پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ ,2 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
شهید میرحسینی از شخصیت های استثنایی و کمتر شناخته شده دوران دفاع مقدس است که سیدالشهدا مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی عشق و ارادت ویژه ای نسبت به او داشت و در سنگین ترین روزهای نبرد با داعش، به او توسل می کرد.
به گزارش عصرهامون، سردار شهید قاسم میرحسینی، جانشین و قائم مقام شهید حاج قاسم سلیمانی در لشکر 41 ثارالله و یکی از دلاور مردان خطه سیستان بود که در سال 42 در روستای میربیک از توابع جزینک زابل دیده به جهان گشود. شروع تحصیلات وی از سال47 بود و در سال 60 موفق به اخذ مدرک دیپلم شد. وی در همین سال به عضویت سپاه در آمد و در بخش های پذیرش و عملیات این نهاد مشغول به فعالیت شد.

شهید میرحسینی که دارای 4 برادر دیگر نیز می باشد به همراه آنان برای گذراندن دوره آموزش فرماندهی به پادگان امام علی(ع) تهران اعزام شد. این شهید بزرگوار پس از گذراندن پنج ماه دوره آموزشی همزمان با عملیان بزرگ بیت المقدس به جبهه و شرکت در این عملیات اعزام شد.

وی در سال 61 نخست به عنوان مربی آموزشی وسپس فرماندهی گردان خدمت کرد و در عملیات والفجر مقدماتی مسئول طرح و عملیات تیپ ثارالله بود و قبل از عملیات خیبر به فرماندهی این تیپ برگزیده شد.

شهید میرحسینی در سال 62 ازدواج کرد و در تابستان 63 به عنوان مسئول طرح و عملیات لشکر 41 ثارالله منصوب و با شرکت در عملیات بدر به شدت مجروح شد. وی در سن 22سالگی توفیق زیارت خانه خدا را یافته بود و پس از بازگشت از این سفر معنوی به عنوان قائم مقام لشکر  41 ثارالله معرفی شد.

نوزدهم آذر ماه سال65 روز تلخ و فراموش نشدنی برای همرزمان شهید میرحسینی، خانواده و مردم دارالولایه سیستان بشمار می رود. روزی که این سردار رشید اسلام در خاک مقدس شلمچه و در عملیات کربلای 5 پس از ساماندهی نیروها در حین عملیات بر اثر اصابت تیر مستقیم دشمن به ناحیه پیشانی سر به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

رمز موفقیت این شهید عالی مقام در ایمان قوی، توکل عملی، ترس از خدا و نترسیدن از غیر خدا بود و نه چیز دیگر؛ او افتخار هر سیستانی و بلوچستانی و هر ایرانی است.

وصیت سیدالشهدا سیستان و بلوچستان به سیدالشهدا مقاومت
در فرازی از وصیت نامه شهید میرحسینی آمده است: «سخنی با برادران عزيزم، همرزم ها و همسنگران قديمی مخصوصا حاج قاسم سليمانی: شايد مصلحت و مشيت حضرت حق بر اين باشد كه توفيق شهادت پيدا كنم و در اين دارفانی همديگر را وداع كنيم. لازم ديدم چند جمله ای بعنوان درد دل و ره آورد چندين ساله جنگ و درس هايی كه حقير گرفتم و بعضی ها را توفيق پيدا كرده بكار بندم و بعضی ها را دير متوجه شدم يادآور شوم.»

اول اینکه در جنگ هستيد و هيچ برنامه ای از پيامدهای زندگی، شما را در امر جنگ و برنامه ريزی های آن سست و كم مقاومت نكند، دومین مورد این است که علت عمده بريدن از جنگ و فشار ناشی از آن را بايد رد مسايل عقيدتی و روحی پيدا كرد، نه در كمبودهای آموزشی - كادری و تجهيزاتی ، برای مثال اگر به قيامت - معاد - محشر و روز رستاخيز معتقد باشيم و باور كنيم همه هست و برحق هم هست هرگز از مرگ فرار نمی كنيم و هرگز دل به دنيا نخواهيم بست ولی چون روح ملكوتی نسبت به باورهای حضرت حق رشد نكرده است و فنای درگاه عبوديت حق نگرديده است و قدرت كافی در برابر فشارهای مادی را ندارد . هميشه دلزدگی ، كدورت ، نيش زبان ، زخم زبان زدن و بعضا بريدن از جنگ را فراهم می آورد.

سوم اینکه هيچ چيزی را به دل راه ندهيد به حدی كه الله شود و جای الله (جل و علی) را بگيرد كه حضرت حق سريعا از آن دل، رخت برمی بندد. راحتی های جنگ را سر همديگر تقسيم كنيد و مشكلات و سختی ها را نيز چنين كنيد .

رده های پايين هميشه قوت قلب رده های بالا باشند و بالايی ها پدر و برادر بزرگ پايين ها؛ در پيشگاه خداوند شهادت می دهم بسيجی ها اسوه ها و سمبل رزمندگان زمان انبيا و اوليا هستند و نبايد با بودن چند نفر غير بسيجی در لباس مقدس آنان، همه را با يک چشم ديد. امت حزب ا... خانواده های معظم شهداء ، مفقودالاثرها ، اسرا و جانبازان و ساير اقشار كه ذی حق انقلاب اسلامی می باشند به حق همراه امام و مقاوم با امام حركت كردند و بايد برادران جنگ به عنوان پيشتازان اين حركت، گرمی و نشاط و حرارت و سرعت بيشتر از بقيه داشته باشند.

و در آخر اینکه من حقی بر گردن هيچ يک از شما ندارم و انتظار دارم مرا عفو كنيد و از ساير برادران آشنا برايم حلاليت و عفو طلب كنيد و من اگر حقی داشته باشم همه را می بخشم.
 

شهید میرحسینی از شخصیت هایی استثنایی و جالب است
رشادت های شهید میر حسینی در میدان نبرد باعث شد که فرماندهی معظم کل قوا و مقام معظم رهبری در تجلیل از این شهید بزرگوار فرمودند:«شهید حاج قاسم میرحسینی که از سرداران لشکر 41 ثارالله می باشد از آن شخصیت هایی استثنایی و جالب است که من مردم سیستان را اینگونه شناختم»

توسل حاج قاسم به شهید میرحسینی
یکی از ویژگی های بارز شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به گواه همرزمان وی چه در طول دفاع مقدس و چه نبردهای سال های اخیر در عراق، سوریه و لبنان توسلات دائمی و با نشاط وی به شهدا در صحنه های سنگین نبرد و مبارزه است.

به گفته یکی از خبرنگاران ایرانی حاضر در سوریه، حاج قاسم سلیمانی همواره همرزمان و یاران خود را نیز به توسل به شهدا توصیه می کند.

شهید سلیمانی در زمان نبردهای سنگین با گروه داعش در عراق و به خصوص سوریه در پاسخ به این سوال که در این روزهای سنگین نبرد بیشترین توسل را به کدام شهید را دارد، گفته است که به شهید حاج قاسم میرحسینی، قائم مقام خودش در لشکر 41 ثارالله بیشترین توسل را دارد.

سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به این شهید دوران دفاع مقدس بسیار علاقه مند بوده و بگونیکه پس از سالها هرگاه در نزد وی نامی از شهید میرحسینی برده شود به شدت متحول و منقلب می شوند.

سيدالشهدای همه شهدای استان سيستان و بلوچستان
شهید سپهبد پاسدار حاج قاسم سليمانی درباره شهید میرحسینی این چنین می گویند: سيدالشهدای همه شهدای استان سيستان و بلوچستان و بزرگ لشكر ثارالله، كه واقعا امروز من در هر مأموريتی جای او را خالی می بينم، شهيد ميرحسينی است.

وی در خصوص شهادت یارش می‌گوید: قبل از عملیات کربلای پنج شبی داخل سنگر گفت تیر به پیشانی من می‌خورد. انگشتش را روی پیشانی گذاشت و همین طور هم شد و بی‌سیم‌های لشکر دیگر تا پایان جنگ صدای دلنشین میرحسینی را نشنیدند.

خاطرات شهید سلیمانی از همرزمش شهید میرحسینی
او یک سخنور بود و وقتی شروع به صحبت می‌کرد به قول بچه‌ها سحر می‌کرد. تمام حرفهای خودش را با استناد به آیات و روایات نقل می‌کرد. من واقعا احساس می‌کردم هیچ روحانی توی سن و سال خودش به پای ایشان نمی‌رسید. در بعد فرماندهی ما باید بگویم ایشان در جلسات همیشه صائب‌ترین نظرات را می‌داد. بهترین نظر، نظر شهید میرحسینی بود و در میدان عمل هم همان‌ها به وقوع می‌پیوست. خدا را شاهد می‌گیرم که هیچ وقت در چهره شهید میرحسینی در سخت‌ترین شرایط من هراسی ندیدم. انگار در وجود این مرد چیزی به عنوان ترس، هراس، دلهره و تردید وجود نداشت.

اگر در محاصره بود همانطور صحبت می‌کرد که در اردوگاه صحبت می‌کرد. در حالیکه رگبار گلوله از همه طرف می‌بارید و همه خودشان را در پناهگاه‌ها پنهان می‌کردند، مانند پشت سنگری یا تپه خاکی ... که تیر نخورند، اما این شهید عالیقدر می‌ایستاد و ما همه مات و مبهوت حرکات او می‌شدیم. نگاه می‌کردم ایشان را مثل کسی که در جنگهای قدیمی جلو دشمن رجز می‌خواندند؛ بچه‌ها را بسیج می‌کرد، حرکت می‌داد و در آن صحنه شوخی می‌کرد. خداوند این توفیق را به من داد که تقریبا از عملیات والفجر یک تا این اواخر که خیلی هم بود در خدمت ایشان باشم من واقعا این را می‌گویم که در همه شهدای جنگ تحمیلی خیلی دوستان بسیاری داشتم.

در عملیات‌های مختلف هیچکس را مانند ایشان ندیدم. از زمانی که من در خدمت ایشان بودم هیچ وقت ندیدم که نافله شبش ترک بشود. یا هیچ نافله شبی ندیدم که از شهید میرحسینی بدون گریه تمام شود؛ و خدا شاهد است ما با گریه این شهید بزرگوار بیدار می‌شدیم. یک آدم عجیبی بود. دنیای بیکران معرفت بود. می‌دیدم وقتی گردان دور ایشان حلقه می‌زد و ایشان می‌خواست سخنرانی کند از لحظه ای که بسم الله می‌گفت تا انتهای صحبتش واقعا مثل یک جوجه‌هایی که مادرشان غذا را در دهانشان می‌گذارد همه حواسشان متوجه دهن مادر است، همه گردان مسحور ایشان می‌شد! محو ایشان می‌شد.
 
او ناجی همه عملیات‌ها بود در صحنه جنگ وقتی عراقی‌ها پاتک می‌کردند و فشار می‌آمد همین قدر که در جبهه می‌پیچید که میرحسینی آمد والله قسم انگار یک لشکر می‌آمد. اینقدر در کل جبهه تاثیر داشت.

شهید میرحسینی به تنهایی تداعی‌کننده یک لشکر بود
«گردان 409» روایتی از حال و هوای رزمنده‌ها قبل از عملیات والفجر 10 یکی از کتاب هایی است که شهید حاج قاسم سلیمانی بر آن یادداشت نوشته و به رشادت های همرزم شهیدش اشاره داشته است.


«سلام و برکات خداوند بر خطّه شهیدپرور مقاوم و پر از معنویت، ولایی و بسیار شجاع سیستان
بارها متحیرانه تماشاگر شجاعت و معنویت آنان بودم، گردان ۴۰۹ و بنیانگذار بسیار پرافتخار و ارزشمند آن شخصیتی دایم قابل افتخاری همچون شهید مخلص میرحسینی عزیز که خود به تنهایی تداعی‌کننده یک لشکر بود، یل بزرگ سیستانی که همۀ جوانان کرمانی، سیستان و بلوچستانی و هرمزگانی را در مدرسۀ خود مشق عشق و ایثار داد و همه به او تأسّی می‌کردند و در سختی‌ها به او پناه می‌بردند. مرد زخم دارِ زخمی تمام نبردها آخرین فردی که از صحنۀ آتش خارج می‌شد، آن هم با تن چند چاک جراحت.

سیستان افتخار دارد به یل و رستم حقیقی حسینی، همچون محب که محب خدا و راه اولیاء و ائمه معصومین (ع) بود، محب فارسی تداعی‌کنندۀ سلمان فارسی با همان پاکی و صلابت.

سیستان افتخار داشتن عالی‌ها، غزنوی‌ها، میرزایی‌ها، هراتی‌ها، دولتی مقدم‌ها و آزادگان سرافرازی همچون عبدالرضا عزیز و در نهایت شیخ شهید مجاهد شهید مزاری را دارد.

رحمت و برکات خداوند بر شهدای این خطّۀ ارزشمند و این دژ مدافع ایران و اسلام، و درود و غفران خداوند نثار پدران و مادرانی که در خانه‌های محقّر خود چنین شیردلانِ باغیرتی را تربیت کردند و سلام و تهنیت به همسران صبور و فرزندان یادگاران آن مردان روزهای آزمون‌های سخت.

این آلبوم با نوشته‌های ارزشمندش بسیار گرانبهاست، ان‌شاءالله با اقدامات دیگر و قلم متعهدان سیستانی این نشان کم نظیر به ایران اسلامی و جهان اسلام شناسانه شود.»
 
شهید میرحسینی یک اسطوره در دفاع مقدس بود
سردار حسین معروفی، یکی از همرمان این شهید والامقام در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه شهید میرحسینی یک اسطوره در دفاع مقدس بود، اظهار داشت: از ویژگی های شخصیتی شهید میرحسینی رعایت دستورات الهی، اطاعت از قرآن و حسن ظن به خداوند متعال و ائمه بود که این شخصیت او را اسطوره ای در دفاع مقدس کرد.
 
وی ادامه داد: توسل ،توکل و عشق به امام سبب شد تا این سردار بزرگ بتواند در سخت ترین شرایط دفاع مقدس گره های کور جنگ را در مسیر و ماموریت لشکر ثارالله باز کند.
 
فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان یکی از راه های یاد و ادامه راه شهدا را حفظ آرمان آن ها عنوان کرد و افزود: حفظ فرهنگ جهادو شهادت، مقاومت، استکبار ستیزی، بیگانه ستیزی، خدمت به مردم ، مکتبی بودن و مردمی بودن در نظام اسلامی آرمان شهداست که حفظ این آرمان ها سبب مصونیت کشور و جامعه اسلامی است که امروز بیش از هر زمان به این فرهنگ نیاز داریم.

شجاعت شهید میرحسینی الگوی رزمندگان بود
عیسی نکویی، یکی دیگر از همرزمان شهید میرحسینی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: شجاعت حاج قاسم میر حسینی در جنگ الگویی برای همه ی رزمندگان اسلام شده بود.

جانباز دفاع مقدس افزود: حاج قاسم گرچه جوانی بیش نبود اما همانند یکی از کهنه سربازان جنگ تجربه مبارزه کسب کرده بود و با شجاعت خود به دیگر رزمندگان درس جنگیدن می آموخت.

وی ادامه داد: در یکی از عملیات ها که فرماندهی آن را حاج قاسم میر حسینی بر عهده داشت برخی از رزمندگان در میدان مین به شدت مجروح شدند و به طور کل گردان در این منطقه عملیاتی زمین گیر شد، پس از گذشت مدتی صدای فرمانده دلاور جبهه های حق علیه باطل حاج قاسم میر حسینی که در وسط میدان مین مستقر شده بود به گوش رسید.

وی گفت: حاج قاسم با بلندگویی قرمز رنگی رزمندگان اسلام را دلداری داد و گفت : ماندن در وسط میدان مین از حرکت به سوی جلو خطرناک تر است لذا رزمندگان که شجاعت شهید میر حسینی را در این صحنه دیدند با دل قرصتری به سوی عراقی ها به حرکت درآمدند.

نکویی خاطرنشان کرد: در یکی از روزها نیز که عراقی ها قصد پاتک به خاکریز رزمندگان را داشتند، مجدداً سردار سرافراز اسلام شهید حاج قاسم میرحسینی در بالای خاکریز حضور پیدا کرد و با کاشت بذر شجاعت در دل رزمندگان از شکسته شدن خط توسط عراقی ها جلوگیری کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۹۴۶۴


ارسال