پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ,6 August 2020
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۶
تراژدی تکراری شهروندان در زاهدان؛
صف های طولانی سیلندرگاز مردم را کلافه کرد/شیوع تب گرم دلالی سیلندر در روزهای سرد
 
در حالی صف های طولانی توزیع گاز در زاهدان باعث نارضایتی شهروندان شده که مردم از توزیع نامناسب شرکت های گاز و نظارت ناقص مسئولان گلایه مند هستند.
به گزارش عصرهامون، هفته هاست که مردم در سیستان وبلوچستان درگیر مشکل صف های گاز هستند و تنها تفاوت هر صف رنگ سیلندر گاز است. این شرایط در زاهدان مرکز استان هرروز بیشتر می شود.

در این میان اما حرف اصلی نبود نظارت و مدیریت است. این را شهروندانی می گویند که ساعت ها در صف گاز ایستاده اما خبری از خودروی حامل سیلندرها نیست در حالی که کپسول آزاد در تمام نقاط شهر به قیمت 30 تا 40 هزار تومان موجود است و این امر بازار دلالان را داغ داغ کرده است.

فرا رسیدن فصل سرما بر این شلوغی صف های گاز دامن زده به گونه ای که دست فروشان به خصوص در میدان امام رضا(ع)، فلکه کشاورز و خیابان جام جم زاهدان شرایط را برای خود مهیا دیده و با ذخیره گاز در انبارها اقدام به فروش آزادانه گاز با قیمت های چندبرابر به شهروندان می کنند.

 از شیوع تب گرم دلالی تا نظارت ناقص مسئولان پشت میز نشین
این دلالان فرصت طلب ضمن دوختن جیب های بزرگ با سوء استفاده از این آشفته اوضاع و ایجاد بازار سیاه، با فروش آزاد سیلندرهای گاز پول های هنگفت به دست می آورند که می طلبد شهرداری وارد میدان شود و با آنها برخورد قاطعانه ای انجام دهد.

با این وجود اما در صف های تشكيل شده رده های سنی مختلف اعم از زن و مرد پير و جوان با فرزندانشان ديده می شوند كه به علت نبود سیلندر گاز در سطح شهر و عدم پاسخگویی مناسب از سوی تلفن گویا و سایت شرکت پرسی ایرانگاز با در دست داشتن یک یا دو سیلندر خالی در انتظار  رسیدن ماشین حمل این محموله حیاتی به سر می بردند تا بلکه بتوانند بعد از 5-4 روز معطلی و بالا پایین کردن خیابان های شهر سیلندر گاز منزل خود را در یافت کنند.

ریگی یکی از شهروندان زاهدانی که صبح امروز به شرکت گاز مراجعه کرده بود در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون گفت: چهار روز است که برای یافتن دو عدد کپسول خیابان های شهر را بالا و پایین می کند اما خبری از ماشین حمل سیلندرگاز نیست. از سوی دیگر نیز در پی غفلت مسئولان و عدم نظارت در توزیع کپسول، به راحتی می توان در بازار آزاد کپسول تهیه کرد که در این میان دلالان با افزایش خودسرانه قیمت ها از آب گل آلود ماهی گرفته و هر سیلندر را بین 30 تا 40 هزار تومان به مردم می فروشند.

وی با بیان اینکه قیمت کپسول گاز مایع در بازار آزاد گران است و خرید آن از عهده تمام شهروندان بر نمی آید، افزود: مسئولان باید نظارت بیشتری بر توزیع و ارائه سیلندرهای گازمایع در اقصی نقاط مختلف شهر داشته باشند تا شهروندان برای دریافت یک کپسول سرگردان نباشند.
 
دستور جمع آوری دکه های فروش آزد کپسول صادر شد
در همین رابطه صبح امروز حجت الاسلام علی موحدی راد،دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان وبلوچستان با حضور در جایگاه توزیع گاز مایع در منطقه زیباشهر زاهدان از روند توزیع گاز بازدید کرده و در حاشیه این بازدید به خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه شرکت الیاس گاز نتوانسته گاز مایع مورد نیاز را تامین کند متاسفانه امروز شاهد هستیم که مشترکین این شرکت نیز به مشتریان شرکت پرسی ایران گاز اضافه شده و باعث ایجاد صف های طولانی شده است.
 
دادستان زاهدان ادامه داد: دلیل بعدی این افزایش صف ها، فروش غیرقانونی گاز توسط خودروهای توزیع کننده است که به دکه ها و مغازه های فروش آزاد، کپسول را با قیمت بالاتری می فروشند و در این رابطه امروز دستور جمع آوری همه دکه های فروش کپسول آزاد صادر شد و همه باید از سطح شهر جمع آوری شود.
 
وی افزود: همچنین در تخلف دیگری گاز مایع را به مغازه ها و مکانیک هایی که خودروها را گازسوز می کنند می فروشند که این نیزتخلف است و درصورت مشاهده با متخلفان برخورد خواهد شد.
 
دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان وبلوچستان تاکید کرد: از فرمانده سپاه ناحیه زاهدان درخواست کردیم که یک بسیجی همراه هر خودروی توزیع گاز در نظر بگیرد تا با استفاده از ظرفیت بالای نیروهای مخلص بسیجی جلوی تخلفات را بگیریم و گاز به درستی به دست مصرف کننده اصلی یعنی مردم برسد.
 
موحدی راد با اشاره به اینکه تفاوت قیمت بین گاز و بنزین باعث استفاده بیشتر در خودروها شده است بیان کرد: گاز به جای سوخت خودروها نیز استفاده زیادی در شهرستان دارد که این خود باعث ایجاد صف های طولانی شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: این روند توزیع به هیچ عنوان قابل قبول نیست و درواقع این گونه توزیع کردن گاز در شان مردم صبور این استان نیست و باید گاز درِخانه مردم تحویل شود اما با توجه به مشکلات به وجود آمده این روند توزیع موقتی خواهد بود.
 
موحدی راد درپایان با اشاره به برخورد با متخلفین گفت: درصورتی که هرکدام از شرکت های توزیع قصور و تخلفی در امر توزیع گاز داشته باشند با آنها برخورد سختی خواهدشد.
 
چهار نقطه برای توزیع گاز درنظرگرفته شد
شه بخش نیز در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: شرکت الیاس گاز خصوصی بوده و در حال حاضر با مشکل تامین گاز مواجه است و گازسوزکردن خودروها و استفاده گاز برای گرم کردن منازل، باعث استفاده بی رویه گاز مایع و درنهایت افزایش طول صف ها شده است.
 
مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز با اشاره به اینکه چهار نقطه برای توزیع گاز در شهر زاهدان درنظرگرفته شده است، افزود: این شرکت بالغ بر یکصدهزار مشترک دارد و درواقع این روند توزیع موقتی است چرا که باید گاز درب منزل توزیع شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۹۲۲


ارسال
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ ۱۸:۳۱
این اینترنت رو هم یه پیگیری بکنید.