی و با قیمت 60 هزار تومان به زابل برویم.

میر یکی معلمان حق التدریس که روزانه باید مسیر زاهدان به میرجاوه را برای رفتن به محل کار سپری کند، در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: حقوق ماهیانه ای که دریافت می کنیم نهایتا یک میلیون و500 هزار تومان است که تاکنون 450 هزار تومان برای سرویس ایاب و ذهاب در این مسیر هزینه می شد اکنون چندروزی است که رانندگان اخطار داده اند یا باید 700 هزار تومان پرداخت کنیم یا برای جابجایی فکری به حال خود برداریم.

کیخا یکی از شهروندان سراوانی در تماسی که با دفتر این پایگاه خبری داشت، بیان کرد: هزینه حمل و نقل از بخش جالق تا مرکز شهر 20 هزار تومان بوده که اکنون به 50 هزار تومان افزایش پیدا کرده، همچنین  تاکسی ها و ماشین های شخصی نیز به صورت دلخواه اقدام به بالا برن کرایه کرده و مسئولین نظارتی بر این امر ندارند.

دهمرده یکی از شهروندان سیستانی نیز در این خصوص ابراز گلایه کرد و افزود: از آنجایی که در شمال استان سیستان وبلوچستان اتوبوس واحدی فعال نبوده و تاکسی ها به جای مسافری بری اقدام به فروش سهمیه بنزین می کنند ؛ ماشین های شخصی با قیمت های دلبخواهی اقدام به جابجایی مسافران می کنند که این امر زمینه گلایه مردم را به دنبال دارد.
 
هیچ گونه افزایش قیمتی رخ نداده است
در راستای پیگیری این مشکل طی تماسی که خبرنگار عصرهامون با ایوب کرد، سرپرست اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان داشت، وی در خصوص افزایش قیمت تاکسی های برون شهری در استان گفت: تاکنون هیچ گونه افزایش قیمتی رخ نداده است.

وی بیان کرد: بالغ بر 670 دستگاه ناوگان سواری برون شهری تحت پوشش این اداره کل وجود دارد که سهمیه ماشین های تک سوز به میزان 750 لیتر و سهمیه ماشین های دوگانه سوزها 450 لیتر می باشد؛ با توجه به محاسباتی که صورت گرفته این مقدار سهمیه، کفاف رانندگان را داده و در ماه با کمبود سوخت مواجه نخواهند شد.

سرپرست اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در ادامه با تاکید بر این مطلب که به رانندگان هشدار عدم افزایش قیمت داده شده است، ادامه داد: با افزایش قیمت بنزین سازمان راهدای، صمت و تعزیرات تیم های مشترکی راه اندازی کرده و اقدام به بازرسی و نظارت می کنند. اگر شهروندان نیز شکایتی در این خصوص داشتند می توانند به طور حضوری در زاهدان به دفتر نظارتی پایانه مسافری سازمان راهداری در خیابان انقلاب و در شهرستان ها به ادارات راهداری و حمل و نقل جاده ای و یا انجمن ها مراجعه و یا با شماره تلفن های 3000141 و 141 به صورت غیرحضوری تماس گیرند وتا در اسرع وقت به مطالبه آنها رسیدگی شود.

کرد خاطر نشان کرد: سهمیه رانندگان از ابتدای آذر شارژ می شود و اگر راننده ای تخلف کرد به طور جدی و قانونی با وی برخورد خواهد شد.
 
هیچ گونه افزایش قیمتی را از اتحادیه ها و حوزه ها نمی پذیریم
عباس نورا، مسئول روابط عمومی سازمان صمت سیستان وبلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: بازرسان اداره صمت از ابتدای تصویب طرح افزایش قیمت سوخت بازرسی ها را افزایش داده و به هیچ عنوان اجازه هیچ گونه افزایش قیمتی به صنوف داده نخواهد شد.

وی ادامه داد: هرگونه افزایش قیمت در شرایط  کنونی تخلف بوده وحتی افزایش قیمت برخی از خدماتی که قبل از افزایش قیمت بنزین به ما ابلاغ شده بوده نیز لغو شده و هیچ گونه افزایش قیمتی را از اتحادیه ها و حوزه ها نمی پذیریم.

وی افزود: به اعتقاد ما بنزین هیچ تاثیری در افزایش قیمت کالاهای اساسی نخواهد داشت و همکاران اداره حمل و نقل و راه نیز باید بر روی فعالیت سیستم حمل و نقل بین شهری با توجه به میزان سوخت تعیین شده نظارت داشته باشند تا افزایش قیمتی توسط کامیونداران صورت نگیرد.

نورا  در ادامه خاطرنشان کرد: تیم های بازرسی و گشت های مشترک اداره صمت، بدون وقفه و تعطیلی، گزارشات را دریافت کرده و سریعا به آنها رسیدگی می کنند، همچنین شماره 124 در سراسر استان آماده دریافت گزارشات هم استانی ها درباره تخلفات احتمالی است که به صورت شبانه روزی جوابگوی مردم استان می باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۵۵۶


ارسال