پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,22 April 2021
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۵
سیستان و بلوچستان در فراق گاز می سوزد؛
نبود گازمایع در بازار آزاد مردم را کلافه کرد
 
در حالی مردم سیستان وبلوچستان با شروع نیمه دوم سال و آغاز فصل سرما با مشکل کمبود گاز دست و پنجه نرم می کنند که بخشی از معضلات آنان ناشی از توزیع نامناسب و نقص نظارت بر توزیع و افتادن پخش این محصول در ورطه واسطه‌گری است.
به گزارش عصرهامون، حکایت یدک کشیدن سیلندرهای 11 کیلویی گاز در سیستان وبلوچستان و سنگینی آن بر دوش مردان و زنان که به ناچار باید آنها را بر دوش خود تا محل توزیع حمل و یا به دنبال خودروحامل گاز از خیابانی به خیابان دیگر بکشانند تمامی ندارد.

مسئولان اما کاهش بارگیری در پالایشگاه ها یا دوگانه سوز کردن خودروها را عامل کمبود سیلندرگاز و تشکیل صف های طولانی عنوان می کنند. این مهم در حالیست که همه ساله با آغاز فصل سرما که در این خطه از کشور زودتر از نقاط دیگر خودنمایی می کند مردم صبور سیستان و بلوچستان با معضل کمبود گاز و گرانی این مایه حیات در بازار آزاد مواجه می شوند مشکلی که هربار مسئولان وعده رفع آن را داده و می گویند مردم نگران نباشند مشکلی در تامین گاز وجود ندارد.

امسال نیز همچون سالیان گذشته با آغاز فصل سرما مردم با کمبود گاز مواجه شده به گونه ای که روزها و ساعت ها در صف های طولانی چشم به راه خودروی حمل گاز هستند تا شاید بخت یارشان باشد و یک سیلندر هم پس از روزها معطلی و سرگردانی نصیب آنها نیز شود.
 

 
بیان این مطلب بدان جهت است که مردم گاهی بعد از انتظار چند ساعته بدون سیلندر گاز به خانه بازمی‌گردند که این روند امسال بعد از افزایش قیمت بنزین و نگرانی مردم از گرانی گاز و کمبود آن  شدت بیشتری به خود گرفته و صف‌های طولانی طویل تر از آن چه بود، شد.
 
20 درصد نسبت به شهریور کاهش سهمیه داشته ایم
صداقت، روابط عمومی شرکت پرسی گاز و ایران گاز  سیستان وبلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تمام توان خود را به کار گرفته ایم تا مردم مشکلی در این زمینه نداشته باشند و به موقع گاز دریافت کنند، گفت: سهمیه استان در اسرع وقت از مراکز پالایشگاهی تحویل و به مراکز توزیع داده می شود تا در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در دوماه اخیر ماهانه 20 درصد نسبت به شهریور کاهش سهمیه داشته ایم، افزود: میزان سهمیه مجدد به روال شهریور ماه برگشته و سهمیه استان سیستان وبلوچستان در اختیار ما قرار گرفته که خوشبختانه از سهمیه عقب نیستیم مردم نگران نباشند.

روابط عمومی شرکت پرسی گاز و ایران گاز  استان ادامه داد: سهمیه ای که در اختیار استان قرار می گیرد برای پخت و پز خانواده ها است بر این اساس از مشترکین تقاضای همکاری داریم تا اولویت استفاده را  برای پخت و پز گذاشته و از صرف این گاز برای بخاری خانگی و خودروها خودداری کنند.

چندی پیش نیز حجت‌الاسلام علی موحدی راد، دادستان زاهدان با حضور در جایگاه توزیع گاز مایع در منطقه «زیباشهر» از روند توزیع گاز بازدید کرد و یکی از دلایل افزایش صف‌ها را فروش غیرقانونی گاز توسط خودروهای توزیع کننده دانست که کپسول را با قیمت بالاتری در اختیار دکه‌ها و مغازه‌های فروش آزاد می گذارند که در این راستا دستور جمع‌آوری همه دکه‌ها را صادر کرد. همچنین در تخلف دیگری گاز مایع را به مغازه‌ها و مکانیک‌هایی که خودروها را گازسوز می‌کنند می‌فروشند که این نیز تخلف است و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد خواهد شد.
 

 
اگر چه پس از گلایه های مردمی طی هفته های اخیر حسینعلی شه بخش، مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان نیز در خصوص وضعیت گاز زاهدان گفته بود در حال حاضر روزانه حدود 200 تن گاز در مرکز استان توزیع می شود و برنامه ریزی شرکت پرسی ایران گاز استان در توزیع سیلندر گاز به نحوی است که بتوان با ذخیره باقی مانده، متقاضیان کپسول گاز در روز بعد را نیز پاسخگو باشیم. 

به گفته این مقام مسئول، 35 خودرو برای کسپول‌های 11کیلویی، 5 خودرو برای توزیع کپسول‌های 50 کیلویی در سطح شهر فعال هستند و حدود 20 خودرو نیز به دلیل خرابی در تعمیرگاه‌ها در حال تعمیر بوده و یا با توجه به پایان قراردادشان با شرکت، تمایلی به ادامه همکاری با این شرکت را با توجه به مشکلات سوختی، ندارند.

با این تفاسیر اما گلایه مردم در استان به ویژه شهرهای زابل و زاهدان بر این است که این روزها سیلندر گاز در بازار آزاد موجود نبوده و آنها برای پخت و پز با مشکل مواجه شده اند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۲۶۷


ارسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ ۱۱:۵۵
با سلام این وضعیت هم از برکات ... هست از مردم فهیم می خوام اگر نفت هم موجود هست از چراغ های ده فتیله ای 60 سال گذشته استفاده کنید بد نیست کمی شبیعه گاز کار میکنه ضمنا غذاتون هم جا می افته ؟؟؟!!!