شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ,4 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۵
تراژدی تکراری؛
"سگ های ولگرد" جولان می دهند!/جمع آوری ماهانه 300 قلاده در زاهدان
 
حضور سگ های ولگرد که بیشتر در اطراف سطل های زباله شهری دیده می شوند، موجی از ترس و اضطراب را برای شهروندان در زاهدان ایجاد کرده است.
به گزارش عصرهامون، یکی از عمده مشکلاتی که همواره مردم در اقصی نقاط استان پهناور سیستان وبلوچستان با آن دست و پنجه نرم می کنند وجود سگ های ولگرد و بی صاحب است.

حضور سگ های ولگرد در اکثر ساعات شبانه روز در خیابان ها و معابر از یک سو باعث رعب و وحشت میان مردم و از سوی دیگر باعث افزایش بیماری هایی همچون "هاری" که از طریق سگ ها به انسان منتقل می شود، است.

حیواناتی که سطل های زباله مامن امنی برای آنها شده به طوری که پارگی کیسه های زباله توسط زباله گردها و رها کردن نخاله ها در محیط اطراف به این موضوع دامن زده و از لحاظ بهداشتی محیطی کثیف در فاصله50 متری سطل های زباله به وجود آورده است.

در همین راستا طی سال های اخیر جان تعدادی از شهروندان به دلیل حیوان گزیدگی به ویژه در منطقه سیستان گرفته شد که این امر می طلبد مسئولان همت والایی در اتلاف سگ های ولگرد داشته باشند.
 

شماری از شهروندان زاهدانی در ارسال پیامک هایی که به این پایگاه خبری داشتند با بیان اینکه پرسه سگ های ولگرد در منطقه مهرشهر باعث نگرانی آنها شده است، گفتند: مسئولان برای رفع این مشکل راه حلی اساسی پیدا کنند، سگ‌ها گاها در تاریکی شب به صورت گروهی در این منطقه تردد می کنند که این امر احتمال گزیدگی و ابتلا به بیماری هاری را برای ساکنین در پی دارد.

همچنین به گفته برخی دیگر از شهروندان؛ حرکت دسته ای سگ های ولگرد هنگام صبح که دانش آموزان به مدرسه می روند از یک سو باعث نگرانی والدین و از سوی دیگر استرس و اضطراب برای دانش آموزان است که مبادا یکی از سگ ها به آنها نزدیک شود.

با این تفاسیر از آنجایی که بیماری هاری یکی از مهم‌ترین پیامدهای ناشی از حمله سگ‌هاست که در صورت ابتلای افراد به این بیماری، مرگ حتمی است، این بیماری نوعی بیماری ویروسی محسوب می شود که از بزاق حیوان هار و محل گاز گرفتگی وارد بدن انسان شده و منجر به مرگ وی خواهد شد.

مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگهای ولگردعلاوه بر بعد روانی ایجاد ترس ورعب در بین آحاد مردم به ویژه دانش آموزان، شیوع بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان و افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان می‌باشد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به بیماری هایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، سالک،کالاآزار و…… اشاره کرد.
 

 
راه اندازی سایت زنده گیری سگ های ولگرد تا پایان بهمن ماه

در تماسی که خبرنگار عصرهامون دقایقی قبل با محمدامیر براهویی، معاون امور خدمات شهر شهرداری زاهدان داشت، وی گفت: برای مقابله با این معضل که آسایش شهروندان را سلب کرده باید با شیوه‌های مصوب وتائیدشده‌ای که به کارگروه های استانی و شهرستانی ابلاغ می شود اقدام کرد بر این اساس سایت زنده گیری سگ های ولگرد تا پایان بهمن ماه جاری در زاهدان ایجاد و به مناقصه گذاشته می شود تا بر اساس استانداردهای اعلامی از سوی وزارت کشور در راستای زنده گیری آنها اقدام شود.

وی بیان کرد: هم اکنون 2 پیمانکار روزانه اقدام به جمع آوری و اتلاف سگهای ولگرد می کنند، از آنجایی که بیشترین مشکل در پاییز با زاد و ولد ها این حیوان رخ می دهد یک پیمانکار جدید تا قبل از پایان سال به این بخش اضافه خواهد شد تا مشکل هر چه سریعتر برطرف شود.

معاون امور خدمات شهر شهرداری زاهدان ادامه داد: در بخش هایی از شهر همچون منطقه زیباشهر، شهرک جهاد و مناطق حاشیه ای بیشترین مشکل را در این خصوص داریم چون سگ های ولگرد از بیرون شهر وارد شده و برای شهروندان مشکل ایجاد می کنند.
 

به گفته این مقام مسئول، ماهانه بیش از 300 قلاده سگ ولگرد و بی صاحب از سطح شهر جمع آوری و اتلاف می شود.

براهویی خاطر نشان کرد: در کمیته اتلاف سگ های ولگرد که در فرمانداری شهرستان تشکیل می شود دستگاه های متولی مرکز بهداشت، محیط زیست، فرمانداری و نیروی انتظامی هم عضو کارگروه هستند و پیرامون مشکلات ورود پیدا می کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۰۸۷۹


ارسال