يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۴
بی مهری دولت به مردم جنوب سیستان وبلوچستان؛
قبض های نجومی برق؛ حق یا ناحق
 
در حالی صدور تعرفه نجومی برق موجب ناراحتی و شوک به شهروندان جنوب سیستان و بلوچستان شده که برای برخی از مشترکان نسبت به فصل بهار و تابستان هزینه ای 10 برابر بیشتر صادر شده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از صدای بلوچ، صدور تعرفه نجومی برق موجب ناراحتی و شوک به شهروندان دلگان سیستان و بلوچستان شده است؛ تعرفه هایی که برای برخی از مشترکان برق این منطقه محروم نسبت به فصل بهار و تابستان به ده برابر هم رسیده است.

شوک تعرفه نجومی برق در منطقه محروم دلگان
کاظم بامری یکی از اهالی این منطقه در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ بیان کرد: صدور تعرفه های چند صد هزار تومانی موجب ناراحتی اهالی شده واین سوال برای آنها پیش آمده که چرا باید این همه پول برق پرداخت کنند.

وی گفت: از اوایل فروردین و در برخی از نقاط شهرستان دلگان از اوایل اسفند و تا اواسط آذرماه کولرهای گازی روشن است، در حالی که از مهرماه تا آذرماه تعرفه عادی به حساب می آید.

این شهروند اضافه کرد: یک کارگر و یا یک بیکار در منطقه محروم دلگان که تنها راه درآمدش همین یارانه ۴۵ هزار تومانی است چگونه می تواند این قبض های نجومی را پرداخت کند.

بامری خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه مردم شهرستان دلگان که یکی از گرم ترین نقاط کشور است، همه ساله با این معضل دست و پنجه نرم می کنند اما همچنان اقدامی برای رفع این معضل نشده است.

وی خاطرنشان کرد: از مسئولان و دست اندرکاران اداره برق دلگان و همچنان فرماندار این شهرستان تقاضا داریم تا نسبت به رفع این معضل مردم اقدامی اساسی انجام دهند.

نارویی یکی دیگر از شهروندان این منطقه در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ بیان کرد: اکثر مردم این منطقه در فصل زمستان به دلیل نبود گاز برای گرم نگه داشتن منازل خود از بخاری برقی استفاده می کنند و همچنین آبگرمکن تمام منازل برقی است.

وی ادامه داد: بخاری و آبگرمکن برقی موجب افزایش راندمان برق می شود و در نتیجه این تعرفه های نجومی برای اهالی این منطقه که عمدتا از قشر فقیر هستند، صادر می شود.

نارویی ادامه داد: در این شهرستان هفت و یا هشت ماه کولرهای گازی که برای روشن نگه داشتن آن برق بسیار زیادی استفاده می شوذ، روشن هستند.

این شهروند خاطرنشان کرد: از مسئولان و دست اندرکاران شهرستان دلگان و سیستان و بلوچستان می خواهیم تا نسبت به رفع این مشکل اهالی منطقه اقدام کنند.

تعرفه غیرگرمسیر محاسبه می شود
مجتبی شجاعی، فرماندار شهرستان دلگان در این خصوص گفت: علی رغم اینکه دلگان تا آبان ماه به علت گرمای هوا شهروندان مجبور به استفاده از سیستم های سرمایشی پرمصرف هستند، در حال حاضر تعرفه مهرماه غیرگرمسیر محاسبه می شود که باید وزارت نیرو تعرفه مهرماه را  به روال سابق یعنی گرمسیر نوع ۲ برگرداند.

وی عنوان کرد: متاسفانه مصرف صفر تا هزارکیلووات در تعرفه گرمسیری نوع ۲با نرخ ۳۸۵ ریال محاسبه می شود در حالی تعرفه مهرماه تعرفه عادی محسوب و در تعرفه عادی صفر تا 100 کیلووات اول با نرخ ۵۲۴ ریال محاسبه می شود که نیاز به کارشناسی و تجدید نظر مجدد دارد.

این مسئول افزود: اقدام و مکاتبه مشترکی به اتفاق مدیر توزیع برق استان به منظور تجدید نظر در تعرفه گرمسیری در دلگان و بازنگری تعریف فصل گرما صورت گرفته است و از طرفی استاندار محترم نیز خواستار بررسی موضوع تعرفه ها و استاندارد سازی بر مبنای واقعیت هر منطقه هستند به شکلی که  تا جایی که مقدور است به مردم کمک‌شود.

شجاعی ادامه داد: شبکه برقرسانی در دلگان در حال توسعه و گسترش در روستاهای کوچک و بزرگی که توسعه جغرافیایی و محلی داشتند،  هست و هم فعالیتهای اصلاح شبکه با سرعت در حال اجراست که دولت کارنامه موفقی در توسعه زیرساختهای برق در منطقه داشته است.

این مسئول بیان کرد: بسیاری از شهرهای استانها هستند که هوای این شهرها از دلگان خنک تر است و یا نزدیک به دمای شهرستان دلگان است  که مطابق با تعرفه مناطق گرمسیری ۲ و حتی ۱ محاسبه و هزینه بهای برق را می‌پردازند ولی متأسفانه برای دلگان  چنین تصمیمی وجود ندارد که مستلزم بازنگری است.

وی ادامه داد: جالب است که جیرفت،کهنوج، قلعه گنج، عنبر آباد، رودبار جنوب، منوجان و فاریاب و چند شهر سیستان و بلوچستان هم مهرماه، تعرفه گرمسیری نوع ۱ دارند ولی دلگان این چنین نیست که امیدواریم با پیگیریهای فرمانداری و شرکت برق استان و حمایت های استانداری،  موضوع مرتفع شود.

فرماندار شهرستان دلگان خاطرنشان کرد: جالبتر اینکه برخی نقاط که آب و هوای مشابه دلگان دارند ۹ ماه سال را از تعرفه نوع ۱ بهره می برند.

گفتنی است خبرنگار این پایگاه خبری درصدد مصاحبه با مدیر اداره برق شهرستان دلگان بود، که نامبرده پاسخگو نبوده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۲۹۴


ارسال