شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ,11 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۷
مدیر کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان:
ناکافی بودن تعداد آبخوری و دان خوری یکی از علل خودخوری طیور
 
مهدی حسینی گفت: عارضه خودخوری در طیور به علل مختلف از جمله تغذیه دائم پرندگان با دان پلت شده و ناکافی بودن تعداد آبخوری و دان خوری بستگی دارد.
به گزارش عصرهامون، فقدان يا كمبود مواد مغذی در جيره طيور یا ناكافی بودن فضای آبخوری و دانخوری منجر به كانيباليسم یا همان خودخوری در پرندگان می شود. معمولا زمانيكه فرمولاسيون جيره از لحاظ سطح پروتئين يا سديم بالانس نباشد این مشکل به وجود می آید.

مشكلات رفتاری كانيباليسم در صنايع طيور مانند نوک زنی به پنجه ها در جوجه ها، كشيدن پرها در مرغان مسن تر از نواحی سر ، دم يا بدن و یا نوک زنی به مقعد در مرغان مسن باشد.

 در همین راستا مدتی است که برخی از طیور زنده در زاهدان به خودخوری روی آورده به طوری که با مراجعه به مرغ فروشی های سطح شهر به ویژه در میدان کوثر می توان این مشکل را به وضوح مشاهده کرد.

مهدی حسینی، مدیر کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان در این خصوص به خبرنگار عصرهامون گفت: عارضه خودخوری در طیور به علل مختلف از جمله تغذیه دائم پرندگان با دان پلت شده، ناکافی بودن تعداد آبخوری و دان خوری و نبودن غذا در  دان خوری به مدت طولانی، شدت نور بالا در سالن، تراکم بالای جوجه ها در واحد سطح، کمبود پروتئین جیره و تهویه ناکافی و ناقص به وجود می آید.
 

 
وی در خصوص راه های پیشگیری از این مشکل بیان کرد: افزایش پروتئین جیره، پایین آوردن شدت نور و مدت نور، کنترل دان جهت عدم وجود کپک، کاهش تراکم، افزودن مقداری نمک به آب آشامیدنی، استفاده از لامپ مادون قرمز در سالن، اضافه کردن مکمل ها، ویتامین ها و مواد معدنی در جیره تا حدود زیاد مانع بروز این مشکل در طیور می شود.

حسینی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: موارد کشتار غیر مجاز در سطح شهر یکی از معضلات بهداشتی است و دامپزشکی ضمن بازدیدهای مستمر موارد تخلف را جهت برخورد قضایی به دادسرا یا ادارات تعزیرات حکومتی معرفی می کند.

مدیر کل دامپزشکی استان خاطر نشان کرد: تاکنون موارد زیادی از متخلفین نقاط مورد اشاره به تعزیرات حکومتی معرفی و برخورد لازم (جریمه) صورت گرفته است، اما در اکثر موارد به تخلف خود ادامه می دهند که در این خصوص نیز اخیرا پیگیری هایی از طریق شهرداری و دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان صورت گرفته است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۸۴۱


ارسال