پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ ,2 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۲
بازی با جان مردم؛
جولان حواله های نقد کرونا در سطح شهر زاهدان
 
انباشت زباله‌ در معابر عمومی و فعالیت زباله‌ گردها در سطح شهر زاهدان از جمله عواملی است که می تواند خطر شیوع ویروس کرونا را تا حد زیادی افزایش ‌دهد.
به گزارش عصرهامون، این روزها ممکن است رد پای کرونا روی خیلی از اشیا که حتی شاید به ذهنمان هم نرسد وجود داشته باشد تا طعمه جدیدی را پیدا و به خود مبتلایش کند که البته با توجه به توصیه های بهداشتی و عزم همگانی می توان از شدت تاثیر آن و آمار مبتلایان به این بیماری کاست، اما با وجود همه نکاتی که در این خصوص و به روش های مختلف به مردم اطلاع رسانی می شود آن چه ذهن بسیاری از شهروندان را درگیر کرده حضور زباله گردها در کوچه پس کوچه های شهر است.

آری در این روزهای حساس هم در هر یک از معابر زاهدان که گذر می کنیم تعدادی کیسه به دوش می بینیم که برای یافتن کیسه ها و بطری های پلاستیکی، زباله ها را زیر و رو و آن را در معابر رها می کنند، زباله گردهایی که تا کمر در سطل های زباله خم می شوند تا بتوانند کیسه خود را پر کنند، غافل از این که با توجه به خطر شیوع کرونا در استان، می توانند به راحتی حامل این مهمان ناخوانده در کیسه های روی دوش شان و ناقل آن به دیگر شهروندان باشند.

وجود زباله گردها در کوچه پس کوچه های شهر و استرس شهروندان

یکی از شهروندان در این باره به خبرنگار عصرهامون می گوید: این روزها نمی توان زباله ها را قبل از آمدن خودروهای جمع آوری زباله بیرون از منزل قرار داد، چراکه زباله گردهای زیادی در کوچه پس کوچه های شهر تردد دارند تا با پاره کردن پلاستیک ها، کیسه های روی دوش یا گاری دستی شان را پر از زباله کنند.
 

 
مریم شهرکی ادامه می دهد: وقتی در معابر شهر عبور می کنیم زباله های زیادی را می بینیم که در کنار سطل ها یا  منازل در کوچه ها و خیابان ها توسط زباله گردها رها شده است، زباله هایی که در میان آن به وفور می توان ماسک و دستکش یک بار مصرف دید.

وی اضافه می کند: با توجه به خطر شیوع کرونا مردم شب هایشان را با استرس صبح می کنند و در طول روز نیز در فکر این هستند که مبادا گرفتار این بیماری شوند، به همین دلیل همه سعی می کنند که به توصیه های بهداشتی پایبند باشند، اما زباله گردها با رها کردن زباله ها در معابر و حمل بخشی از آن در کیسه ها، کار را سخت و استرس مردم را بیشتر می  کنند، کاش آن ها هم توصیه ها را جدی بگیرند و این گونه با جان مردم بازی نکنند یا مسئولان مربوطه برای رفع این معضل چاره ای بیندیشند.

بازی با جان مردم

شهروند دیگر می گوید: این روزها به دلیل خطر شیوع کرونا انتظار می رود که همه مردم به توصیه های بهداشتی توجه کنند چراکه اگر همه بهداشت را به معنای واقعی رعایت کنند می توان بر این ویروس کشنده غلبه و از شیوع آن جلوگیری کرد، اما خیلی از شهروندان به این موضوع توجه چندانی ندارند و با جان مردم بازی می کنند.

رضایی می افزاید: متاسفانه بسیاری از شهروندان پلاستیک های زباله را که مملو از دستکش، پلاستیک، ماسک و دستمال است در معابر رها می کنند یا در طول روز در بیرون از منزل قرار می دهند که خود می تواند عاملی برای شیوع این ویروس کشنده باشد، از طرفی هم زباله گردها با زیر و رو کردن این زباله ها و حمل آن در شیوع بییشتر این بیماری شریک می شوند، چراکه هم خودشان در معرض خطر هستند و هم می توانند ناقل آن به دیگر افراد جامعه به ویژه اطرافیان خود باشند.

وی اظهای می کند: انتظار می رود علاوه بر توجه بیش از پیش مردم به این موضوع مهم و توصیه های بهداشتی، مسئولان امر نیز برای حل این مشکل چاره ای بیندیشند و با زباله گردها برخورد کنند.
 

 
آموزش و تذکر به زباله گردها

محمد امیر براهویی، معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون در این باره می گوید: در پی شیوع ویروس کرونا، هر شب وسایل زباله گردها جمع آوری می شود، اما شهرداری جایگاه قانونی برای جمع آوری اشخاص و بازداشت آن ها ندارد، بنابراین می طلبد که نیروی انتظامی هم در این خصوص ورود کند تا با این افراد به صورت جدی برخورد شود.

وی می افزاید: با توجه به خطر شیوع کرونا در استان تجمع این افراد در یک مکان به دلیل ارتباط مستقیم آن ها با زباله صحیح نیست، چراکه اگر یک نفر بیمار باشد می تواند به سرعت آن را به دیگران منتقل کند.

این مقام مسئول با بیان این که متاسفانه زباله گردها به تذکرها و اهمیت موضوع توجه چندانی ندارند و بسیاری از آن ها همچنان به فعالیت خود مشغول هستند، ادامه می دهد: به همین دلیل کار جمع آوری زباله تسریع و به نواحی مختلف ناوگان جدید اضافه شده است تا زباله های معابر با سرعت جمع آوری شود و مدت زیادی در معابر یا سطل ها نماند تا زباله گردها سراغ آن نروند، با این وجود اگر در سطلی زباله حداقلی هم باشد زباله گردها به سمت آن می روند و مشکلات بهداشتی ایجاد می کنند، توجهی نیز به اخطاریه های شهرداری ندارند.
 

 
معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان تصریح می کند: البته نسبت به گذشته تعداد زباله گرها کمتر شده است، زیرا افرادی که سالم هستند متوجه خطر شیوع ویروس کرونا شده اند، رعایت می کنند و کمتر سراغ زباله گردی می آیند اما آن هایی که اعتیاد دارند بیشترین مشکل را در این رابطه به وجود آورده اند چراکه هیچ توجهی به مسائل بهداشتی ندارند.

افزایش ناوگان جمع آوری زباله

وی با تاکید بر این که با توجه به این که زباله گردها توجه زیادی به تذکرات ندارند اضافه می کند: در هر ناحیه یک خودروی فوریت جدید اضافه شده است که به صورت 24 ساعته کار جمع آوری زباله های رها شده در معابر را انجام می دهد، در مجموع 15 خودرو به ناوگان جمع آوری زباله در زاهدان اضافه شده است که از شهروندان درخواست می شود با توجه به شرایط موجود در طول روز زباله ها را در معابر قرار ندهند.

براهویی می افزاید: زمان بیرون گذاشتن زباله از ساعت 21 به بعد است، چراکه جمع آوری زباله شبانه انجام می شود، در صورت رعایت این موضوع توسط مردم علاوه بر کاهش بیماری ها، سیما و منظر شهر نیز نازیبا نمی شود و زباله گردها هم نمی توانند مشکلی ایجاد کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۸۴۷


ارسال