دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ ,30 March 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۲
کارشناس ارشد مدیریت روستایی:
عدم لایروبی انهار زمینه ساز بحران سیلاب در سیستان/ چندشهر زیرآب می رود؟
 
عدم لایروبی انهار در سیستان باعث شده تا ورود سیلاب های افغانستان به ایران با بحران همراه شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از اوشیدا، در فصل خاصی از سال سیستان هر ساله میزبان سیلاب های کشور افغانستان است که با توجه به میزان بارندگی در این کشور حجم آب ورودی به ایران معین می شود.

عدم لایروبی انهار در سال های گذشته باعث شده تا کارشناسان بر این باور باشند که با ورود حجم بالای آب به شمال استان این انهار مقاومت کافی در برابر فشار آب را نداشته باشند. پدیده ای که سال گذشته در دایک نیاتک اتفاق افتاد و منازل مسکونی را در معرض سیل قرار داد.

عباس نورزایی، کارشناس ارشد مدیریت روستایی در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: تلاش های کشور افغانستان برای مهار آب هر ساله بیشتر از قبل می شود و ورود آب ربطی به حق آبه سیستان ندارد.

وی افزود: آنچه که باعث نگرانی بیشتر در این خصوص است عدم لایروبی انهار در منطقه سیستان می باشد که بر اثر بادهای ۱۲۰ روزه از ماسه پر شده اند.

نورزایی خاطر نشان کرد: با توجه به عدم لایروبی منطقه سیستان تعداد ۶ نقطه مهم در مواقع ورود آب دچار آسیب و خسارت خواهد شد.

وی گفت: ادامه کانال نیاتک، کانال پشت آب و لورگ باغ از مهمترین مکان های هستند که ممکن است آب از آن منطقه عبور کرده و به سمت مردم و مزارع کشاورزی به حرکت در آید.

کارشناس ارشد روستایی تصریح کرد: اگر جناح غربی و شرقی شاخه کانال پس آب وارد شود احتمال به زیر آب رفتن شهرهای بنجار و زابل وجود خواهد داشت.

غلامرضا اربابی، فرماندار شهرستان زهک در خصوص ورود آب به منطقه سیستان به خبرنگار ما گفت : آب نسبتا خوبی وارد منطقه شده و امید داریم تا با توجه به بارش باران در کشور همسایه این ورود آب تداوم داشته باشد.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۹۶۳۸


ارسال