پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ ,9 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس اداره صمت شهرستان هیرمند گفت:در صورت ادامه روند تخلف توسط دارندگان تاکسی شماره کارت سوخت آنان به شرکت نفت ارسال ومورد ابطال قرار می گیرد.
به گزارش عصرهامون، اجرایی شدن ناگهانی سه اتفاق بنزینی، یعنی سهمیه‌بندی بنزین، افزایش 50 درصدی قیمت سهمیه‌ای آن و سه برابر شدن قیمت این فرآورده نفتی به صورت آزاد منجر به شد تا برخی از دارندگان تاکسی به جای فعالیت در شهر اقدام به فروش غیرقانونی سهمیه سوخت خودروی خود کنند.

این امر از یک سو باعث نارضایتی شهروندان و از سوی دیگر عاملی برای سواستفاده رانندگان خودروهای شخصی شد تا از آب گل آلود ماهی گرفته و خودسرانه کرایه ها را افزایش دهند.

دارندگان تاکسی اما علت فروش سهمیه سوخت خود را کسب سود بیشتر می دانند و معتقدند با گرانی بنزین و عدم افزایش قیمت کرایه ها برای تاکسی ها دیگر متر کردن خیابان ها برای یافتن یک مسافر به صرفه نبوده و فروش بنزین در این موقعیت زمانی کارشان را آسان تر از بالا و پایین کردن خیابان های شهر در گرما و سرما کرده است.

فروش بنزین پس از گران شدن و کاهش سهمیه سوخت خودورهای شخصی تنها توسط دارندگان تاکسی‌ها رخ نداده و گزارشات زیادی از فروش غیرقانونی این ماده سوختی توسط وانت‌ بارها و آژانس‌ها نیز به گوش می رسد.

علی ایحال با این تفاسیر مردم سیستان وبلوچستان که سهم ناچیزی از ناوگان حمل و نقل عمومی دارند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و خواستار نظارت جدی مسئولان بر فعالیت تاکسی ها درون شهری هستند. بیان این مطلب بدان جهت است که شهروندان این خطه از کشور به ویژه در شهرهای سراوان، زابل، ایرانشهر، چابهار و دلگان و ... سهمی از ناوگان اتوبوس واحد نداشته و برای ایاب و ذهاب ناچار به استفاده از تاکسی های زرد رنگ هستند؛ تاکسی هایی که این روزها با گران شدن نرخ بنزین خود را بازنشسته کرده و حق بازنشستگی خود را نیز با فروش سهمیه بنزین به دست می آورند.

شهرستان هیرمند در شمال استان سیستان و بلوچستان یکی از مناطقی است که رانندگان شخصی نقش تاکسی های خطی را در آن ایفا کرده و دلیل اصلی عدم فعالیت تاکسی های بین شهری در آن نیز فروش سهمیه سوخت این وسایل نقلیه توسط دارندگان آنها برای کسب سود بیشتر است. به طور مثال برخی از رانندگان بنزین ۱۵۰۰ تومانی را به جای مصرف به لیتری سه هزار تومان به فروش می رسانند تا از طرح افزایش قیمت بنزین بالاترین سود را برده باشند.

ابطال کارت سوخت در انتظار تاکسی داران متخلف
در پی تماسی که خبرنگار ما با غلامرضا پیری، رئیس اداره صمت شهرستان هیرمند داشت، وی گفت: با توجه به اهمیت فعالیت تاکسی های سطح شهر مراتب به شهرداری این شهرستان ارسال شده تا با تعیین نرخ کرایه و همچنین اعلام تعداد تاکسی ها نظارت مستقیم بر آنها آغاز شود.

وی افزود: در سطح شهرهمچنین خودروهایی به عنوان آژانس وجود دارند که آنها نیز به دلیل عدم فعالیت تحت نظارت قرار خواهند گرفت.

پیری بیان کرد: در صورت مشاهده عدم فعالیت از سوی تاکسی ها پرونده تخلف عرضه خارج از شبکه سوخت برای آنها صادر و به تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: در صورت ادامه روند تخلف نیز شماره کارت سوخت خودروهای تاکسی به شرکت نفت ارسال خواهد شد تا مورد ابطال قرار گیرد.

مهدی پودینه، شهردار دوست محمد(مرکز شهرستان هیرمند) نیز در تکمیل خبرفوق به خبرنگارما افزود: در این منطقه ۲۲ تاکسی فعالیت دارد که 10 تاکسی به دلیل فرسودگی از رده خارج و 12 مورد دیگر نیز علاوه بر درون شهر در خارج از شهر فعالیت می کنند.

به گفته وی هشت ایستگاه تاکسی در شهر وجود دارد و از سال 90 تاکنون نیز هیچ تاکسی به ناوگان حمل و نقل عمومی این منطقه اضافه نشده است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۹۰۳


ارسال