يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۴
متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با عصرهامون:
مورچه‌خوارهای "پانگولین" ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان/ خودمراقبتی، مهم ترین کلید ایمنی است
 
حمیدرضا کوهپایه گفت: کمترین راه انتقال ویروس کرونا از طریق تنفس و بیشترین راه انتقال از برخورد دست آلوده به صورت و یا تماس دست به سطوح و وسایل آلوده می باشد.
حمیدرضا کوهپایه، متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون در مورد راه های ابتلا به بیماری کرونا افزود: فرضیه های مختلفی از جمله اینکه بیماری مستقیم از خفاش به انسان منتقل نشده و احتمالا حیوان دیگری به‌عنوان "واسطه" مورچه‌خوار پانگولین باشد و بعد به انسان منتقل شده، وجود دارد.

وی بیان کرد: انتقال این بیماری در اکثریت انسان ها از فردی به فرد دیگر و همچنین از راه تماس با اشیای آلوده رخ می دهد، به این صورت که فرد مبتلا به این ویروس قطرات تنفسی ایجاد کرده که از طریق عطسه و سرفه در هوا به مدت کوتاه معلق می ماند این قطرات روی دست و اشیاء رسوخ کرده که حاوی ویروس بوده و از این طریق با تماس دست آلوده به صورت و یا تماس دست با سطوح آلوده به فرد سالم منتقل می شود.

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید بر این مطلب که نباید با دست آلوده به بینی و چشم ودهان برخورد کند، ادامه داد: این ویروس از مخاط این سه ناحیه می‌تواند انسان را آلوده کند.

از حضور در تجمعات و مکان های شلوغ پرهیز شود

وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: بیشتر افراد در معرض خطر اطرافیان یک بیمار که در محیط و خانه زندگی می کنند و یا افرادی که در یک محیط شلوغ تجمع کرده و فاصله نزدیک کمتر
در صورت لزوم ۱۰ درصد از تخت های بیمارستانی برای بستری بیماران بکارگیری می شود، در همین راستا بیمارستان بوعلی در صورتی که اپیدمی در زاهدان ایجاد شود آماده باش کامل و در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت.
از یک متر دارند در معرض خطر هستند، همچنین پرسنل پزشکی و پرستاری که در تماس با بیماران هستند می توانند مبتلا شوند و بین افراد مختلف این ویروس منتقل شود.
 
کوهپایه در بخش دیگر سخنان خود به نحوه درمان بیماران اشاره کرد و گفت: مراکز بیمارستانی و درمانگاه های دولتی و در برخی از شهرها حتی بیمارستانهای خصوصی برای مراجعه بیماران اختصاص یافته است. در زاهدان نیز بیمارستان های دولتی پیش‌بینی شده که پذیرای بیماران باشند و در صورت لزوم ۱۰ درصد از تخت های بیمارستانی برای بستری این بیماران بکارگیری شود، در همین راستا بیمارستان بوعلی در صورتی که اپیدمی در زاهدان ایجاد شود آماده باش کامل و در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت که خوشبختانه هنوز موردی گزارش نشده و در آینده اگر موارد ابتلا زیاد بود بیمارستان بوعلی به طور اختصاصی در اختیار بیماران قرار می گیرد.
 
توان درمانی کشور قوی تر از ویروس کرونا است

وی با تاکید بر این مطلب که توان درمانی کشور قوی تر از ویروس کرونا است، ادامه داد:  با رعایت اصول بهداشتی می‌توان از این بیماری پیشگیری و  آن را کنترل کرد.
 
این پزشک بیان کرد: جوسازی و بزرگنمایی بیش از حد در این خصوص صورت گرفته است. در کشور چین موارد مرگ و میر قابل توجه بود بر این اساس باید در نظر گرفت مرگ و میر نسبت به جمعیت مبتلا در حدود ۲ و سه دهم درصد را تشکیل می دهد که این موارد در مقابل آنفولانزا که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مرگ و میر را داشته یا نسبت به ویروس مشابه کرونا سارس که ۱۰ درصد و نسبت به بیماری مرس که آن هم حدود ۳۵ درصد مرگ و میر را در برداشته رقم  بسیار کمتری است.
 
وی تفاوت در این ویروس را سرعت انتشار آن دانست و
مردم باید اطلاعات خود را در مورد بیماری کامل‌تر کند، این بیماری اگر چه انتشار وسیعی داشته ولی نسبت به بیماری های دیگر خطر مرگ و میر کمتر دارد. مردم باید پایبند به اصول پیشگیری باشند که تا حدود زیادی جلوی خطر را گرفته و منجر به کنترل و پیشگیری می شود.
تصریح کرد: سرعت انتشار این بیماری نسبت به ویروس های دیگر بیشتر بوده ولی میزان بیماری زایی، اعتماد بیماری زایی و احتمال مرگ و میر نسبت به آن بسیار کمتر است.

وی در این خصوص به ارائه آمار پرداخت و افزود: در مجموع افرادی که مبتلا به این ویروس می شود حدود۸۰ درصد بدون علائم و ۲۰ درصد با علائمی می باشد که از این ۲۰ درصد فقط 2.5 درصد نیاز به بستری داشته، البته از این 2.5 درصد نیز که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند ۱۳ درصد به علت شدت بیماری فوت می‌کنند بر این اساس درصد مرگ و میر این بیماری پایین است به شرطی که بیماران با شرایطی که برای بستری و درمان است به موقع اقدام کنند.
 
کوهپایه به تکمیل مطلب فوق اشاره و بیان کرد: تنگی نفس از علائم مهم این بیماری است که اگر بیمار با آن مواجه و در عکس علائم ذات الریه ظاهر شود آن هشدار دهنده بوده؛ در این مرحله اگر بیمار زودتر بستری و درمان های مراقبتی و حمایتی از وی آغاز شود در نتیجه احتمال اینکه بیمار دچار عوارض بیشتر شود کاهش می یابد‌ و احتمال مرگ وی کمتر می شود.
 
وی با توجه به جو سازی رسانه‌های معاند در این خصوص گفت: مردم باید اطلاعات خود را در مورد بیماری کامل‌تر کند، این بیماری اگر چه انتشار وسیعی داشته ولی نسبت به بیماری های دیگر خطر مرگ و میر کمتر دارد. مردم باید پایبند به اصول پیشگیری باشند که تا حدود زیادی جلوی خطر را گرفته و منجر به کنترل و پیشگیری می شود.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: اصول پیشگیری مشخص به طور مرتب از رسانه های معتبر و صدا و سیما تبلیغ می شود و به فرض اینکه فردی دچار بیماری شد جای نگرانی نیست زیرا مرگ و میر این بیماری نسبت به سایر بیماری های مشابه کمتر است.
 
مهم‌ترین اصل پیشگیری شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون است
 
وی در خصوص شایعات کمبود
مهم‌ترین اصل پیشگیری شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و یا استفاده از ژل ها و محلولهای حاوی الکل است.
ماسک، دستکش و ضد عفونی کننده ها باید این نکته را گفت که انواع ماسک که معمولا چهارگوش آبی و سفید رنگ شبیه ماسک های جراحی و غیره است برای این بیماری موثر بوده و نیاز نیست همگان از آن استفاده کنند تنها باید بیماران که علائم داشته و در نهایت افراد و پرسنل درمانی که از بیماران مشکوک به بیماری مراقبت می کنند از ماسک استفاده کنند.

وی استفاده از دو لایه گاز استریل داخل ماسک را راهکاری برای حفاظت بیشتر بیان کرد و افزود: راه مستقیم تنفسی راه کمتر انتقال است و بیشتر احتمال انتقال از طریق دست آلوده و تماس دست با سطوح و وسایل آلوده می باشد.

کوهپایه مهم‌ترین اصل پیشگیری را شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و یا استفاده از ژل ها و محلولهای حاوی الکل دانست و گفت: این ویروس حساس است و با گرما، استفاده از الکل و وایتکس  برای شست و شو از بین می‌رود بر این اساس اگر تماس ها مکرر باشد شستشوی دستهانیز باید مدام انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: برای استفاده از دستکش نیز در شرایطی پرسنل بیمارستان مجبور به استفاده هستند و مردم به صورت عام در جامعه نیاز به استفاده از آن را ندارند زیرا این وسیله در برخورد با وسایل و... به راحتی آلوده شده و اگر به صورت برخورد داشته باشد باعث انتقال ویروس می شود.

این متخصص بیماری های عفونی در پایان افزود: در محیط های شلوغ، تجمعات و اتوبوس که دست به سطوح آلوده می خورد بلافاصله باید با آب و صابون یا با ضدعفونی حاوی الکل شسته شود که در این صورت احتمال خطر کمتر خواهد شد.

 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۴۶۴


ارسال