يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ ,29 March 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۶
کارشناس ارشد روانشناسی عمومی:
تبلیغات سوء معاندین و شایعات عامل اصلی استرس در مردم است/ دوری از اجتماعات راه پیشگیری از کرونا
 
مهسا کریمی تبلیغات سوء معاندین و شایعات بی شمار را عامل اصلی استرس و نگرانی ها دانست و گفت: عده ای فرصت طلب با انتشار شایعاتی کذب سعی در برهم زدن نظم جامعه دارند.
به گزارش عصرهامون، ویروس کرونا مهمانی ناخوانده که اگرچه حدود ۳۰ کشور مختلف را درگیر کرده اما طی روزهای اخیر امیدواری‌ها برای مهار آن افزایش یافته به گونه ای که شاهد بهبود یافتگی و ترخیص تعدادی از بیماران مشکوک به این ویروس از بیمارستان ها هستیم.

در این میان رسانه‌های معاند و ضد انقلاب همچون همیشه با هراس آفرینی و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم از یک سو برای خود خوراک خبری و مدال افتخار کسب کرده از سوی دیگر سعی در برهم زدن نظم و ایجاد نگرانی، اضطراب  واسترس در بین مردم دارند.

مهساکریمی، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با اشاره به بازار داغ شایعات مبنی بر شیوع ویروس کرونا و خطرناک بودن آن افزود: جای هیچ نگرانی وجود ندارد، شهروندان با حفظ آرامش باید روح و روان خود را آرام نگه دارند و از استرس دوری کنند زیرا استرس و نگرانی بیجا خود منجر به اختلال در سیستم ایمنی بدن و سلامت جسمی می شود.

وی تبلیغات سوء معاندین و شایعات بی شمار را عامل اصلی استرس و نگرانی ها عنوان و بیان کرد: متاسفانه عده ای فرصت طلب با انتشار شایعاتی کذب سعی در برهم زدن نظم جامعه دارند، این بی نظمی خود منجر به اضطراب در افراد شده به نحوی که بیان مکرر نکات منفی روح و روان افراد را بیش از حد درگیر و منجر به پرخاشگری می شود.

کریمی ادامه داد: در این راستا باید توصیه پزشکان را به دقت انجام داد و از رفت و آمدهای غیرضروری اجتناب کرد.

وی یکی از راه های مراقبت را عدم حضور در اماکن شلوغ و پرتردد دانست و افزود: در محیط خانه نباید اخبار و شایعات موجود در فضای مجازی با صدای بلند خوانده شوند زیرا این امر منجر به اضطراب و نگرانی سایر اعضا شده و ممکن است در ذهن افرادی که قدرت تجزیه و تحلیل ندارند فاجعه سازی رخ دهد.

این کارشناس ارائه آموزش های بهداشتی به افراد خانواده را یکی از راه های کنترل بیماری عنوان کرد و گفت: افرادی که استرس دارند باید از هرگونه بحث یا مطالعه ای در این خصوص در فضای مجازی دوری کنند زیرا شایعات در زمینه این بیماری زیاد است که این امر اثرات روانشناسی منفی، بر سلامت عموم مردم می گذارد.

رسانه های شایعه ساز در خصوص کرونا مسدود شوند

همچنین روز گذشته احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه شورای اطلاع رسانی استان، با بیان اینکه باید رسانه های شایعه ساز در خصوص کرونا مسدود شوند، گفت: آنچه امروز بیشتر نگران آن هستیم این است که بیگانگان در حال جولان در فضای مجازی هستند و با انتشار اخبار غیر موثق و غیر واقعی، افکار عمومی را به مخاطره می اندازند؛ جعل سند کرده و اسنادی منتشر می کنند که می تواند اضطراب و استرس به مردم وارد کند و آنان را دچار مسائل ناهنجار کند.

به گفته این مقام مسئول، آموزش و همچنین درمان مهم ترین اولویت های لازم در برهه کنونی است به گونه ای که از حدود 80 هزار نفری که تاکنون در سطح دنیا به این بیماری  مبتلا شده اند، قریب به 35 هزار نفر بهبود یافته و به شرایط عادی بازگشته اند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۵۰۶


ارسال